Sandomierz: naukowcy i księża o transplantacji i in vitro
17 października 2009 | 17:43 | apis Ⓒ Ⓟ
O dylematach bioetycznych, medycznych i prawnych dotyczących transplantacji narządów oraz zapłodnienia in vitro mówiono dziś na konferencji w sandomierskim Zamku Królewskim. Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przyznał tegoroczny tytuł „Protektor vitae” osobie przez wiele lat zaangażowanej w poradnictwo rodzinne.
W Sandomierzu odbyła się dziś konferencja naukowo–szkoleniowa nt. "Dylematy medyczne, prawne i etyczne transplantacji narządów oraz zapłodnienia in vitro". Na jej rozpoczęcie w bazylice katedralnej sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrował bp pomocniczy bp Edward Frankowski.
Podczas rozpoczęcia konferencji na Zamku Królewskim bp Nitkiewicz przyznał tegoroczny tytuł „Protektor vitae” Zofii Tobjasz, osobie przez wiele lat zaangażowanej w poradnictwo rodzinne i uwrażliwiającej przyszłych małżonków na wartość życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Ordynariusz sandomierski witając gości przypomniał, że Kościół katolicki ma prawo do oceny moralnej tego, co się dzieje w dzisiejszej medycynie.
– Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, iż kwestia tzw. bioetyki, dotyczy głównie pracowników służby zdrowia i pacjentów korzystających z ich usług. Już jednak to, że jedni i drudzy wyznają określoną religię, w naszym wypadku chrześcijaństwo i należą do konkretnej wspólnoty wyznaniowej, daje prawo do oceny tego problemu, i podzielenia się osądem ze znacznie szerszym gronem – mówił bp Nitkiewicz.
Ordynariusz podkreślił również, że niezależnie od niedopuszczalności metody in vitro, urodzone w wyniku jej zastosowania potomstwo należy kochać bezwarunkowo, tak samo mocno jak inne dzieci.
Ks. dr Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, że w uprawianiu bioetyki podstawowym kryterium wszelkich ocen moralnych jest dobro osoby ludzkiej pojęte integralnie, tzn. jako jedność duszy i ciała. W obu omawianych przypadkach przedmiotem medycznych interwencji zespołu lekarzy jest człowiek – dobro naczelne w doczesnej hierarchii wartości.
Dr Irena Jankowska z Warszawy wygłosiła referat nt. „Aspekty etyczne, prawne i medyczne przeszczepiania narządów”. Przedstawiła to zagadnienie z perspektywy lekarza, biorcy i dawcy, szczególnie gdy ten żyje i użycza swojego organu, aby ratować życie komuś drugiemu.
O problemach prawnych i medycznych dotyczących „sztucznego rozrodu” mówił prof. Bogdan Chazan z Warszawy. Odnosząc się do problematyki związanej z zapłodnieniem in vitro, podkreślił jego niezgodność z prawem naturalnym, oraz wskazał na konsekwencje, którymi są m.in.: śmierć zarodków, a także zagrożenie zdrowia matki i dziecka.
Konferencja została zorganizowana przez Sandomierską Fundację Zdrowia na czele z pełnomocnikiem ds. kształcenia dr Janem Józefczukiem oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin sandomierskiej kurii, na czele z jego dyrektorem ks. prał. Czesławem Murawskim. Sympozjum towarzyszyła akcja „Wszystkie dzieci są nasze” prowadzone przez Stowarzyszenie Transplantacji Serca – Koło Zabrze”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.