Sanktuarium Bł. Ojca Daniela Brottier
26 października 2010 | 15:44 | ms, ju. Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium w Chojnicach jest jedynym miejscem kultu błogosławionego Ojca Daniela Brottier w Polsce.
JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA
Sanktuarium Błogosławionego Ojca Daniela Brottier w Chojnicach
Charakterystyka
W uroczystość Chrystusa Króla 25 listopada 1984 roku Ojciec Święty Jan Paweł II zaliczył do grona błogosławionych Sługę Bożego ojca Daniela Brottier ze Zgromadzenia Ducha Świętego.
Od tego czasu w Chojnicach, wierni gromadzący się w powstałej w 1977 roku małej kaplicy zakonnej misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego, postanowili naśladować bł. o. Daniela w służbie dla innych oraz zobowiązali się wybudować kaplicę ku jego czci. Ufundowali obraz Błogosławionego, który namalował Michał Leszczyński z Chojnic w 1984 roku.
Ojciec Daniel Brottier urodził się 7 września 1876 roku we Francji. Święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Ducha Świętego przyjął w 1899 roku i wyjechał jako misjonarz do Senegalu. Z zapałem i niespotykaną gorliwością zajmował się pracą wśród młodzieży. W czasie pierwszej wojny światowej był kapelanem 26. dywizji piechoty. Był budowniczym katedry w Dakarze. Praca wśród wychowanków w sierocińcach wypełniła resztę jego życia. Umarł w opinii świętości 28 lutego 1936 roku.
Do budowy kaplicy przystąpiono w 1985 roku. Naoczni świadkowie stwierdzają, że w wielu przypadkach w dniach budowy opieka Błogosławionego była widoczna. Przy obrazie bł. o. Daniela gromadzą się wierni i otrzymują od Boga potrzebne łaski, o czym świadczą ofiarowane wota. Dzień jego narodzin dla nieba 28 lutego każdego roku obchodzony jest bardzo uroczyście.
Dnia 1 lipca 1988 roku przy wspólnocie zakonnej w Chojnicach powstaje parafia Chrystusa Króla i bł. o. Daniela Brottier. Jest to początek jeszcze większego rozwoju kultu o. Daniela. Przyjeżdżają tutaj nie tylko współbracia zakonni z kraju, ale także misjonarze, polecając swe prace, misje, problemy o. Danielowi. Młodzież pobliskich parafii odbywa tu swoje dni skupienia. Coraz więcej dokonuje się czytelnych znaków opieki o. Daniela, o czym świadczą księgi próśb i podziękowań.
W roku 1994 w dziesiątą rocznicę beatyfikacji o. Daniela Zgromadzenie za aprobatą Biskupa Pelplińskiego — ogłosiło Rok Jubileuszowy. Z Auteill we Francji sprowadzono relikwie o. Daniela. Przyczyniło się to do licznego udziału wiernych we wtorkowych nowennach ku czci Błogosławionego. Był to czas wzmożonych pielgrzymek współbraci ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Zbudowano wówczas nową kaplicę ku czci o. Daniela, którą poświecił ks. biskup Piotr Krupa, biskup pomocniczy pelpliński.
20 listopada 1994 roku w uroczystość Chrystusa Króla odbyły się centralne uroczystości jubileuszowe — którym przewodniczył Ksiądz Biskup Diecezjalny prof. dr hab Jan Bernard Szlaga — z udziałem prowincjałów Zgromadzenia Ducha Świętego z całej Europy, współbraci z Polski oraz licznie zgromadzonych wiernych parafii chojnickich.
Biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga w liście z dnia 14 grudnia 1994 roku skierowanym do o. proboszcza Władysława Budziaka, asystenta prowincjalnego, pisał: „Wychodząc naprzeciw prośbie Ojca Asystenta, a sądzę, że i innych współbraci wyrażam, zgodnie z kanonem 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego zgodę na stworzenie w Waszym kościele parafialnym w Chojnicach Sanktuarium. Bł. Daniela Brottier. Niech zaowocuje ono łaskami ku umocnieniu wiernych i ku przygotowaniu kanonizacji Błogosławionego”.
Dnia 14 lutego 1995 roku biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga wydał dekret L..dz. 168/95/K Ord. następującej treści: „W ślad za dekretem ustanawiającym w parafii Chrystusa Króla i bł. Daniela Brottier w Chojnicach sanktuarium ku jego czci, wyrażam zgodę na: 1. używanie pieczęci: Sanktuarium Błogosławionego Daniela Brottier Zgromadzenie Ducha Św., ul. Ducha Świętego 4, 89-600 Chojnice; 2. zwolnienie z kary kościelnej (kan. 1398 KPK) penitentów spowiadających się w Sanktuarium.
Możliwość uzyskania odpustu zupełnego w święto tytułu kościoła parafialnego wynika z samego prawa i nie wymaga specjalnej promu1gacji. (Konstytucja apostolska Indulgentiarum doctrina, n. 15, z dnia 1 stycznia 1967)”.
Informacje dla pielgrzyma
Sanktuarium znajduje się w budynku kościoła parafialnego. Warunki zabudowy przestrzennej wokół kościoła bardzo utrudniają rozbudowę zaplecza dla pielgrzymów i wiernych. Podejmowane są żmudne starania i zabiegi celem znalezienia sposobu na zmiany i poprawę istniejącej sytuacji.
Dojazd
Dojazd do Chojnic na dworzec PKP/PKS i stamtąd autobusem MZK lub Taxi , Spacer (ok. 10-15 min.) ulicami: Dworcową , Al. Brzozową i Prochową do Ducha Świętego. Samochodem do Ronda Solidarności i stamtąd kierunek Bydgoszcz , Sępólno Krajeńskie. Ok. 500 m. od ronda.
Nocleg
Tymczasowo nie ma możliwości noclegu.
Uroczystości
Uroczystości odpustowe ku czi Błogosławionego Ojca Daniela Brottier: w niedzielę najbliższą dacie 28 lutego.
Szczególnie ważne
Jedyne sanktuarium ku czci błogosławionego Ojca Daniela w Polsce.
Dane kontaktowe
Adres: ul. Ducha Świętego 4, 89–600 Chojnice, diecezja pelplińska; Kontakt: tel./fax: 52/397 41 08, e-mail: csspkaszuby@o2.pl, http: www.parafia.4.pl. Proboszcz: O. Mirosław Zabrocki CSSp.
JEŻELI CHCESZ PRZECZYTAĆ TAKŻE O INNYCH SANKTUARIACH W POLSCE WEJDŹ DO KATALOGU SANKTUARIA
JEŻELI CHCESZ, ŻEBY W NASZYM SERWISIE POJAWIŁA SIĘ INFORMACJA O SANKTUARIUM, KTÓREGO JESZCZE NIE MA W NASZEJ BAZIE, SKONTAKTUJ SIĘ Z NASZYM DZIAŁEM MARKETINGU: marketnig@ekai.pl, tel. (+48 22)838 80 62-64
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.