Senat RP podjął uchwałę w sprawie Jana Pawła II
13 maja 2023 | 06:00 | Senat RP, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Senat RP podjął uchwałę w sprawie wkładu Papieża Jana Pawła II w dzieje Polski, Europy i świata – w 103. rocznicę Jego urodzin. Wyraża w niej papieżowi wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata. 18 maja mija 103. rocznica urodzin Karola Wojtyły.
Za podjęciem uchwały głosowało 93 senatorów, jedna osoba była przeciw i jedna wstrzymała się od głosu.
W przyjętej w czwartek uchwale senatorowie przypominają, że kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu pochodzenia niewłoskiego. „Jego wybór na następcę św. Piotra w Stolicy Apostolskiej obudził nadzieję na odnowę chrześcijaństwa oraz wyzwolenie narodów” – czytamy w uchwale. Wskazano też, że papieskie słowa i czyny demonstrowały i budziły miłość do ojczyzny, wspierając czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległego bytu państwowego.
Senatorowie podkreślają, że nauczanie Jana Pawła II oddziaływało na miliony osób na całym świecie. Prowadził dialog z przedstawicielami zarówno różnych wyznań chrześcijańskich, jak i – co szczególnie godne podkreślenia – islamu oraz judaizmu. Był pierwszym w historii papieżem, który przekroczył drzwi meczetu i synagogi.
W uchwale przypomniano, że Papież był zwolennikiem integracji narodów Europy, podkreślał, że stary kontynent powinien oddychać obydwoma płucami – wschodnim i zachodnim, a po upadku żelaznej kurtyny wskazywał, że „nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie on wspólnotą ducha”. Podczas wystąpienia w polskim parlamencie powiedział: „Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską”.
„Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla milionów ludzi w Polsce i na całym świecie. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu” – napisali senatorowie. Wyrażając szacunek dla dzieła Jana Pawła II i jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata, uważają za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata.
Podkreślono następnie, że Jan Paweł II okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Był rzecznikiem dialogu społecznego, przezwyciężania podziałów i budowania jedności wspólnoty państwowej. Podczas kanonizacji królowej Jadwigi Jan Paweł II podkreślał, że „polski czyn powinien łączyć, a nie dzielić”.
„Działając w duchu tego ostatniego wezwania, Senat Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu postaci papieża do politycznych rozgrywek przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Takie postępowanie uwłacza godności Jana Pawła II i lekceważy Jego dorobek i nauczanie” – czytamy w uchwale.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.