Siedlce: liturgia we wspomnienie Błogosławionych Męczenników Podlaskich
24 stycznia 2009 | 15:29 | eł Ⓒ Ⓟ
Duch Święty komunikuje nam wielką Prawdę, że Bóg jedna nas ze sobą nie poczytując nam naszych win, naszych grzechów – mówił 23 stycznia we wspomnienie Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, Błogosławionych Męczenników Podlaskich biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.
Głównym punktem uroczystości była Eucharystia w obrządku bizantyjsko-słowiańskim celebrowana w siedleckiej katedrze. Przewodniczyli jej ks. Zbigniew Nikoniuk – proboszcz jedynej w Polsce parafii neounickiej pw. św. Nikity w Kostomłotach nad Bugiem oraz bp Kiernikowski.
W homilii ordynariusz siedlecki mówił o znaczeniu lturgii w dziele pojednania. ”Bóg daje nam życie, z którym My możemy iść w świat przebaczając, biorąc skutki grzechów naszych sióstr i braci na siebie” – mówił hierarcha.
„Niech więc nasze serca nasze myślenie, nasza wyobraźnia, będą poddane temu co się tu dzieje w sposób misteryjny. Bo nie wszystko rozumiemy, ale na pewno czujemy ten powiew Ducha, który w nas utwierdza moc bycia w komunii, w jedności, w przebaczeniu – zaznaczył biskup.
Tradycyjnie podczas dorocznej diecezjalnej uroczystości ogłoszeni zostali nowi kanonicy diecezji siedleckiej.
Wcześniej, w południe w Pratulinie biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik odprawił uroczystą mszę św., podczas której odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą życie i dzieło śp. księdza kanonika Józefa Szajdy, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich Martyrium.
„Zmarły w grudniu 2008 roku kapłan był bardzo zaangażowany w procesie beatyfikacyjnym Unitów Podlaskich, Męczenników z Pratulina. Koordynował także przygotowania do udziału diecezji siedleckiej w beatyfikacji 6 października 1996 roku w Rzymie”– poinformował proboszcz i kustosz Sanktuarium w Pratulinie, ksiądz Marek Kot.
W ramach Stowarzyszenia Martyrium ks. Józef Szajda rozpoczął serię wydawniczą: „Unici Podlascy” poświęconą szeroko pojmowanej sprawie unijnej na Podlasiu. Wydawał także przez kilka lat kalendarze o tematyce unickiej i podlaskiej. W latach 1992-95 w ramach modlitwy o beatyfikację Męczenników Podlaskich zorganizował Dni Świadectwa Wiary w Pratulinie. Troszczył się o utrwalenie i zabezpieczenie miejsc pamięci martyrologium Unitów Podlaskich koordynował także prace związane z zagospodarowaniem Pratulina i innych miejsc pounickich na Podlasiu, m.in.: w Sulmierzu i Kłodzie Małej.
Tablica znajduje się w kościele, pod chórem, po lewej stronie, przy głównym wejściu, naprzeciwko wejścia do kaplicy, w której umieszczone są relikwie Błogosławionych Męczenników.
Bp Kiernikowski wielokrotnie podkreślał, że Unitów Podlaskich powinno się odbierać i czcić jako znaki jedności Kościoła.
12 męczenników, ogłoszonych przez Jana Pawła II błogosławionymi 6 października 1996 r., zginęło 23 stycznia 1874 r. w Pratulinie, broniąc swej unickiej świątyni przed przekształceniem w prawosławną cerkiew. Unici widząc, że wojsko rosyjskie ma rozkaz zabijania stawiających opór, odłożyli przyniesione narzędzia obrony, uklękli na cmentarzu znajdującym się przy świątyni i śpiewając przygotowywali się do śmierci za wiarę.
Proces beatyfikacyjny męczenników podlaskich rozpoczął po I wojnie światowej bp Henryk Przeździecki. Przerwany w czasie II wojny i w okresie stalinizmu, został on wznowiony dopiero w 1964 r. przez bp. Ignacego Świrskiego. W lutym 1994 r. w Rzymie złożono materiały źródłowe oraz opracowanie historyczne, przygotowane przez prof. Hannę Dylągową, a w 1996 r. Jan Paweł II ogłosił dekret o ich męczeństwie.
Kościół parafialny w Pratulinie, do którego przeniesiono po ekshumacji w 1990 r. doczesne szczątki męczenników, i miejsce, gdzie ich zamordowano, są nawiedzane przez pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy.
„Historia Unitów Podlaskich jest bardzo znamienna, gdyż dotyczy jedności Kościoła, jedności z Piotrem. Męczennicy Podlascy są skutkiem grzechu rozdzielonych Kościołów i przez oddanie swego życia, przez przelanie krwi są tymi, którzy wzywają Kościoły rozdzielone i poszczególne osoby będące w Kościele do jedności” – tłumaczył na antenie Katolickiego Radia Podlasie bp Kiernikowski.
Wyjaśnił, że we współczesnych czasach powinno się Męczenników Podlaskich „odbierać jako tych, którzy chcą być dla nas dzisiaj znakami jedności Kościoła”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.