Siedlce: przygotowania do jubileuszu 200–lecia diecezji siedleckiej i II Synodu Diecezjalnego
09 stycznia 2010 | 13:25 | eł Ⓒ Ⓟ
Przygotowania do jubileuszu 200–lecia istnienia diecezji siedleckiej oraz do II Synodu Diecezjalnego były tematem spotkania bp. Kiernikowskiego z kapłanami odpowiedzialnymi za poszczególne wydziały kurii, moderatorami seminaryjnymi oraz zaangażowanymi w działalność duszpasterską.
8 stycznia w domu biskupim przy ul. Cmentarnej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu posiedzeń mających na celu przygotowanie diecezji siedleckiej do świętowania Jubileuszu. Ponadto omawiane są problemy duszpasterskie, które znajdą odzwierciedlenie w dokumentach II Synodu Diecezjalnego.
Bp Zbigniew Kiernikowski chce, aby w obecnym roku został ustalony wewnętrzny program prac komisji synodalnych. Natomiast oficjalne otwarcie Synodu planowane jest na rok 2012.
Synod będzie miał przede wszystkim charakter pastoralny. Wzbudzanie świadomości, że parafia jako miejsce, gdzie gromadzą się wierni na słuchaniu Słowa Bożego, by przeżywać jedność i przebaczenie, to jedno z istotnych zadań, jakie, zdaniem bp. Kiernikowskiego, musi stać się owocem przygotowań do Synodu, a następnie ujawnić się w pracach synodalnych i wybrzmieć jako owoc Synodu. – Parafia bowiem jest, chociaż czasem jeszcze za mało, wspólnotą wiary, ciałem Chrystusa, a nie pewną grupą osób, co prawda mieszkających na tym samym terenie, ale często pojmujących siebie na sposób bardzo indywidualistyczny i szukających zaspokojenia swoich zapotrzebowań religijnych, obrzędowych i pobożnościowych – mówił ordynariusz.
"Tylko we wspólnocie wiary, w której poszczególne osoby uczą się przeżywania wszystkiego w odniesieniu do Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego i w konsekwencji wspomaga się w przyjmowaniu codziennego krzyża można widzieć i przeżywać prawdę Kościoła żyjącego Ewangelią Jezusa Chrystusa" – podkreślał bp Kiernikowski.
Podczas spotkań przygotowujących do jubileuszu diecezji poruszane są również kwestie dotyczące naszego prezbiterium, jak formacja kapłanów oraz formacja seminaryjna. Przeżywany rok kapłański stanowi bowiem okazję do pogłębienia jedności prezbiterów ze swoim biskupem, doświadczenia wspólnotowości Kościoła, ożywienia ducha bezinteresownej służby, otwarcia serca na nowe wyzwania ewangelizacyjne.
Aby kapłani mogli owocnie wypełniać powierzoną im misję, oprócz ich osobistego zaangażowania potrzebna jest także – od strony zewnętrznej – odpowiednia polityka personalna, która domaga się dobrego rozeznania w osobistych kwalifikacjach i zdolnościach prezbiterów. W tym celu z polecenia bp. siedleckiego przygotowywany jest specjalny kwestionariusz dla prezbiterów. Będą oni stopniowo zapraszani do podania rozszerzonych informacji o sobie, o ukończonych kursach, duszpasterskim doświadczeniu, zainteresowaniach. Zgromadzone dane będą stanowić pomoc przy organizacji duszpasterstwa w diecezji.
W spotkaniu udział wzięli: ks. prałat Henryk Hołoweńko, ks. prałat Jan Jaworski, ks. kanonik Piotr Sawczuk, ks. kanonik Krzysztof Baryga, ks. Marek Paluszkiewicz, ks. Tomasz Zadrożny, ks. Andrzej Oworuszko, ks. Wojciech Hackiewicz, ks. Jacek Sereda, ks. Paweł Siedlanowski, ks. Paweł Wiatrak, ks. Piotr Wojdat, ks. Piotr Pielak, ks. Jarosław Ruciński, ks. Mateusz Czubak, pani Dorota Franków.
Kolejne spotkanie planowane jest 19 lutego o godz. 19.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.