Siedleccy biskupi spotkali się z pątnikami Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę
05 sierpnia 2009 | 13:45 | el Ⓒ Ⓟ
Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski i biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik spotkali się 5 sierpnia z pątnikami 29. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. Biskupi przewodniczyli i wygłosili homilie podczas porannej Eucharystii. Bp Kiernikowski przewodniczył mszy św. dla pielgrzymów z kolumny bialskiej w Żyrzynie a bp Tomasik – Mszy św. w Dęblinie – miejscu noclegu kolumny siedleckiej.
Bp Kiernikowski podczas homilii w Żyrzynie zwrócił uwagę na konieczność zaufania Bogu. Zauważył, że w naszym codziennym życiu często nie potrafimy prawdziwie uwierzyć w Boga i przyjąć tego, co On nam daje. Zapominamy o tym, że wszystko co otrzymujemy od Boga, jest prawdziwie dobre. Nie potrafimy pokonać siebie jako kogoś, kogo najbardziej się boimy, kogoś kto jest zatroskany o własne życie. Na koniec biskup błogosławiąc pielgrzymom dziękował im za podjęty trud, a jednocześnie życzył wytrwałości i tego, aby na wzór Maryi potrafili przemieniać swoje życie powierzając je Panu Bogu, który wie najlepiej czego potrzebuje człowiek.
Z kolei w Dęblinie bp Tomasik mówił o potrzebie zwracania się do Matki Bożej z prośbą o ocalenie przed współczesnymi niebezpieczeństwami, które nazwał „dżumą naszego wieku”. W homilii nawiązywał wielokrotnie do wizerunku Matki Bożej znajdującego się w jednej z rzymskich bazylik i przypomniał jego historię.
Obraz Matki Bożej, nazywany „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego), w 590 roku papież Grzegorz Wielki niósł podczas procesji błagalnej, prosząc Boga o ocalenie Rzymu przed straszną epidemią dżumy, która nękała w tamtym czasie miasto. Tradycja podaje, że papież zobaczył wówczas anioła chowającego miecz, symbolizujący Boży gniew. Po ustąpieniu zarazy rozwinął się kult Matki Bożej obecnej i czczonej w tym obrazie. Obecnie znajduje się on w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Kopię obrazu umieszczono obok Krzyża Światowych Dni Młodzieży podczas odbywających się w Rzymie w 2003 roku Światowych Dni Młodzieży. Od tamtego czasu kopia obrazu podróżuje wraz z Krzyżem i przypomina o ważnym ewangelicznym wydarzeniu, gdy Jezus przybity do krzyża powiedział do swego ucznia: „Oto Matka twoja.”, po czym uczeń wziął Ją do siebie.
Bp Tomasik zaznaczył, że ten obraz należy do typu obrazów Hodegetria, tzn. „Wskazująca Drogę”. Maryja zawsze wskazuje wiernym Chrystusa – mówił. Już podczas cudu w Kanie Galilejskiej poleca sługom, by czynili wszystko cokolwiek Jej Syn im powie. Biskup zaznaczył, że przedstawiona na tym obrazie Matka Boża swym wzrokiem niemal błaga wpatrzonych w Nią, by przyjęli Jej Syna, który pragnie obdarzyć ludzi nowym życiem. Biskup przywołał również orędzie Jana Pawła II na XVIII Światowy Dzień Młodzieży. Papież napisał w nim: „Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością.”
Nawiązując do tych słów bp Tomasik zaapelował dziś w Dęblinie do młodych, by pamiętali, że chrześcijaństwo nie polega na pustych słowach. „Chrześcijaństwo, to Chrystus, to osoba, to żyjący. Spotkać Jezusa, kochać go i sprawiać, aby był kochany, to chrześcijańskie powołanie”- mówił.
Zaznaczył też, że Maryja jest ocaleniem „ludu pielgrzymującego”. Do Niej mamy się zwracać z prośbą o ocalenie przed współczesnymi niebezpieczeństwami, „dżumą naszego wieku”. Wg bpa Tomasika tą dżumą są: obojętność religijna, niewiara, własna wizja Boga, Kościoła, życia człowieka, słabnące relacje międzyludzkie, niszcząca je nienawiść a także odrzucenie chrześcijańskiego spojrzenia na samego człowieka. „Prosimy Matkę Najświętszą aby uratowała pielgrzymujący lud, cały świat, przed tymi niebezpieczeństwami”- powiedział.
Pielgrzymi z diecezji siedleckiej przekroczą dziś Wisłę. Obie kolumny – bialska i siedlecka połączą się 7 sierpnia w Czarnolesie. W sumie pielgrzymuje ponad 4 tys. pątników ale organizatorzy przewidują że, jak co roku, wiele jeszcze osób dołączy na trasie. 29. Piesza Pielgrzymka Podlaska zmierza na Jasną Górę pod hasłem „Ja Jestem Życiem” .
Informacje dotyczące pielgrzymki można usłyszeć w emitowanym codziennie na antenie Katolickiego Radia Podlasie Studiu Pielgrzymkowym. Każdego dnia o godz. 21.00 transmitowany jest również Apel Jasnogórski z trasy pielgrzymki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.