Słowacja wspomina kard. Korca – symboliczną postać oporu antykomunistycznego
19 stycznia 2024 | 16:38 | ts, | Bratysława Ⓒ Ⓟ
Słowacja uroczycie wspomina 100. rocznicę urodzin kardynała Jana Chryzostoma Korca. Zmarły w 2015 r. w wieku 91 lat jezuita i biskup Nitry do dziś pozostaje symbolem oporu przeciwko komunizmowi. Kardynała, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli wczesnego tajnego Kościoła, upamiętniają kilkoma wydarzeniami zarówno Kościół jak i państwo. Między innymi odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w domu w bratysławskiej dzielnicy Petržalka, gdzie w czasach komunistycznych udzielał tajnych święceń biskupich.
Kardynał Korec jest nadal wysoko ceniony na Słowacji jak i poza jej granicami. Już za życia był wysoko ceniony także poza Kościołem za swoje świadectwo wiary w czasach reżimu komunistycznego, patriotyzm i ducha społecznego .
Centralna Msza św., upamiętniająca jezuitę i „kardynała spowiednika” odbędzie się w najbliższą niedzielę (21 stycznia) w katedrze św. Emmerama w Nitrze, gdzie pochowany jest kard. Korec. Pod koniec liturgii, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Republice Słowackiej abp Nicola Girasoli, zostanie również zaprezentowana tablica pamiątkowa św. Matki Teresy (1910-1997). Kardynał Korec odwiedził światowej sławy zakonnicę w maju 1990 r. w Kalkucie. Zaledwie kilka tygodni wcześniej papież Jan Paweł II mianował go biskupem Nitry, powierzając mu tym samym kierowanie najstarszą słowacką diecezją.
Również w niedzielę biskup polowy František Rabek odprawi Mszę św. w kościele św. Arnolda Janssena misjonarzy werbistów w Petržalce. Następnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa w domu przy ul. Vilová 9, w którym kard. Korec mieszkał w czasie, gdy władze komunistyczne zakazały mu działalności duszpasterskiej i gdzie potajemnie wyświęcał biskupów.
W dniu 100. rocznicy urodzin kardynała, w auli seminarium duchownego w Nitrze odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona kard. Korcowi jako „osobowości w historii Kościoła i narodu”. Jednym z organizatorów konferencji jest Rada Historyczna Konferencji Biskupów Słowacji, na czele której stoi następca kard. Korca na siedzibie biskupiej w Nitrze, 66-letni Viliam Judák. Innymi współorganizatorami są rzymskokatolicki wydział Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, seminarium duchowne w Nitrze i Fundacja Konstantyna Filozofa (św. Cyryla).
22 stycznia zaprezentowana zostanie pamiątkowa moneta wyemitowana przez Słowację. Srebrna moneta o nominale 10 euro z podobizną kardynała została wyprodukowana w historycznej mennicy w Kremnicy. Po raz kolejny zaprezentowany zostanie również specjalny znaczek, na którym kard. Korec zostanie przedstawiony wraz ze swoim rówieśnikiem, kard. Jozefem Tomko (1924-2022), którego 100. urodziny przypadają również w tym roku.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
Ján Chryzostom Korec urodził się 22 stycznia 1924 r. w Bošanach. Do nowicjatu zakonu jezuitów wstąpił w 1939 roku. Po ukończeniu gimnazjum studiował filozofię i teologię w Trnawie i Brnie. Po nagłym aresztowaniu księży, biskupów i zakonników w czasach reżimu partii komunistycznej, został potajemnie wyświęcony na kapłana w 1950 r. i konsekrowany na biskupa w 1951 r. w wieku zaledwie 27 lat. Pracował jako robotnik w fabryce chemicznej w Bratysławie, a później przez pewien czas jako stróż nocny.
W 1959 r. bp Korec został aresztowany i rok później skazany na 12 lat więzienia za „nielegalną” pracę duszpasterską i działalność wywrotową. Swoje doświadczenia z więzienia politycznego opisał później w książce „Noc barbarzyństwa”. Z więzienia został zwolniony dopiero podczas Praskiej Wiosny i w pełni zrehabilitowany w czerwcu 1969 roku. Następnie pracował przez cztery lata jako kapelan szpitalny, ale był stale nadzorowany przez tajną policję. Po tym, jak władze państwowe ponownie zakazały mu pracy, aż do przejścia na państwową emeryturę pracował jako monter wind.
Już w 1970 r. bp Korec wraz z przyjaciółmi organizował spotkania dla młodych ludzi, rodzin i intelektualistów, kładąc w ten sposób podwaliny pod systematyczny ruch świeckich. Jednocześnie towarzyszył wielu kandydatom do kapłaństwa. Po upadku komunizmu jesienią 1989 r. został rektorem seminarium duchownego w Bratysławie, a wkrótce potem biskupem Nitry. W 1991 r. papież Jan Paweł II mianował go również członkiem Kolegium Kardynalskiego. Kard. Korec kierował diecezją w Nitrze aż do przejścia na emeryturę w 2005 r. Zmarł 24 października 2015 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.