Służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego ocenzurowała wypowiedź Cyryla do Putina
11 maja 2024 | 03:00 | risu/dVERI.BG, kg | Moskwa Ⓒ Ⓟ
O dość niecodziennej sytuacji donoszą rosyjskie i zagraniczne media. Otóż przemówienie patriarchy moskiewskiego Cyryla, skierowane 7 maja do prezydenta Władimira Putina, który w tym dniu obejmował swój urząd, zostało ocenzurowane i ukazało się na stronie Patriarchatu w okrojonej wersji bez patetycznego dodatku o panowaniu głowy państwa „aż do końca świata”. Pełny tekst tej wypowiedzi zamieściły natomiast dziennik „Komsomolskaja Prawda” i oficjalna strona Kremla.
7 maja, po raz kolejny obejmując urząd prezydenta Rosji, Putin złożył ślubowanie w Wielkim Pałacu Kremlowskim. Następnie na dziedzińcu odebrał defiladę tzw. Pułku Prezydenckiego, którego zadaniem jest ochrona Kremla i innych ważnych budynków rządowych. Po tej ceremonii, w kremlowskim soborze Zwiastowania zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odprawił nabożeństwo dziękczynno-błagalne na rozpoczęcie kolejnej, piątej już kadencji Putina.
Po odmówieniu modlitw-błogosławieństw w jego intencji Cyryl wygłosił kazanie, w którym wychwalał prezydenta, mówiąc, że jest on nie tylko „odnoszącym sukcesy politykiem”, ale także „dobrym, mądrym i serdecznym człowiekiem”, a przy tym prawosławnym, „nie wstydzącym się swojej wiary”.
Kaznodzieja wspomniał przy tym, iż polityk musi nieraz podejmować trudne, a nawet groźne decyzje, gdyż gdyby tego nie zrobił, skutki takiej słabości „mogą być niezwykle niebezpieczne dla narodu i państwa” i „prawie zawsze wiążą się one z ofiarami”. Prezydent jest poza tym wzorem dla społeczeństwa, dla młodzieży, wojskowych, inteligencji, ludzi pracy i Putin jest takim dobrym przykładem, w dodatku łącząc swe poczynania z modlitwą, na którą – jak zapewnił patriarcha – znajduje on czas.
Kończąc swoją przemowę ku czci szefa państwa, Cyryl życzył mu, aby „błogosławieństwo Boże i opieka Królowej Niebios” spoczywały na nim po wszystkie dni życia, „do końca wieka, jak mówimy”. I dodał: „Daj, Boże, aby koniec wieku oznaczał też koniec Waszego pozostawania u władzy. Ma Pan wszystkie dane, aby długo i pomyślnie pełnić tę wielką służbę ojczyźnie”.
Komentatorzy, zwłaszcza zagraniczni, zwrócili uwagę, że słowa te oznaczały w istocie życzenie nieśmiertelności dla głowy państwa. Służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego usunęła tę część kazania z oficjalnej wersji pisemnej i z wideo z uroczystości, zamieszczonych na stronie Kościoła.
Według danych urzędowych w wyborach prezydenckich, które trwały od 15 do 17 marca, wzięło udział 77,44 proc. uprawnionych do głosowania obywateli Rosji, przy czym stosunkowo niska frekwencja – poniżej (67 proc.) była w Moskwie. Na Putina oddano, według tychże danych oficjalnych, 87,28 proc. głosów, drugi na liście Nikołaj Charitonow z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej uzyskał 4,31 proc., trzeci był Władisław Dawankow z partii Nowi Ludzie (3,85 proc.), a czwartym i ostatnim kandydatem był Leonid Słucki, przewodniczący Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, który zdobył 3,2 proc. głosów.
Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Unia krytykuje „restrykcyjne” warunki, w jakich odbywały się wybory, jednocześnie uznając je za legalne. Potępił też niezaproszenie obserwatorów z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na głosowanie oraz „zdecydowanie potępił” przeprowadzenie go na okupowanych przez Rosję ziemiach Ukrainy: na Krymie a także w częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.