Sokołów Podlaski: bp Dydycz dziękował za zatwierdzenie statutu Drogi Neokatechumenalnej
06 stycznia 2009 | 11:01 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
„Dziękujemy, że przed laty została odkryta ta nowa droga prowadząca do Chrystusa. Pozwala one wielu ludziom spotkać się z Synem Bożym” – mówił bp drohiczyński Antoni P. Dydycz 5 stycznia w Sokołowie Podlaskim podczas Mszy św. dziękczynnej za zatwierdzenie statutu Drogi Neokatechumenalnej. Na Eucharystii w sokołowskiej konkatedrze zgromadzili się członkowie oraz katechiści Drogi Neokatechumenalnej z diecezji drohiczyńskiej.
Mszy przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Dydycz. W homilii podziękował, że „przed laty została odkryta ta nowa droga prowadząca do Chrystusa”. – Pozwala one wielu ludziom spotkać się z Synem Bożym – dodał. Przypomniał, że definitywne zatwierdzenie Statutu Drogi Neokatechumenalnej dokonało się w we wspomnienie św. Antoniego z Padwy. – Jest to dodatkowy motyw, aby tę naszą wdzięczność wyrażać za wstawiennictwem tych, którzy na przestrzeni wieków, będąc świadkami Chrystusa, ciągle przyczyniali się do odnowy i odrodzenia. Żeby ten duch przez Drogę Neokatechumenalną był jeszcze bardziej żywy i pomagał kolejnym pokoleniom w odnajdywaniu tego kierunku, który prowadzi do Chrystusa – mówił bp Dydycz.
Hierarcha przypomniał, że Chrystus oczekuje od nas zawsze jakiegoś daru. – Z takimi darami, na miarę swoi możliwości, przybywali do Jezusa pasterze i Mędrcy, chociaż on sam, będąc Największym Darem dla człowieka, wcale tego nie potrzebował. Chciał jednak przez ich przyjęcie ukazać wielką wartość wymiany darów, która chociaż dzisiaj, w erze konsumpcjonizmu, nie jest propagowana, daje szczęście człowiekowi. Tymi darami, bardzo cennymi mogą być nasze modlitwy, refleksja nad Słowem Bożym i zjednoczenie w Eucharystii – powiedział bp Dydycz.
Jeden z inicjatorów tworzenia Drogi Neokatechumenalnej w diecezji drohiczyńskiej, Janusz Stryjewski, przypomniał, że od 13 czerwca 20008 r., gdy Benedykt XVI ostatecznie zatwierdził statut Drogi Neokatechumenalnej, „ci, którzy na nią wstąpili, wyrażają niezmierną wdzięczność Bogu Maryi Dziewicy”. Dodał, że proces ten zapoczątkował jeszcze Jan Paweł II, a ostateczna wersja statutu podlegała kompetencji pięciu różnych dykasterii watykańskich – tak, aby nadać jej formalne zatwierdzenie prawne i uczynić ją powszechnym dziedzictwem Kościoła.
Przypomniał też, że jako narzędzie inicjacji chrześcijańskiej dorosłych, Droga Neokatechumenalna przynosi swoim członkom „różnego rodzaju owoce”, w tym odnowione i pojednane rodziny z licznymi dziećmi, wielu oddalonych od Kościoła, którzy na nowo odnaleźli w nim miejsce, liczne powołania kapłańskie i zakonne oraz zapał misyjny.
Stryjewski wyraził również radość, że w nowej rzeczywistości prawnej członkowie Drogi mogą być pomocni biskupowi diecezjalnemu jako głosiciele Nowej Ewangelizacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.