Solec-Zdrój: od najbliższej soboty peregrynacja Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
30 marca 2025 | 16:07 | dziar | Solec-Zdrój Ⓒ Ⓟ

W sobotę 5 kwietnia pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego rozpoczyna się pięciodniowa peregrynacja Obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, z nabożeństwami dla różnych grup, tak starszych jak i młodszych. Parafia św. Mikołaja w Solcu-Zdroju od kilku miesięcy przygotowuje się do tego wydarzenia.
Ok. 200 osób modli się o dobre przeżycie czasu nawiedzenia i duchowe owoce dla całej parafii, polecając Matce Bożej z Gietrzwałdu wspólnotę parafialną w codziennej modlitwie różańcowej. Wierni od kilku tygodni modlą się również w kościele Nowenną do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, śpiewając podczas nabożeństwa pieśni ku Jej czci.
Obraz w sobotę 5 kwietnia zostanie powitany na placu przy urzędzie gminy, skąd rozpocznie się procesja do kościoła parafialnego pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, który będzie sprawował Mszę św. o godz. 17.00. W programie tego dnia peregrynacji jest m.in. Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.
W niedzielę 6 kwietnia ulicami Solca-Zdroju przejdzie procesja różańcowa, którą poprowadzą siostry służebniczki.
Dzień 7 kwietnia będzie poświęcony chorym. O godz. 10.00 zaplanowano Mszę św. W ostatnim dniu rekolekcji na modlitwę przed Obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej zaproszone są dzieci i młodzież.
Każdy dzień czuwanie przed gietrzwałdzkim wizerunkiem rozpoczyna się Godzinkami, a kończy Apelem Jasnogórskim.
Ta uroczystość jest wydarzeniem nie tylko parafialnym. Solec-Zdrój słynie z renomowanych uzdrowisk, które odwiedza wielu kuracjuszy – oni również są zaproszeni do uczestnictwa w peregrynacji. Wpisuje się ona w promocję uzdrowiskowej miejscowości.
W organizację nawiedzenia włączają się różne podmioty, wspierają władze samorządowe, będą obecne koła gospodyń wiejskich, strażacy, a z parafii są to Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, czy róże różańcowe z poszczególnych miejscowości.
Gietrzwałd na Warmii nazywany jest polskim Lourdes. Maryja ukazała się dziewczynkom aż 160 razy, mówiła do dzieci po polsku, a były to czasy zaborów. Poruszała wiele spraw, w tym troskę o rodzinę, powołania, chorych, uzależnionych od alkoholu, ale i kwestie niepodległości i wolności narodu. Objawienia trwały między 27 czerwca a 16 września 1877 r.
Kopia obrazu MB Gietrzwałdzkiej powstała z polecania kard. Stefana Wyszyńskiego. Peregrynuje po polskich parafiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.