Spotkanie autorskie z ks. Isakowiczem-Zaleskim
27 kwietnia 2022 | 15:23 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ
Współczesność, ale i historia wspólnoty Ormian w Polsce będą tematem spotkania autorskiego z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, które odbędzie się 1 maja w dawnej synagodze w Chmielniku.
To pierwsze spotkanie z cyklu pt. „Jestem stąd i mi zależy”. Projekt, którego realizację rozpoczyna Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” obejmuje kilka spotkań z autorami książek poświęconych mniejszościom narodowym i etnicznym zamieszkującym zarówno dawną, jak i współczesną Polskę.
– Poprzez literaturę chcemy popularyzować wiedzę o historii, dorobku kulturalnym oraz wkładzie mniejszości w kształt naszego kraju. Tatarzy, Łemkowie, Czesi i Ukraińcy – to tylko niektóre z nacji, które zaprezentujemy gościom „Świętokrzyskiego Sztetla” – mówią edukatorzy.
Cykl rozpoczyna spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, którego tematem będzie historia polskich Ormian, a punktem wyjścia – książka pt. „Nie zapomnij o Kresach”, której znaczna część poświęcona jest właśnie dziejom ormiańskiej diaspory zamieszkującej Polskę. Zostanie zwrócona uwaga na znane postacie Kościoła obrządku ormiańskiego, jak abp Józef Teofil Teodorowicz, na silny związek religii i tożsamości charakterystyczny dla Ormian, wizyty patriarchy w Polsce i in.
Organizacja projektu „Jestem stąd i mi zależy” nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznanego w ramach programu „Promocja Czytelnictwa”.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski to polski duchowny pochodzenia ormiańskiego, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W latach 2002–2009 był duszpasterzem Ormian w Polsce Południowej, zaś w latach 2009–2014 – przedstawicielem mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Za swą działalność społeczną został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorem wielu publikacji m.in. „Słownika biograficznego księży ormiańskich i pochodzenia ormiańskiego w Polsce w latach 1750–2000”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.