Spotkanie rektorów UPJPII i KUL
22 października 2020 | 21:00 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała zachęcają do twórczego korzystania z potencjału nauczania św. Jana Pawła II. W spotkaniu, które odbyło się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie wziął udział również kard. Stanisław Dziwisz.
Spotkanie odbyło się w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, a jednocześnie 42. rocznicy inauguracji papieskiego pontyfikatu, co dodatkowo łączy się z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. Do tych dat nawiązał kard. Stanisław Dziwisz, przypominając wydarzenia sprzed 42 lat, radość i nadzieję, jakie niósł Polakom w czasach komunizmu wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Wieloletni sekretarz Jana Pawła II docenił wagę Apelu Profesorów i Nauczycieli Akademickich, zauważając, że coraz bardziej widoczna staje się potrzeba przypominania nauczania Karola Wojtyły – Jana Pawła II kolejnym pokoleniom. – Nieodzownym jest przypominanie nie tylko jego nauczania i życiowej postawy, ale zgłębianie jego myśli filozoficznej w poszukiwaniu wewnętrznej prawdy – podkreślał.
Inicjatorem Apelu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, podpisał się pod nim również Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Apel odczytał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Wskazał, że zwrócono w nim uwagę, iż „w dzisiejszym świecie, w którym obserwujemy homogenizację kultury, przewartościowanie postaw społecznych oraz różnorodność opinii, rolą uniwersytetów i uczelni jest poszukiwanie pewnych punktów odniesienia i wartości nadrzędnych, będących spoiwem naszych społeczeństw”.
Celem Apelu jest promowanie wśród studentów nauczania oraz myśli filozoficznej Karola Wojtyły. Jest on zachętą do tego, by sięgać w programach wykładów, zajęć dydaktycznych i pracy naukowej do nauczania św. Jana Pawła II w aspekcie filozoficznym, kulturowym i społecznym.
Mowa była o związkach Karola Wojtyły z katolickim Uniwersytet Lubelskim, którego był nauczycielem akademickim i profesorem, przez 24 lata prowadzącym wykłady z filozofii i etyki.
Ks. prof. Robert Tyrała, rektor UPJPII przypomniał z kolei związki Karola Wojtyły z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którego wywodzi się obecny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wspominał takie wydarzenia, jak powołanie PAT, spotkanie z rektorami krakowskich uczelni wyższych i wizytę Ojca Świętego na terenie budowy kampusu UPJPII Jana Pawła II na osiedlu Ruczaj.
W Apelu czytamy m.in., że poszukiwanie niezaprzeczalnego sensu jest dziś wyzwaniem dla studentów, w otaczającej ich coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości. „Rozwój technologiczny i pojawiające się wraz z nim coraz bardziej nieograniczone możliwości wirtualnej komunikacji, są wielką szansą, ale stwarzają również niespotykane dotąd zagrożenia. Wobec tych faktów, nauczanie papieża z Polski i jego życiowa postawa, mogą inspirować młodych ludzi, do dążenia ku prawdzie i wewnętrznej wolności. Dlatego zachęcamy, by używając współczesnych środków przekazu i nowych metod dydaktycznych, wykładowcy akademiccy nawiązywali do dorobku naukowego, artystycznego i duchowości św. Jana Pawła II” – podkreślają autorzy tego przesłania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.