Spotkanie z Bartymeuszem i Matką Bożą od Wykupu Niewolników
05 listopada 2024 | 12:24 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Pod przewodnictwem bp. Romana Pindla odbyło się kolejne „Spotkanie z Matką Bożą od Wykupu Niewolników” – 4 listopada, w kościele pw. św. Pawła w Bielsku-Białej, w rocznicę poświęcenia świątyni. Wierni uczestniczyli we Mszy św., modlitwach, wysłuchali słowa Bożego i specjalnego wystąpienia dotyczącego uzależnienia technologicznego, szczególnie niebezpiecznego dla młodych ludzi. Spotkanie było częścią cyklu „Spotkań z Matką Wolności”. Rozpoczęte we wrześniu przedsięwzięcie ewangelizacyjne i trzeźwościowe związane jest z wędrówką kopii obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.
Tym razem gospodarzem spotkania był ks. Piotr Leśniak, duszpasterz ruchów trzeźwościowych, a jednocześnie proboszcz bielskiej parafii św. Pawła Apostoła.
W homilii bp Pindel podkreślił potrzebę wsparcia duchowego w walce z różnymi formami niewoli, w tym z nałogami, które obecnie – jak zauważył – przybierają w Polsce na sile. Wymienił uzależnienia, takie jak alkoholizm, narkomania oraz współczesne „cyfrowe nałogi”, jak nadmierne korzystanie z internetu i smartfonów.
Zdaniem biskupa, postać Bartymeusza, ślepca z Ewangelii, może być symbolem osoby zniewolonej, która szuka wyzwolenia i przemiany. Jezus, przechodząc obok, wysłuchuje jego błagalnego wołania o pomoc. Dla chrześcijan to obraz przesiąknięty przesłaniem nadziei – niezależnie bowiem od rodzaju „ślepoty” czy uzależnienia, z którym boryka się człowiek, Boże miłosierdzie jest dostępne dla każdego.
Biskup zwrócił uwagę, że historia Bartymeusza ilustruje również społeczne postawy wobec osób uzależnionych – tłum najpierw ucisza jego wołanie, a następnie, gdy Jezus każe go przywołać, zachęca go do podejścia.
Duchowny przypomniał, że uzależnienie to nie tylko indywidualna słabość, ale także kwestia społeczna. Zachęcił, by dostrzegać w osobach uzależnionych ich przeszłość i uwarunkowania. Przywołał przykład trzeźwych alkoholików, którzy często opowiadają o tym, jak ich nałóg zakorzenił się w rodzinie, w postawach i mechanizmach obronnych, które nabyli jeszcze jako dzieci.
„Warto posłuchać trzeźwych alkoholików, co mówią o swojej przeszłości, o religijności, o tym, jak oszukiwali bliskich i siebie samych. O wielkiej grze, której nie domyślają się nawet najbliżsi. Ich sygnały, że potrzebują pomocy, nie są właściwie interpretowane” – podkreślił.
Nawiązując kolejny raz do ewangelicznej sceny uzdrowienia Bartymeusza, biskup zaznaczył, że po słowach Jezusa „Idź, twoja wiara cię uzdrowiła” Bartymeusz może widzieć, a więc zacząć inne życie. „Ma wiele możliwości, ale on wybiera jedną – idzie za Jezusem, stając się coraz bardziej Jego uczniem. Rozumiemy w tym momencie tych alkoholików, którzy przestają pić, mogą żyć inaczej niż dotąd, ale też bardzo skutecznie mogą pomagać sobie nawzajem w czasie mitingów oraz innym, gdy dają przekonujące świadectwo” – dodał hierarcha.
Biskup odwołał się też do tradycji polskich ruchów trzeźwościowych, które w XIX wieku odgrywały ważną rolę w przemianie życia społecznego. Zauważył, że misje trzeźwościowe, które miały miejsce w Galicji w 1844 roku, gromadziły licznych wiernych i inspirowały ich do podejmowania zobowiązań do abstynencji oraz tworzenia stowarzyszeń trzeźwościowych. Przywołał historię swojej rodzinnej parafii w Wadowicach, gdzie tysiące osób zobowiązały się do abstynencji, a symboliczne „pogrzeby gorzałki” miały przypominać o konieczności zerwania z nałogiem.
„Modlitwa w potrzebie jest pierwszym działaniem, drugim zaś – rozeznawanie, co należy czynić po właściwej ocenie sytuacji, czy z wykorzystaniem sprawdzonego już sposobu działania. Tak też niech przebiega ta peregrynacja obrazu Matki Wolności” – zachęcił biskup, przyznając, że obraz ten jest mu bardzo bliski, ponieważ jedną z pierwszych Mszy, jakie sprawował zaraz po święceniach, odprawił w kościele sióstr prezentek, gdzie znajduje się oryginał maryjnego wizerunku.
O znaczeniu osobistego rozwoju, samowychowania, kształtowania charakteru oraz dążenia do celów w życiu, szczególnie w kontekście współczesnych wyzwań i trudności, jakimi są zniewolenia, opowiedział mec. Olgierd Pankiewicz, prawnik, adwokat, mąż i ojciec siedmiorga dzieci. Zachęcił on do refleksji nad tym, jak ważne jest kształtowanie własnej woli, budowanie trwałych wartości i stawianie sobie ambitnych celów, które organizują i nadają sens życiu.
„Zniewolenie to sytuacja, w której człowiek schodzi z drogi prowadzącej do celu. Jeśli ktoś dąży do celu, to dzięki wysiłkowi jest wolny od zniewolenia. Przeszkodą na drodze do wolności są własne lęki, pokusy i wygodnictwo, nie tylko otaczający świat” – podkreślił prelegent.
Jego zdaniem, zamiast koncentrować się na zwalczaniu zniewoleń, powinniśmy skupić się na określaniu swojego celu. „Jako istoty rozumne nie możemy pozwolić sobie na cel nieprawdziwy – musi on być godny nas. Powinien angażować wszystkie nasze siły, abyśmy mogli go zrealizować. Długofalowy cel wymaga wysiłku i jest godny jedynie wtedy, gdy wymaga pełnego zaangażowania” – wyjaśnił doktor prawa.
Kard. Ryś: Kościół synodalny to Kościół znacznie bardziej wspólnotowy, oddany ewangelizacji i transparentny
Jak zaakcentował mówca, kluczowe musi być dziś budowanie wewnętrznej elity – grupy ludzi, która świadomie wymaga od siebie więcej, rozwija się wewnętrznie i kieruje się trwałymi wartościami. Wskazał w tym kontekście na ideę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której celem jest wykształcenie świadomej i odpowiedzialnej mniejszości zdolnej do prowadzenia pozostałych. Wspomniał też o znaczeniu wiary i wzorców historycznych w budowaniu na co dzień królestwa Bożego oraz hierarchicznych struktur społecznych.
Mecenas zachęcił do refleksji nad rolą własną i przyszłych pokoleń w procesie kształtowania liderów, którzy powrócą do kultywowania odpowiedzialności, wartości i długofalowych celów.
Powtórzył, że cel długofalowy i umiejętność wytrwania to dwa kluczowe warunki, by uodpornić siebie i nasze dzieci na zniewolenie, czy to przez smartfony, czy przez inne narzędzia, które nas ograniczają.
Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i odmówienie Litanii do Matki Bożej od Wykupu Niewolników.
Projekt „Spotkania z Matką Wolności” związany jest także z ważnymi rocznicami, które przypadają w tym i przyszłym roku. W 2024 roku obchodzona jest 45. rocznica powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – ruchu zapoczątkowanego przez ks. Franciszka Blachnickiego, którego celem jest walka z uzależnieniami i promocja trzeźwego stylu życia. Z kolei w 2025 roku przypada 60. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników oraz 100. rocznica śmierci Sługi Bożego Mateusza Talbota, patrona wspólnot Anonimowych Alkoholików.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.