Stolica Apostolska obawia się katastrofy nuklearnej w Zaporożu i Kursku
22 października 2024 | 14:35 | Krzysztof Bronk, Vatican News PL | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
Stolica Apostolska ostrzega przed katastrofą nuklearną na Ukrainie i w Rosji w związku z trwającą tam wojną. Mówił o tym na forum zgromadzenia ogólnego ONZ stały obserwator Watykanu. Podkreślił również, że w związku z coraz większym wykorzystania technologii jądrowej, państwa muszą brać pod uwagę negatywne konsekwencje tych technologii dla zdrowia i środowiska.
Stolica Apostolska jest zaniepokojona znacznym ryzykiem niekontrolowanego uwolnienia promieniowania jonizującego, szczególnie w odniesieniu do trwającego konfliktu wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu, a także w pobliżu elektrowni jądrowych w Kursku – powiedział abp Gabriele Caccia. Podkreślił, że ewentualny atak na te obiekty zagraża nie tylko środowisku, ale także zdrowiu i bezpieczeństwu pobliskiej ludności. Sytuacja ta wymaga pilnej uwagi i działań w celu złagodzenia ryzyka związanego z obiektami jądrowymi w strefach konfliktu – dodał watykański dyplomata, podkreślając, że bezpieczeństwo ludzi i środowiska musi być traktowane priorytetowo.
Abp Caccia mówił o tym w ramach debaty na temat skutków promieniowania atomowego. Wyraził uznanie dla działań prowadzonych przez Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR). Stwierdził, że jego inicjatywy w zakresie badań i wymiany danych przyczyniły się do usprawnienia procesów decyzyjnych i zwiększenia świadomości społecznej na temat narażenia na promieniowanie. „Biorąc pod uwagę znaczny wzrost wykorzystania technologii jądrowej – powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej – kluczowe jest, aby państwa wdrażały polityki uwzględniające potencjalne negatywne konsekwencje tych technologii dla zdrowia i środowiska”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.