Stolica Apostolska podpisała traktat dwustronny z Czechami
24 października 2024 | 23:05 | pb | Praga Ⓒ Ⓟ
Stolica Apostolska podpisała traktat dwustronny z Czechami dotyczący „niektórych kwestii prawnych”. Podpisy pod tą umową konkordatową złożyli dziś w Pradze: sekretarz stanu kard. Pietro Parolin i premier Petr Fiala.
Dokument złożony z 16 artykułów ma na celu wsparcie owocnej współpracy państwa i Kościoła na rzecz dobra wspólnego oraz wartości duchowych, ludzkich i kulturowych narodu czeskiego, jak również lepsze zagwarantowanie wolności religijnej ludzi wierzących oraz wolności Kościoła w pełnieniu swojej misji.
Umowa potwierdza prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania nie tylko katolików, ale wszystkich obywateli, zgodnie z międzynarodowymi narzędziami prawnymi dotyczącymi praw człowieka. Stanowi, że wolność kultu może być ograniczana jedynie ustawami, a nie dokumentami niższej rangi, i to tylko w zakresie bezwzględnie niezbędnym do ochrony porządku publicznego, zdrowia i praw innych osób.
Ze swej strony państwo uznaje prawo Kościoła katolickiego do działania według własnych zasad, samodzielnego zarządzania i swobodnego wyznaczania własnych duchownych. Zapewnia również prawo do sprzeciwu sumienia w przypadku służby wojskowej i w służbie zdrowia. Chroni nienaruszalność tajemnicy spowiedzi i podobnej do niej tajemnicy pracowników duszpasterskich. Uznaje prawo Kościoła do tworzenia instytucji edukacyjnych i charytatywnych, a także do świadczenia posługi duchowej i opieki duszpasterskiej osobom mieszkających w ośrodkach opieki społecznej, placówkach służby zdrowia i penitencjarnych. Ułatwia także duszpasterstwo wśród żołnierzy i policjantów.
Umowę muszą jeszcze ratyfikować: papież Franciszek i parlament Republiki Czeskiej. Wejdzie ona w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.