Stopnica: sercanie odbudują zbombardowaną przez Niemców kaplicę św. Anny
31 stycznia 2023 | 21:26 | dziar | Stopnica Ⓒ Ⓟ
Przy klasztorze sercańskim trwa odbudowa kaplicy św. Anny – dawnego kościoła zakonnego, w którym odbywały się celebracje liturgiczne. 7 listopada 1944 r. Niemcy wysadzili kaplicę w powietrze, w odwet za udzielanie schronienia partyzantom, którzy w klasztorze prowadzili działalność konspiracyjną.
Zachowały się wyłącznie fundamenty, fragmenty murów przejścia z nawy do kaplicy św. Anny, tablice epitafijne, w tym m.in. bardzo okazała, fundatora kaplicy – Stefana Bidzińskiego, wojewody sandomierskiego oraz krypty – informuje ks. Jacek Szczygieł SCJ, proboszcz parafii sercańskiej.
Odbudowywana aktualnie kaplica w drugiej połowie XVII w. została dobudowana do istniejącego wówczas kościoła zakonnego pw. św. Franciszka i św. Marii Magdaleny Pokutnicy.
Strukturę kaplicy udało się już odbudować w ok. 70 proc. Fundamenty zostały zabezpieczone, nowe mury już stoją. Trwa odbudowa czoła zwieńczającego ośmioboczną kaplicę, są wstępne prace przy budowie dachu. Kolejny etap to konstrukcja dachu, więźby dachowej i pokrycie blachą miedzianą.
Proboszcz wskazuje na dwa cele tych inicjatyw: przypomnienie ducha patriotycznego znanych rodów: Sołtyków i Bidzińskich, którzy spoczywali w kryptach oraz przywrócenie ciekawych rozwiązań architektonicznych. Kaplica jest ośmioboczna, a jej wyposażenie opisał dość dokładnie kronikarz regionu ks. Jan Wiśniewski. Na tej m.in. podstawie jest odtwarzana.
Ojcowie franciszkanie, którzy zarządzali parafią przez 300 lat, zawsze angażowali się w obronę ojczyzny, np. przed wojskami Rakoczego, podczas powstania listopadowego wygłaszali płomienne kazania do młodzieży, a podczas powstania styczniowego 12 ojców było czynnie zaangażowanych w działalność powstańczą. Niektórzy z nich zostali zesłani, a w Stopnicy pozostał klasztor etatowy. Podczas II wojny światowej angażowali się jako kapelani NSZ i AK, pomagali zbiegom. Odbudowa zabytku ma tę spuściznę przypomnieć.
Przy okazji odbudowy i odgruzowywania pozostałości po kaplicy św. Anny, wydobyto 42 szkielety osób – mówi proboszcz.
O odbudowę całej świątyni starali się już w latach 60. ubiegłego wielu bracia franciszkanie reformaci. Niestety z braku zgody ówczesnych władz nie odbudowano kościoła.
Tempo prowadzenia prac ze względu na duże koszty związane z rekonstrukcją obiektu, jest rozłożone na lata. Projekt został wpisany w tzw. Miejski Obszar Funkcjonalny. To jeden z Obszarów Strategicznej Interwencji. Tworzą go gminy: Busko-Zdrój oraz Stopnica na mocy porozumienia zawartego w 2021 roku.
Nad pracami czuwa konserwator zabytków. Gdyby udało się odbudować kaplicę byłby to kolejny obiekt sakralny w gminie Stopnica który po II wojnie światowej odzyskał dawny blask.
Wojewoda sandomierski Krzysztof Ossoliński herbu Topór i jego żona Zofia z Wojsławic Cikowska ufundowali poza miastem klasztor dla nawracania arian, licznie zamieszkałych w tych okolicach. W 2 połowie XVII w. do kościoła została przybudowana kaplica św. Anny. Jej fundatorem jest Stefan Bidziński, wojewoda sandomierski i starosta grodowy chęciński, uczestnik bitwy pod Wiedniem. W czasie II wojny światowej kościoły stopnickie podzieliły los miasta Stopnica, zamieniając się w gruzy.
W 1979 r. klasztor przeszedł na własność Zgromadzenia Księży Sercanów. W 1985 r. z części parafii Stopnica bp Stanisław Szymecki wydzielił nową parafię przyklasztorną. Parafia przyjęła za patrona św. Antoniego Padewskiego. Prowadzą ją sercanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.