Św. Urban I, opiekun winiarzy – patronem Zielonej Góry
03 września 2010 | 16:20 | kk/ms Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 5 września św. Urban I zostanie ogłoszony patronem Zielonej Góry. Stolica Apostolska zgodziła się, aby miastu patronował opiekun winiarzy.
Wszystko to okazało się możliwe dzięki inicjatywie mieszkańców miasta. W ubiegłym roku powstał Społeczny Komitet Ogłoszenia św. Urbana I Patronem Zielonej Góry. Na jego czele stanął zielonogórzanin Zbyszko Stojanowski-Han. Zebrano blisko 2 tys. podpisów i projekt uchwały trafił w listopadzie do Rady Miasta.
Po burzliwych dyskusjach zwolenników i przeciwników pomysłu radni zdecydowali, że Zielona Góra chce mieć świętego patrona. Następnie Rada Miasta zwróciła się do bp. Stefana Regmunta z prośbą o wymaganą w takiej sytuacji zgodę Stolicy Apostolskiej.
Niedzielne uroczystości rozpoczną się uroczystą sesją Rady Miasta w auli Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podczas sesji okolicznościowe wykłady na temat roli znaczenia patronatu świętych dla miasta wygłosi dr hab. Wojciech Strzyżewski, natomiast postać świętego przybliży historyk Kościoła ks. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz. Następnie bp Regmunt przekaże papieski dekret przewodniczącemu Rady Miasta.
W samo południe biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odprawi uroczystą Mszę św. w zielonogórskiej konkatedrze. Po niej uczestnicy uroczystości przejdą pod scenę przy Ratuszu Miejskim. Tam prezydent miasta Janusz Kubicki obwieści mieszkańcom Zielonej Góry wiadomość o nowym patronie miasta.
Przewodniczący Rady Miasta Adam Urbaniak nie kryje zaskoczenia i zadowolenia szybką odpowiedzią z Watykanu. – Nie mieliśmy żadnego doświadczenia w tej kwestii, ale kontaktowaliśmy się z innym samorządami i liczyliśmy się nawet z dwuletnią perspektywą oczekiwania – wyjaśnił w rozmowie. –Ustanowienie patrona to nobilitacja dla miasta. Św. Urban jest patronem kilku miast europejskich, w tym także leżącego w Szampanii francuskiego Troyes, które jest partnerskim miastem Zielonej Góry – dodał.
Dlaczego patron winiarzy stał się patronem Zielonej Góry? Tutejsze tradycje winiarskie sięgają nawet XI wiek. Od kilku lat tradycje winiarskie w regionie się odradzają. Nowym patronem cieszą się zielonogórzanie Karolina i Mariusz Pacholak, którzy prowadzą Winnice „Cantina” w niedalekim Mozowie. – Będąc na wielu winnicach na Morawach i w Austrii spotkaliśmy wiele kapliczek przydrożnych w otoczeniu winnej latorośli. Wielu winiarzy ma małe figury w swoich piwnicach. To świadczy, że winiarze nie polegają jedynie na swoich umiejętnościach, ale zwracają się ku wartościom wyższym – zauważają.
Pontyfikat św. Urbana I przypadał na lata 222-230. Papież ten jest patronem właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Według podania to św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra.
Od 4 do 12 września trwają Dni Zielonej Góry „Winobranie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.