Światowe Dni Młodzieży w Panamie | RELACJA
20 stycznia 2019 | 00:00 | eKAI | Panama City Ⓒ Ⓟ
W dniach 23-27 stycznia Ojciec Święty uczestniczy w 34. Światowych Dniach Młodzieży. Tutaj znajdziesz relację „na żywo” z oficjalnych wydarzeń z udziałem papieża Franciszka.
Ceremonia powitania na lotnisku międzynarodowym Tocumen, wizyta u prezydenta, spotkania z przedstawicielami władz, korpusem dyplomatycznym oraz przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Palacio Bolivar i biskupami Ameryki Środkowej oraz ceremonia powitania i otwarcia ŚDM na wybrzeżu Oceanu Spokojnego z udziałem 350 tys. osób złożyły się na pierwsze dwa dni wizyty Franciszka w Panamie. Papież przewodniczy XXXIV Światowym Dniom Młodzieży, które w dniach 23-27 stycznia br. odbywają się pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”. Jest to 26. podróż zagraniczna papieża Begoglio.
Śledź na portalu eKAI.pl papieską pielgrzymkę na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, w których uczestniczy ponad 3,5 tysiąca młodych Polaków. Odwiedź także nasz serwis specjalny.
00.27 28.01.19
Serwis specjalny z okazji 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 przygotowali dziennikarze Działu Zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Relację „na żywo” ze wszystkich oficjalnych wydarzeń wizyty prowadzili redaktorzy portalu eKAI.pl: Michał Plewka i Paweł Żulewski. Dziękujemy za uwagę.
00.08 28.01.19
Podczas ponad 11,5 godzinnego lotu papież Franciszek pokona 9 500 tysięcy kilometrów. W tym czasie samolot pojawi się w przestrzeni powietrznej ośmiu państw: Kolumbii, Curacao, Dominikany, Porto Rico, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Hiszpanii, Francji.
Podczas lotu tradycyjnie spodziewać się można konferencji prasowej, podczas które Franciszek podsumuje pielgrzymkę.
Lądowanie na rzymskim lotnisku Ciampino planowane jest na godzinę 11.50 czasu polskiego.
23.41 27.01.19
Franciszek powróci do Rzymu samolotem Boeing B787Dreamiliner kolumbijskich linii lotniczych Avianca. Przed samolotem ustawiły się już oficjalne delegacje Watykanu i Panamy, aby wziąć udział w uroczystości pożegnania Franciszka.
23.30 27.01.19
Papieska kolumna dociera na lotnisko, z którego papież Franciszek za chwilę wyruszy w podróż do Rzymu.
23.22 27.01.19
Na podpanamskie lotnisko Tocumen papież powinien przybyć w ciągu 20 minut.
23.12 27.01.19
Papieska delegacja opuszcza stadion Rommel Fernández. Za chwilę kolumna samochodów wyruszy w kierunku lotniska Tocumen.
23.06 27.01.19
– Jak wam powiedziałem w Krakowie, nie wiem, czy będę podczas następnych Światowych Dni Młodzieży, ale Piotr z pewnością tam będzie i umocni was w wierze. Idźcie naprzód, z siłą i odwagą, i proszę, nie zapomnijcie się za mnie pomodlić. Dziękuję – zakończył Ojciec Święty.
23.03 27.01.19
– Doświadczyliście wiary żywszej, realniejszej; doświadczyliście siły wypływającej z modlitwy oraz nowości innej radości, będącej owocem pracy ramię w ramię, także z osobami, których nie znaliście. Teraz nadchodzi chwila rozesłania: idźcie i opowiadajcie, idźcie i dawajcie świadectwo, idźcie i przekazujcie to, co widzieliście i usłyszeliście – powiedział papież.
23.01 27.01.19
– Za każdym razem, gdy odkładamy na później coś, co się nam podoba, dla dobra innych, a zwłaszcza najbardziej kruchego, albo naszych korzeni, którymi są nasi dziadkowie i osoby starsze, Pan nam to zwraca stokrotnie. Ponieważ w wielkoduszności nikt nie może go pokonać, w miłości nikt nie może Go przewyższyć. Przyjaciele, dawajcie a będzie wam dane, a doświadczycie, w jaki sposób Pan wleje do waszego łona „miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą” – stwierdził Franciszek.
22.58 27.01.19
Modlitwa nadaje treść i żywotność wszystkiemu, co czynimy. Modląc się odkrywamy, że jesteśmy częścią rodziny większej niż to, co możemy zobaczyć i sobie wyobrazić. Modląc się „zaczynamy grę” dla Kościoła, który nas podtrzymuje i towarzyszy nam z nieba, dla świętych, którzy wytyczyli nam drogę, ale przede wszystkim „zaczynamy grę” dla Boga – powiedział papież.
22.57 27.01.19
Dziękuję wszystkim, ponieważ w tych dniach zwracaliście uwagę i byliście gotowi służyć aż po najmniejsze, codzienne i pozornie nieistotne szczegóły, jak podanie kubka wody, a równocześnie dokonaliście najwspanialszych rzeczy, które wymagały wielkiego planowania. Przygotowaliście każdy szczegół z radością, kreatywnością i zaangażowaniem, a także z wielką modlitwą. Sprawy przemodlone odczuwa się bowiem do głębi – mówił.
22.56 27.01.19
– Musieliście także doświadczyć chwil trudnych, które wymagały od was różnych poświęceń. Jak nam mówiłeś, Bartoszu, człowiek doświadcza także własnych słabości. To piękne, że te słabości nie powstrzymały cię w twoim zaangażowaniu, a nawet nie stały się rzeczą główną i najważniejszą. To prawda, doświadczyłeś ich służąc, starając się oczywiście zrozumieć i służyć innym wolontariuszom i pielgrzymom; ale miałeś odwagę, by to cię nie powstrzymało, nie sparaliżowało i szedłeś naprzód – powiedział Franciszek nawiązując do Świadectwa Polaka.
22.54 27.01.19
– Doświadczamy, jak wiara nabiera zupełnie nowego smaku i siły: staje się bardziej żywa, dynamiczna i realna. Odczuwa się inną radość z powodu możliwości pracy ramię w ramię z innymi, aby osiągnąć wspólne marzenia. Wiem, że wszyscy tego doświadczyliście. Wiecie teraz, jak bije serce, kiedy żyjemy pewną misją, i to nie dlatego, że ktoś wam o niej powiedział, ale ponieważ sami to przeżyliście. Przekonaliście się z bliska, że „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – powiedział Franciszek do wolontariuszy.
22.52 27.01.19
Wcześniej świadectwo swojej posługi złożyli wolontariusze.
Polski wolontariusz z Krakowa – Bartosz Placak, który spędził w Panamie 10 miesięcy, zaznaczył, że prosił Boga, aby pozwolił mu zostać międzynarodowym wolontariuszem w Panamie i – jak przyznał – otrzymał więcej niż oczekiwał. Z radością może obecnie głosić wszędzie wielkoduszność i otwarcie wszystkich Panamczyków, których spotkał i poznał na tej drodze. Dodał, że posługa wolontariuszy przypominała działalność pierwszych chrześcijan, którzy zostawiali swe rodziny i domy i szli w świat, aby głosić tam Dobrą Nowinę. Podczas swego pobytu w Panamie codziennie podziwiał bogactwo różnorodności tamtejszego Kościoła i odczuwał coraz większą wdzięczność „za wszystkie charyzmaty, które są prawdziwymi skarbami tego Kościoła”. „Modlitwa jest podstawą tego wszystkiego, co robimy” – zakończył swą wypowiedź B. Placak.
22.50 27.01.19
„To wy umożliwiliście tę Młodzieńczą Pięćdziesiątnicę, która wysyła nas razem z młodymi do głoszenia Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa, idąc nieustraszenie pod prąd świata” – mówił dalej arcybiskup. Podkreślił, że wolontariusze, których siłą jest Duch Święty i towarzysząca Mu w drodze „nasza niebieska Matka”, są „sercem i motorem Światowych Dni Młodzieży”.
22.49 27.01.19
Arcybiskup zaznaczył, że to, co oni zrobili wolontariusze, odpowiadając na wezwanie Miejscowego Komitetu Organizacyjnego, było wielkim oddaniem i służbą Kościołowi oraz widzialnym dowodem na to, że „jest nadzieja wśród naszych młodych, że można spotkać osoby gotowe do poświęcenia się dla innych”. Jest to „bardzo mocne i wiarygodne świadectwo”, o którym nie informowały szeroko środki przekazu – podkreślił hierarcha. Podziękował serdecznie „kochanym wolontariuszom”, gdyż bez nich „byłoby niemożliwe, aby wieloetniczne i wielokulturowe bogactwo tego kontynentu wzbogaciło wiarę tak wielu pielgrzymów”.
22.46 27.01.19
Przemówienie wygłosi arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.