Święcenia biskupie ks. Kryspina Dubiela – nuncjusza apostolskiego
24 sierpnia 2024 | 18:19 | pab | Leżajsk Ⓒ Ⓟ
Święcenia biskupie przyjął dziś ks. prałat Kryspin Dubiel, mianowany w lipcu przez Franciszka nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Uroczystość odbyła się w rodzinnej parafii nowego biskupa w bazylice mniejszej pw. Zwiastowania Pańskiego (ojców bernardynów) w Leżajsku. Głównym konsekratorem był sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio – rektor Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie i abp Adam Szal – metropolita przemyski.
W kazaniu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że do swojej nowej misji ks. Kryspin przygotowywał się najpierw w swojej rodzinie, potem w parafii i archidiecezji przemyskiej, a w końcu przez 20 lat w przedstawicielstwach papieskich w Rwandzie, Białorusi, Kolumbii, na Filipinach, w Polsce, w Słowenii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
– Żyłeś pragnieniem wzbogacania swojej wiedzy i trwania w wierności Panu, a wiele osób mogło docenić twoje dary jako człowieka, chrześcijanina, hojnego kapłana i oddanego pracownika Stolicy Apostolskiej. Teraz Pan, który zna twoją przeszłość, wzywa cię abyś przylgnął do Niego z jeszcze większą intensywnością. On, podobnie jak w przypadku Natanaela, w którym nie ma podstępu, docenia twoją służbę prawdzie i wzywa cię, abyś unikał wszelkich dwuznaczności w powierzonej ci posłudze – podkreślił.
Kaznodzieja zachęcał nominata, by wzorem Natanaela, którego święto dzisiaj obchodzimy, był dociekliwy i pozostawał otwarty „na wielkie rzeczy, które Bóg przygotował dla nas wszystkich”.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zwrócił uwagę na specyfikę posługi nuncjusza apostolskiego, który z jednej strony będzie reprezentować papieża w Kościele lokalnym, a jednocześnie ma umożliwić mu korzystanie z aktualnej i konkretnej wiedzy niezbędnej do prowadzenia jego misji apostolskiej.
– Jest to służba pełniona dla dobra Kościoła i pokoju na świecie. Będzie ona tym bardziej owocna, im bardziej będzie wytrwale podtrzymywana przez modlitwę i medytację Słowa Bożego – wskazywał kard. Parolin.
Przed kazaniem został odśpiewany hymn do Ducha Świętego i odczytano nominację Stolicy Apostolskiej.
Natomiast po kazaniu odbył się dialog pomiędzy głównym konsekratorem a kandydatem do święceń, dotyczący wypełniania zadań urzędu apostolskiego. Następnie przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych nominat modlił się, leżąc krzyżem.
Najważniejszym momentem święceń było nałożenie rąk na nominata przez konsekratorów oraz modlitwa konsekracyjna. Główny szafarz święceń namaścił głowę nowego biskupa olejem Krzyżma świętego na znak mistycznego namaszczenia Duchem Świętym i współuczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa. Wcześniej nad jego głową uniesiono otwartą księgę Ewangelii, którą potem otrzymał do ucałowania.
Obrzędy zakończyły się wręczeniem nowo wyświęconemu insygniów biskupich: pierścień, mitrę i pastorał. Ostatnim etapem sakry był pocałunek pokoju od obecnych biskupów na znak włączenia do grona następców apostołów.
Natomiast po komunii św. nowy arcybiskup udzielił wszystkim zebranym pierwszego błogosławieństwa, przechodząc wśród wiernych przez całą bazylikę.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał abp Dubiel. – Zawsze na pierwszym miejscu stawiałem Chrystusa, który autentycznie pokazał mi swoje głębokie zaufanie. Radość, jaka wypływała z daru zaufania była i jest związana z chęcią, aby nie zawieść mojego Mistrza i nie zbagatelizować, zdewaluować tego kredytu ufności podczas pełnionej posługi – powiedział.
– Praca w dyplomacji papieskiej to niepowtarzalna okazja uczenia się Kościoła, to kontakt z żywymi świadkami naszego Zbawiciela, którzy w różnych okolicznościach i miejscach, często smagani słownie, ale i fizycznie przez wrogów krzyża Chrystusowego pozostali wierni do końca – dodał.
Abp Dubiel na swoje motto biskupie przyjął słowa „Patientia et Fdes Sanctorum” (Cierpliwość i Wiara Świętych). – To jest mój hołd i wdzięczność dla tych wszystkich świadków naszego Pana Jezusa Chrystusa w różnych miejscach na świecie. Bo dla nich powołanie do świętości było tak naturalne i oczywiste, że nie wzbudzało najmniejszych wątpliwości – wyjaśnił.
Zaznaczył, że świętość jest zadana nam wszystkim – nikt się z nią nie rodzi, a ni nie przychodzi sama. – Świętym mogę się stawać – mówił. – To połączenie dwóch rzeczywistości: ludzkiej i Bożej, czyli nieustanne rozwijanie swoich zdolności i talentów z pomocą łaski Bożej. Świętość nie jest ucieczką od spraw tego świata, ale właściwym angażowaniem się w nie. Fundamentem świętości jest zawsze posłuszeństwo woli Bożej i wierność Bogu w każdej chwili swego życia.
W uroczystości wzięło udział blisko 30 biskupów z Polski, m.in. kard. Kazimierz Nycz z warszawy i kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, czy metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz. Obecni byli także dwa inni biskupi pochodzący z Leżajska: bp Ignacy Dec ze Świdnicy i bp Damian Muskus z Krakowa.
W Mszy św. oprócz rodziny i znajomych nowego arcybiskupa, wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych różnego szczebla, instytucji lokalnych oraz wielu mieszkańców Leżajska.
Ks. Kryspin Witold Dubiel urodził się 12 listopada 1973 w Nowej Sarzynie, w rodzinie Wiesława i Marii. Pochodzi z parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku (OO. Bernardyni). Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Studia teologiczne odbył w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu (1992-1998). Święcenia prezbiteratu przyjął 31 maja 1998 roku w archikatedrze przemyskiej z rąk metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika. W latach 1998-1999 pełnił funkcję wikariusza parafii pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu.
W latach 1999-2003 odbył studia na wydziale prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie na Lateranie w Rzymie, które zostały zwieńczone doktoratem.
Jest absolwentem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie (2002-2004).
Pracował dotychczas w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej na palcówkach w Rwandzie, Białorusi, Kolumbii, Filipinach, Polsce, Słowenii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.