Święto Jordanu we Wrocławiu: Ekumeniczna uroczystość nad Odrą
07 stycznia 2025 | 12:25 | mraj | Wrocław Ⓒ Ⓟ
We Wrocławiu odbyły się uroczyste obchody Święta Jordanu, jednego z najważniejszych świąt w Cerkwi greckokatolickiej, upamiętniającego Chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan. Wydarzenie, które ma charakter ekumeniczny, zgromadziło licznych wiernych nad Odrą, gdzie bp Włodzimierz Juszczak pobłogosławił wodę, nawiązując do bogatej symboliki tej tradycji.
W tym roku drugi raz grekokatolicy w Polsce świętowali według kalendarza gregoriańskiego, czyli 2 tygodnie wcześniej niż zwykle. To oznacza, że Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz Kościół rzymskokatolicki uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodziły razem.
Uroczystości związane ze Świętem Jordanu, rozpoczęły się liturgią w greckokatolickiej katedrze pw. św. Wincentego i św. Jakuba we Wrocławiu. Po Mszy św. wyruszyła procesja na Bulwar Dunikowskiego, czyli wybrzeże Odry. Tam pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka, biskupa eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce, odbyła się ceremonia poświęcenia wody, przypominają w obrazowy sposób chrzest Pana Jezusa w Jordanie.
W obrzędzie i modlitwie uczestniczyli także duchowni i wierni różnych wyznań chrześcijańskich. Kościół łaciński (rzymskokatolicki) reprezentował bp Jacek Kiciński CMF zaś ewangelicko-augsburski bp Waldemar Pytel.
Obrzęd rozpoczął się od czytań biblijnych oraz modlitw wprowadzających w wymowę znaku wody w historii zbawienia.
– To wielka uroczystość w Kościele greckokatolickim, która zgromadziła wielu wiernych we Wrocławiu. Przychodzą, by podziękować Bogu za otrzymane dary i prosić o wszelkie potrzebne łaski. Po błogosławieństwie wody 22każdy mógł zabrać poświęconą wodę do domu. Ona przypomina im sakrament Chrztu Świętego – mówi bp Jacek Kiciński, wrocławski biskup pomocniczy Kościoła rzymskokatolickiego.
Ekumenicznym gestem nabożeństwa było wypuszczenie przez biskupów białych gołębi, obrazujących Ducha Świętego nad wodami Jordanu. Biskupi pobłogosławili wspólnie wodę w specjalnym naczyniu, wykonując na niej znak krzyża świętego i zanurzając w niej zapalone świece.
– Przez chrzest Jezusa Bóg Ojciec potwierdza, że to dziecię narodzone wcześniej w Betlejem, jest Bożym Synem. Wschód świętuje Objawienie Pańskie w dniu chrztu Pańskiego, zaś Kościół zachodni ma osobną uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. W obu przypadkach mówimy o Epifanii, jednak inne wydarzenia potwierdzają Jezusa jako Zbawiciela i Chrystusa – wyjaśniał biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak.
We Wrocławiu liczba wiernych Kościoła greckokatolickiego szacowana jest na kilkanaście tysięcy. Wzrosła znacznie po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie i fali uchodźców, która w dużej mierze trafiła do Wrocławia.
Grekokatolicy znaleźli się na ziemiach północnej i zachodniej Polski w 1947 r., czyli po wysiedleniu ich w ramach tzw. akcji Wisła z rdzennych terenów leżących na południowo-wschodnich rubieżach powojennej Polski – od Łemkowszczyzny poprzez Podkarpacie aż pod Lublin. We Wrocławiu nabożeństwa greckokatolickie sprawowane były od 1956 r. Na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, który miał miejsce we Wrocławiu w 1997 r., Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał grekokatolikom jako dar kongresowy kościół pw. św. Wincentego i św. Jakuba przy pl. Bankiera we Wrocławiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.