Święty Józef patronem Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku
19 marca 2019 | 19:11 | rr | Ełk Ⓒ Ⓟ
W uroczystość św. Józefa, ustanowiono Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny patronem ełckiego Wyższego Seminarium Duchownego. Dekret w tej sprawie odczytał ks. prał. Tadeusza Hermana, ekonoma kurii biskupiej.
Ks. kan. dr Antoni Skowroński, rektor WSD w Ełku, wyrażając wdzięczność uczestnikom uroczystości za przybycie powiedział, że św. Józef jest patronem nie tylko na dekrecie, ale i w sercach całej społeczności seminaryjnej. „Bóg ustanowił św. Józefa patronem nad swoim domem. W uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, patrona Kościoła Powszechnego, czynimy go także patronem tego domu Wyższego Seminarium Duchowego. Ufając Jego przemożnemu wstawiennictwu, chcemy polecać się opiece i orędownictwu św. Józefa w przekonaniu, że będzie on opiekował się nami tak, jak zaopiekował się Maryja i Jezusem. Chcemy oddać mu nasza przeszłość i teraźniejszość i zawierzyć naszą przyszłość” – mówił rektor seminarium.
W homilii bp Jerzy Mazur wskazywał na św. Józefa jako na wielki wzór do naśladowania „na naszej niełatwej drodze, która często prowadzi pod prąd współczesnej mentalności”. Zwracał szczególną uwagę na ogromną rolę św. Józefa jako orędownika godności życia rodzinnego.
„Każdy ojciec winien być obrazem Boga. Każdy kapłan winien być duchowym ojcem. Dlatego atak szatana wymierzony jest nade wszystko w ojcostwo. Szatan atakując ojcostwo i niwecząc je, odcina ludzi od możliwości tworzenia w świadomości młodego pokolenia obrazu Boga, a co za tym idzie, uniemożliwia rozwój wiary. A bez wiary w Boga nie ma wiary w sens życia, w przyszłość, w wieczność, nie ma wiary w przezwyciężanie kryzysów, konfliktów, nie ma wiary w szczęście i w miłość, nie ma wiary… w samego siebie” – wyjaśnił biskup.
Zwracając się do zgromadzonych w seminaryjnym Wieczerniku kapłanów i alumnów, ordynariusz diecezji zachęcał, aby naśladując św. Józefa byli ludźmi sprawiedliwymi, i uczyli się bycia dyspozycyjnymi dla planów Boga. „To Bóg ma plan na moje szczęśliwe życie. To Bóg obdarzył mnie zaufaniem powołując mnie do tak zaszczytnej służby, posługi kapłańskiej. Jako powołani przez Pana winniśmy być sprawiedliwi w całej naszej posłudze. Być sprawiedliwym – to znaczy rozpoznawać wolę Boga i ją wypełniać w codziennym życiu i posługiwaniu. Być sprawiedliwym – to znaczy ufać Bogu jak św. Józef. Być sprawiedliwym – to znaczy, gdy przyjdzie noc cierpienia, kiedy nie będziesz jasno wiedział czego Bóg od ciebie żąda, zaufaj Mu i wsłuchuj się w Jego głos na adoracji, na modlitwie”- tłumaczył.
Bp Jerzy Mazur mówił o cudownym obrazie św. Józefa, który znajduje się w sanktuarium w Kaliszu. Z historią tego sanktuarium związani są także kapłani, którzy byli w obozie koncentracyjnym w Dachau. Tam właśnie księża byli najbardziej bici, prześladowani i poniewierani – szczególnie w dni poświęcone Matce Bożej. Niektórzy z nich, mi.in. Sługa Boży ks. Kazimierz Hamerszmita, którego proces beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym zakończył się 4 marca br., w Nowennie oddali się w opiekę św. Józefowi, zawierzając mu swe życie i składając ślub, że jeśli ocaleją, to co roku w dowód wdzięczności będą pielgrzymować do jego sanktuarium w Kaliszu. Żarliwa modlitwa kapłanów zanoszona w nowennie przez wstawiennictwo św. Józefa została nagrodzona cudem.
Na zakończenie, Ks. kan. dr Antoni Skowroński, rektor WSD w Ełku, zawierzył opiece św. Józefa seminarzystów, moderatorów, profesorów, pracowników, przyjaciół Seminarium, jak również powierzył mu troskę o nowe powołania do ełckiego seminarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.