Sympozjum przypomni sylwetkę ojca polskiej teologii biblijnej
14 listopada 2022 | 16:51 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Teolog w Kościele i w świecie” to tytuł sympozjum upamiętniającego 10. rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Kudasiewicza, wybitnego biblisty, nazywanego „ojcem polskiej teologii biblijnej”, które odbędzie się w sobotę 19 listopada, w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.
Postać związanego z Kielcami teologa i jego dorobek naukowy przypomną autorzy referatów, w tym jego uczniowie.
– Celem sympozjum będzie refleksja nad misją teologa we współczesnym Kościele i świecie oraz związane z nią szanse i wyzwania. To ważne zagadnienie podejmować będziemy, odnosząc się do życia i spuścizny ks. prof. Józefa Kudasiewicza, nazwanego przez współczesnych mu „ojcem polskiej teologii biblijnej” – podkreśla ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, pracownik naukowy Katedry Teologii Biblijnej i Proforystyki, Sekcji Nauk Biblijnych. – Ksiądz profesor Józef Kudasiewicz przez lata swojej pracy naukowej i duszpasterskiej troszczył się o to, aby Biblia i teologia nie pozostawały zamknięte w salach wykładowych, ale ożywiały przepowiadanie, karmiły wiarę Kościoła oraz aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym i kulturowym naszego narodu – dodaje.
Idąc za tym przesłaniem, bibliści, teologowie i reprezentanci różnych dziedzin naukowych, duchowni i świeccy, szukać będą odpowiedzi na pytanie, przed jakimi wyzwaniami staje dziś teolog i naukowiec, pracujący w Kościele i dla Kościoła, a równocześnie poszukujący wspólnego języka i dialogu ze światem współczesnym.
Refleksja ta ma pomóc w poznawaniu bogactwa Ewangelii, z jaką Kościół wychodzi na spotkanie dzisiejszego człowieka, i odkryć sposób, w jaki można ją skutecznie głosić.
Sobotnie wydarzenie rozpocznie Msza św. w intencji ks. prof. Kudasiewicza w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej, gdzie sam przez lata sprawował Eucharystię. Następnie sympozjum w gmachu WSD otworzą: bp Jan Piotrowski i ks. Paweł Tambor, rektor WSD w Kielcach.
Obrady podzielono na dwie sesje, nawiązujące do miejsca Biblii we współczesnym świecie, postrzeganie jej miejsca i funkcji. Część pierwszą nazwano „Biblia i przepowiadanie”. Swoje wystąpienia zaprezentują wówczas: ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk. W drugiej sesji pn. „Biblia-kultura-społeczeństwo” uczestnicy sympozjum usłyszą referaty: dr. hab. Krzysztofa Mielcarka, dr hab. Małgorzaty Krzysztofik, ks. dr. hab. Miłosza Hołdy, ks. dr. hab. Rafała Dudały.
Ks. prof. dr hab. Józef Kudasiewicz urodził się 23 lipca 1926 r. w Kijach k. Pińczowa (woj. świętokrzyskie). Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach w latach 1947-1952. W 1952 r. rozpoczął studia specjalistyczne z biblistyki na KUL. Stopień doktora teologii uzyskał w 1957 r., pod kierunkiem promotora ks. prof. E. Dąbrowskiego. W latach 1958-1961 studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat nauk biblijnych (1959 r.) oraz candidatus ad doctoratum (1960 r.). Był tam m.in. świadkiem zapowiedzi zwołania Soboru Watykańskiego II przez Jana XXIII. Do Polski wrócił w 1961 r. Został zatrudniony na KUL i w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Habilitował się z teologii św. Łukasza („Rola Jeruzalem w działalności zbawczej Jezusa”) w 1971 r.
Stanowisko docenta otrzymał w 1972 r., tytuł profesora nadzwyczajnego – 1979, profesora zwyczajnego – 1989. Związany był także z życiem duchowym i kulturalnym rodzinnej gminy Kije, której został Honorowym Obywatelem.
Pod kierunkiem ks. Kudasiewicza powstało 240 prac magisterskich, 27 licencjackich i 14 doktorskich.
W dorobku ks. prof. Kudasiewicza dominują publikacje z zakresu teologii biblijnej Nowego Testamentu. Przez ks. prof. Mariana Ruseckiego został nazwany „ojcem polskiej teologii biblijnej”. Każda jego publikacja powstawała w kontekście tradycji Ojców Kościoła, nauczania Soboru Watykańskiego II oraz Ojca Świętego. Jego książki to doskonałe narzędzie nowej ewangelizacji.
Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 2012 r. Kapituła Jury Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2012 przyznała ks. prof. dr hab. Józefowi Kudasiewiczowi Nagrodę Główną Feniks 2012 za całokształt osiągnięć naukowych, autorstwo i współautorstwo licznych publikacji, podejmowanie i wyjaśnianie w swoich książkach i pracach trudnych zagadnień świata nauki, Biblii i wiary, popularyzację wiedzy oraz życzliwość wobec ludzi.
Ks. prof. Józef Kudasiewicz zmarł 16 listopada 2012 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.