Sześć kobiet zostało członkami Rady ds. Gospodarczych Watykanu
07 sierpnia 2020 | 06:00 | pb (KAI) / hsz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek mianował nowych członków Rady ds. Gospodarczych. Jest wśród nich sześć kobiet, w tym była skarbniczka brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola.
Wśród nowych członków Rady, która m.in. nadzoruje watykańskie finanse, znalazło się sześciu kardynałów: Péter Erdő z Węgier, Odilo Scherer z Brazylii, Gérald Lacroix z Kanady, Joseph Tobin z USA, Anders Arborelius ze Szwecji i Giuseppe Petrocchi z Włoch, a także siedmioro ludzi świeckich: jeden mężczyzna i sześć kobiet.
Prof. Charlotte Kreuter-Kirchhof z Niemiec wykłada prawo międzynarodowe i europejskie na uniwersytecie w Düsseldorfie, stoi też na czele kobiecego stowarzyszenia Hildegaris, pomagającego potrzebującym studentkom.
Marija Kolak, również z Niemiec, pracowała przez wiele lat w Berliner Volksbank, obecnie kieruje krajowym stowarzyszeniem niemieckich banków spółdzielczych.
María Concepción Osácar Garaicoechea z Hiszpanii jest przewodniczącą zarządu Azora Capital i Azora Gestion, firmy zajmującej się zarządzaniem inwestycjami, specjalizującej się w nieruchomościach i sektorze energetycznym.
Eva Castillo Sanz, także z Hiszpanii, należy do rad nadzorczych banku Bankia i firmy Zardoya Otis , produkującej windy.
Ruth Mary Kelly z Wielkiej Brytanii była w latach 2004-2008 sekretarzem stanu ds. edukacji w rządzie Partii Pracy, obecnie jest wicekanclerzem ds. badań naukowych w St. Mary’s University w Londynie.
Lesile Jane Ferrar, również z Wielkiej Brytanii, była w latach 2015-2017 skarbnikiem następcy tronu, księcia Karola.
Z kolei Alberto Minali z Włoch kierował dotychczas firmami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi.
Rada ds. Gospodarczych powstała w 2014 r. Od początku kieruje nią kard. Reinhard Marx z Niemiec. Jej zadaniem jest nadzorowanie działalności administracyjnej i finansowej instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.