Szkocki kompozytor ożywia tematy chrześcijańskie w XXI w.
22 grudnia 2019 | 13:37 | o. pj (KAI) | Nowy Jork Ⓒ Ⓟ
James MacMillan, szkocki kompozytor i „zdeklarowany katolik” tworzy dzieła muzyczne oparte na klasycznych chrześcijańskich tematach. Ostatnie z nich to „Stabat Mater”, którego niedawna premiera podczas Festival of Light w Nowym Jorku odbiła się dużym echem w amerykańskich mediach.
W rozmowie z dziennikiem „New York Times” MacMillan nie kryje, że idzie ścieżką wyznaczoną m.in. przez polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. „W `Pasji według św. Łukasza` Penderecki nie bał się użyć najbardziej współczesnego języka muzycznego, aby wejść w świat tradycyjnych wartości, opowieści, która jest ponadczasowa. Wielu innych kompozytorów poszła dalej tą ścieżką” – powiedział szkocki kompozytor wskazując na innych światowej sławy twórców jak Arvo Pärt z Estonii i Benjamin Britten z Anglii a także na mniej znanych Wolfganga Rihma z Niemiec, Sofiję Gubajdulinę z Rosji i Osvaldo Golijova z Argentyny.
Światowe prawykonanie „Stabat Mater” MacMillana miało miejsce w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 22 Kwietnia 2018 r. Zaśpiewał wtedy brytyjski chór „The Sixteen”, któremu towarzyszyła orkiestra Britten Sinfonia. Był to też pierwszy w historii koncert odbywający się w Kaplicy Sykstyńskiej transmitowany na żywo w internecie.
Występ był też uhonorowaniem Fundacji Gensis, na czele której stoi John Sudzinski. Ten urodzony w 1956 r. w USA w rodzinie polskich emigrantów, obecnie brytyjski biznesmen i polityk, został w 2017 r. wybrany „Katolikiem Roku” przez brytyjski tygodnik Catholic Hearld. Prowadzona przez Stuidzinskiego fundacja jest znana z pomocy bezdomnym, walce o prawa człowieka a także ze wspierania współczesnych twórców muzyki sakralnej. To dzięki jej pomocy powstały inspirowane chrześcijaństwem dzieła muzyczne Alissy Firsovej, rosyjskiej emigrantki w Wielkiej Brytanii, Tõnisa Kõrvitsa z Estonii i Matthewa Martina z Anglii nazywanych pieszczotliwie przez Studzinskiego „mini-męczennikami”.
James MacMillan należy do najwybitniejszych kompozytorów w swojej ojczyźnie i znany jest także z aktywnego udziału w życiu Kościoła katolickiego w Szkocji. Według krytyka Philipa A. Cooke, historyka muzyki na uniwersytecie w Aberdeen MacMillan jest pierwszym kompozytorem, po Olivierze Messiaenie, który potrafił naznaczyć swoje dzieło twórczą wiarą”.
Szkocki kompozytor jest znany także z innych utworów nawiązujących do chrześcijańskiej tradycji m.in. dwóch Pasji według św. Jana i św. Mateusza oraz kilku mszy. Ostatnio pracuje nad oratorium „Boże Narodzenie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.