Sztuka sakralna wielkim wzywaniem dla współczesnej architektury
15 września 2020 | 11:20 | Krzysztof Bronk/vaticannews.va / hsz | Paryż Ⓒ Ⓟ
Choć żyjemy w epoce konsumpcjonizmu i globalizacji, sztuka sakralna nadal pozostaje wielkim wzywaniem dla współczesnej architektury. „Ja gdybym mógł, budowałbym tylko kościoły i katedry” – wyznaje w wywiadzie dla dziennika „La Croix” jeden z czołowych architektów Mario Botta. Przyznaje on, że jego wciąż niespełnionym marzeniem jest zaprojektowanie niewielkiego klasztoru.
To nadzwyczajny temat, miejsce idealne. To mnie inspiruje – mówi szwajcarski architekt. Klasztor nie jest więzieniem, bo ludzie sami decydują się, aby tam żyć. Jego zdaniem wymiar duchowy jest ważny dla całej architektury, a nie tylko obiektów sakralnych. „Istotą architektury jest to, aby każde miejsce na ziemi stało się otwarte na ducha, stanowiło dom dla człowieka” – twierdzi Botta.
Zauważa, że w jego pracy aspekt duchowy przejawia się we wszystkich projektach. „Architektura zakłada ideę sakralności. Ona przemienia uwarunkowania naturalne w uwarunkowania kulturalne. Jest to praca, w której ważne są wartości, aby naturę przemienić w kulturę” – wyjaśnia szwajcarski architekt.
Mówiąc o projektowaniu kościołów, przyznaje, że pod względem technicznym nie jest to trudne. Prawdziwym wyzwaniem jest natomiast znalezienie odpowiedniej formy wyrazu, właściwej dla współczesnej kultury. Przyznaje, że architekt to ciężki zawód, swoista forma heroizmu. Współczesny świat jest bowiem przeznaczony dla tych, którzy konsumują, a nie dla tych, którzy tworzą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.