Szukanie pracy po studiach – na co zwrócić uwagę?
26 kwietnia 2022 | 19:49 | marketing | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Znalezienie pracy po studiach jest dla wielu osób zdaniem nie tylko trudnym, ale również stresującym. Ci, którzy nie mieli możliwości podjęcia stałej pracy jeszcze podczas kształcenia na uczelni wyższej, nagle postawieni są przed ciężkim zadaniem, jakim jest rozpoczęcie dorosłego życia, podejmowanie ważnych decyzji oraz rozpoczęcie zarabiania. Co powinni wiedzieć absolwenci na rynku pracy? Jak znaleźć swoje pierwsze zatrudnienie?
Temat: studenci, szukanie pracy, absolwenci na rynku pracy
Pierwsza praca po studiach – jak ją znaleźć?
Nie wszyscy studenci zdają sobie sprawę z tego, że doświadczenie zawodowe warto zdobywać jeszcze w trakcie nauki. Wielu pracodawców z chęcią zatrudnia osoby, które odbywały u nich praktyki. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim faktem, że przez czas praktyk poznali już mocne strony studenta oraz poświęcili czas i energię na to, aby go czegoś nauczyć.
Ci, którym nie udało się uzyskać zatrudnienia w firmie, w której odbywali praktyki, nie mają się jednak czym przejmować. Nabyli już pierwsze doświadczenie, dzięki któremu zdobyli nieco wiedzy przydatnej podczas kolejnych zawodowych przygód. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby pod koniec praktyk poprosić o referencje, które znacznie ułatwią poszukiwanie zatrudnienia. Wartym uwagi pomysłem może być także skorzystanie z Biura Karier, które znaleźć można pod tym adresem: https://wumed.edu.pl/pl/biuro-karier.html. Jego zadaniem jest pomoc studentom oraz absolwentom w wejściu na rynek pracy.
Jak szukać pracy po studiach?
Szukanie pracy po studiach warto zacząć nie tylko od przejrzenia ogłoszeń na popularnych serwisach internetowych, ale również zapoznania się z tymi ofertami, które znajdują się na portalach ogłoszeniowych. Dodatkowo, zamiast zamykać się na jedną branżę, warto zbadać potencjalne ścieżki kariery, a także miejsca pracy oraz firmy, w których jest szansa na uzyskanie zatrudnienia.
Rynek pracy tak szybko się zmienia, że część umiejętności, jakie student nabył na studiach, może być doceniona w takich branżach, których wcześniej nawet nie brał pod uwagę.
Chcąc znaleźć ciekawe oferty pracy, warto sprawdzić, jakie stanowiska są dostępne i wybrać te, które pasować będą do posiadanych umiejętności oraz zainteresowań. Dodatkowo dobrą praktyką jest również dowiedzenie się nieco więcej na temat firmy i tego, czym konkretnie się zajmuje – takie informacje mogą pomóc nie tylko w wyborze odpowiedniego miejsca, ale również na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej.
Pierwsze CV – jakie powinno być?
Pisanie CV wcale nie jest trudnym zadaniem. Koniecznie należy pamiętać, aby zamieścić w nim swoje dane w taki sposób, aby firmy, do których zostanie wysłane, mogły w łatwy sposób się skontaktować. Dobrze jest również pamiętać o zdjęciu – choć nie jest wymagane, to zdecydowanie uznaje się je za mile widziane.
Oprócz dyplomu warto posiadać także zainteresowania oraz pasje – wiele firm bardzo ceni sobie otwartych na świat pracowników, którzy mają chęci do życia i interesują się otaczającym ich światem. Nie należy jednak kłamać – wszystkie informacje zawarte w CV powinny być prawdziwe. Jeśli nie będą – najpewniej już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej wyjdą na jaw.
Doświadczenie zawodowe – czy jest najważniejsze?
Studenci, którzy obawiają się, że ich brak doświadczenia zawodowego będzie przeszkodą na rynku pracy, muszą pamiętać o tym, że każdy kiedyś zaczynał bez doświadczenia. Pracodawcy są świadomi tego, że osoby świeżo po studiach nie miały zbyt wielu możliwości, aby zdobyć kompetencje zawodowe. Z tego powodu duże znaczenie ma to, w jaki sposób skonstruowane zostanie CV, a także – jak właściwie przebiegnie rozmowa o pracę. Tę z kolei warto przećwiczyć w domu przed lustrem – dobrze jest zwrócić uwagę na swoją mowę ciała oraz opanować niepotrzebny, paraliżujący stres.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.