Tajlandzkie media o wizycie papieża: napomnienia i perspektywy
23 listopada 2019 | 12:34 | ts (KAI) | Bangkok Ⓒ Ⓟ
Tematyka trzeciego i zarazem ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Tajlandii odnosiła się do sytuacji Kościoła katolickiego w tym kraju oraz w Azji. Poświęcają temu wiele miejsca anglojęzyczne media tajlandzkie.
W internetowym wydaniu „Bangkok Post” przytoczyła słowa papieża, że z bólem przyjmuje fakt, iż wielu ludzi w Tajlandii uważa chrześcijaństwo za „wiarę zagraniczną, jako religię cudzoziemców”. W inkulturacji przesłania chrześcijańskiego nie chodzi o tłumaczenia, lecz „o to, by z Ewangelii zdjąć dobre, ale obce szaty, pozwolić jej wybrzmieć muzyką tej ziemi i zainspirować serca tym samym pięknem, które rozpaliło nasze serca”, gazeta zacytowała słowa Franciszka z przemówienia podczas spotkania z duchowieństwem.
Drugie, szerokie omówienie, poświęca „Bangkok Post” spotkaniu Franciszka z młodzieżą w katedrze w Bangkoku. „Szanujcie swoją kulturę”, cytuje gazeta słowa papieża. Przypomina też stwierdzenie Ojca Świętego w ostatnim dniu wizyty w Tajlandii, że „technologia i globalizacja stanowią zagrożenie dla tożsamości lokalnych”.
Azjatycka agencja katolicka Ucanews, która ma swoją siedzibę w Bangkoku, szeroko relacjonuje 22 listopada spotkanie papieża z biskupami Tajlandii oraz Federacji Konferencji Biskupich Azji (FABC). Zwraca uwagę na przesłanie papieża, że pamięć o pierwszych misjonarzach powinna pomóc dokonać oglądu aktualnej sytuacji i nowymi oczami spojrzeć na misje. „Nie należy wdawać się w bezowocne dyskusje i sposoby myślenia, które spowodują, że sami siebie osłabimy” – agencja przypomina słowa Franciszka.
Ukazująca się tylko w wydaniu internetowym gazeta „The Nation” zamieszcza obszerną fotogalerię upamiętniającą zakończoną wczoraj wizytę Franciszka w stołecznym Bangkoku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.