Tarnobrzeg i Stalowa Wola uczciły pamięć Powstańców Warszawskich
02 sierpnia 2022 | 12:57 | apis | Tarnobrzeg Ⓒ Ⓟ
Modlitwa w intencji powstańców, prelekcja o tematyce historycznej, zawody sportowe dedykowane obrońcom stolicy, Apel Pamięci, Rajd Honoru – złożyły się na obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zorganizowane m.in. w Tarnobrzegu i Stalowej Woli.
W Tarnobrzegu modlitwę w intencji powstańców oraz mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w powstaniu, poprowadził o. Wojciech Krok OP z klasztoru ojców dominikanów. Po niej delegacje instytucji i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikiem ofiar I i II wojny światowej.
Stowarzyszenie Domy Dziecka w Skopaniu oraz Stowarzyszenie Kultury Sportowej Aktywne Podkarpacie zorganizowały w parku dzikowskim tradycyjny już bieg „Dzieci dla Niepodległej, Warszawo Pamiętamy” na symbolicznym dystansie 1944 metrów.
Wśród uczestników były m.in. dzieci z rodzicami i dziadkami. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, biało-czerwone opaski ze znakiem Polski Walczącej oraz słodycze.
W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega wykład poświęcony sierpniowemu zrywowi 1944 roku wygłosił dyrektor dr hab. Tadeusz Zych. Poruszył w nim temat udziału tarnobrzeżan i osób związanych z Tarnobrzegiem w powstaniu.
Prelegent przywołał nazwiska 31 ochotników, którzy w odpowiedzi na rozkaz komendanta głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego z 14 sierpnia 1944 r. zdecydowali się ruszyć na pomoc walczącej Warszawie.
Na cmentarzu wojennym władze miasta na czele z prezydentem Dariuszem Bożkiem, przedstawiciele środowisk kombatanckich, stowarzyszeń, harcerze oraz tarnobrzeżanie uczcili minutą ciszy pamięć 200 tys. ofiar poległych w powstaniu warszawskim.
Prezydent miasta w okolicznościowym przemówieniu, w kontekście zrywu powstańczego walczącej Warszawy, przywołał obecną tragedię mieszkańców ukraińskich miast, przeżywających podobny koszmar zgotowany im przez Rosję.
W Stalowej Woli 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego uczczono XI Rajdem Honoru, w którym wzięło udział około tysiąca rowerzystów ubranych w białe lub czerwone koszulki z symbolem Polski Walczącej. Rajd odbył się na ulicach miasta.
O godz. 17.00 zabrzmiały syreny oznajmujące godzinę „W”. Potem odbył Apel Pamięci, w którym wspomniano również około 50 księży poległych w powstaniu oraz przedstawicieli 17 krajów (w tym Holandii, Węgier, Słowacji, Gruzji, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii), którzy ochotniczo przyłączyli się do tego niepodległościowego zrywu. Oddana została także honorowa salwa przez żołnierzy z garnizonu w Nisku.
W uroczystości uczestniczyli m.in. lokalni parlamentarzyści, samorządowcy miasta z prezydentem Lucjuszem Nadbereżnym i przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Sobierajem na czele oraz przedstawiciele służb mundurowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.