Teatr „A”
29 listopada 2001 | 00:00 | ad Ⓒ Ⓟ
Profesjonalnie, biblijnie i wzruszająco – tak można w skrócie określić sztukę uprawianą przez gliwicki Teatr „A”. Najbardziej znani są z musicali „Tobiasz” oraz „Jonasz”, i – jak oznacza tajemnicze „A” w nazwie – wierzą w ANAMNESIS podczas swoich spektakli.
Greckie słowo „anamnesis” oznacza *„uobecnienie”* i najczęściej teologia odnosi je do rzeczywistości sakramentów. – _Wierzę, że w tym, czym się zajmujemy, jest również możliwe anamnesis_ – mówi Dariusz Kozubek, pomysłodawca, założyciel, aktor i zarazem dyrektor gliwickiej grupy. *- _Teatr ma, już niestety trochę zapomnianą, potencję – naturalną u jego początków – stawania wobec tematów odnoszących się do rzeczy ostatecznych, związanych z sacrum, metafizycznych_* – uważa szef gliwickiej grupy.
_Zespół Teatru „A” jest w pełni autorskim, muzycznym teatrem religijnym, podejmującym w swej praktyce scenicznej tematy biblijne_ – taką definicję znaleźć można na ich stronie internetowej.
A wszystko zaczęło się w 1996 r. w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży „KANA” w Gliwicach. Dariusz Kazubek: – _Trafiłem tam na człowieka, który był otwarty na nowe pomysły. Zaproponowałem stworzenie warsztatów teatralno-muzycznych, licząc po cichu, że z młodych ludzi, będą w nich uczestniczyć, uda się stworzyć teatr z prawdziwego zdarzenia. Wówczas nikt jeszcze nie mógł przewidzieć, jak się to wszystko potoczy (choć już miałem libretto „Jonasza” i wiedziałem, że będę to chciał realizować). Po festiwalu „Canatate Deo”, na którym wystąpili pierwsi uczestnicy Warsztatów z fragmentami „Jonasza”, pojawili się nowi ludzie, z którymi rozpoczęliśmy intensywną pracę nad pierwszą premierą. Tak powstał „Jonasz”. Potem wypadki potoczyły się same – i to z przysłowiowego „kopyta”. Pojawiały się kolejne osoby, sprzęt nagłośnieniowy, później otrzymaliśmy od Diecezji dom w Zabrzu-Biskupicach, gdzie teraz pracujemy (podczas prób spadały lampy w KANIE)._
Od tamtego czasu Teatr zrealizował już 8 przedstawień, z których większość to musicale. – Decydując się na formę musicalu znaleźliśmy się w szufladzie z napisem „kultura popularna”, gdzie łatwiej jest o zabawę, rozrywkę, trudniej o metafizyczne doświadczenie – zauważa Mariusz Kozubek. Przekonuje jednak, że obierając właśnie taką formę, *są autorami współczesnej „Biblia pauperum”*.
Swoją „Biblię” Teatr A stara się przedstawiać w sposób możliwie profesjonalny i nie odbiegający poziomem artystycznym od innych musicali tworzonych na deskach teatrów. Aktorzy tańczą, śpiewają, przedstawienia mają fachową scenografię, nagłośnienie, są dopracowane muzycznie i choreograficznie. Ich walory doceniiła jak dotąd nie tylko publiczność, zjawiająca się tłumnie gdziekolwiek wystawia coś Teatr A, lecz również media. Piosenki z musicali „Jonasz” i „Tobiasz” zostały wydane na kasetach audio oraz płycie CD przez Wydawnictwo Towarzystwa Świętego Pawła z Częstochowy.
„Oratorium Benedicti” wydała w formie CD Polska Prowincja Zgromadzenia Słowa Bożego.
Ponadto „Bajka o Smoku Kubie” doczekała się edycji w formie książki z kasetą. Zespół brał udział w licznych realizacjach telewizyjnych oraz uczestniczył w nagraniach teledysków (m.in. do pisenek Ewy Urygi, Amenbend, Naszej Rodziny Poszerzonej), ma także na swoim koncie autorski spektakl teatru telewizji p.t. „Powroty”. Teatr zagrał również za granicą, m.in. w Görlitz, Freising, Regensburgu, Eichstadt i Hamburgu w Niemczech.
*W repertuarze Teatru A znajdują się spektakle:*
1. *Musical „Jonasz”* – premiera 17 marca 1996 roku, Teatr Muzyczny w Gliwicach .
2. *Musical „Tobiasz”* – premiera 19 października 1997 roku, Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach.
3. *Muzyczna „Bajka o Smoku Kubie”* – premiera 19 czerwca 1998 roku, Teatr Muzyczny w Gliwicach
4. *Musical „Pieśń nad Pieśniami”* – premiera 26 września 1998 roku, Miejski Ośrodek Kultury w Rudzie Śląskiej.
5. *”Oratorium Benedicti”* – premiera 14 czerwca 1999 roku, Warszawa.
6. *”Pasja – Rzecz o Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim”* – premiera 17 marca 2000 roku, Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach.
7. *”Pastorałka – Rzecz o Narodzeniu Pańskim”* – premiera 1, 2 grudnia 2000 roku, Scena przy kościele NMP Matki Kościoła w Gliwicach.
8. *”Apokalipsa”* – premiera 5 – 10 maja 2001 roku Ruiny Teatru Miejskiego w Gliwicach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.