Temat Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025
12 października 2024 | 00:06 | Krzysztof Bronk, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ
Opublikowano materiały na przyszłoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa Jezusa: „Wierzysz w to?” (J 11, 26), a tematem 1700. rocznica Soboru Nicejskiego. Materiały opracowała monastyczna wspólnota z Bose.
Na wstępie zaznaczono, że obchody 1700. rocznicy pierwszego soboru powszechnego stanowią wyjątkową okazję do świętowania i refleksji nad naszą wspólną wiarą, tak jak została ona wyrażona w Credo sformułowanym na tym soborze. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma być zatem zachętą do czerpania z tego wspólnego dziedzictwa i głębszego wniknięcia w wiarę, która jednoczy nas jako chrześcijan.
Marta Titaniec: Kościół ważnym partnerem działającym na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci
Przypomniano, że zwołany przez cesarza Konstantyna sobór, był wydarzeniem, podczas którego wychodzący z ukrycia i prześladowań Kościół wiedział już, jak trudno jest wyznawać tę samą wiarę w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Uzgodnienie tekstu Credo oznaczało zdefiniowanie podstawowych wspólnych fundamentów, na których można było budować lokalne wspólnoty Kościoła. Chrześcijanie zdążyli już doświadczyć poważnych sporów i herezji. Dlatego Credo zawierało nie tylko wyznanie wiary, ale również odrzucenie herezji.
Na Soborze Nicejskim chrześcijanie ustalili też sposób obliczania daty Wielkanocy. Dziś na skutek różnych interpretacji daty te nie są ustalane w ten sam sposób. Jednak, szczęśliwym zbiegiem okoliczności, w roku 2025 uroczystość ta będzie obchodzona tego samego dnia przez wszystkich chrześcijan.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony na półkuli północnej od 18 do 25 stycznia. Na półkuli południowej jest to okres wakacyjny. Dlatego tamtejsze Kościoły często wybierają inną datę ekumenicznego tygodnia, zazwyczaj w okolicach Pięćdziesiątnicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.