„Ten zwycięża, kto miłuje” – nowa książka Anny Rastawickiej o prymasie Wyszyńskim
30 lipca 2020 | 19:05 | Marcin Przeciszewski | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Na rynku wydawniczym mamy kolejną monografię o prymasie Wyszyńskim, autorstwa Anny Rastawickiej. Praca ta nie jest tylko świadectwem jednej z najbliższych współpracowniczek Prymasa Tysiąclecia, ale stanowi bodajże najlepszą syntezę jego myśli i nauczania. W poniedziałek odbędzie się promocja książki w rezydencji Arcybiskupów Warszawskich.
Książka „Ten zwycięża, kto miłuje. Życie i nauczanie prymasa Stefana Wyszyńskiego”, ukazuje się nakładem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Jej autorką jest Anna Rastawicka członkini tzw. „Ósemek” (późniejszego Instytutu Prymasowskiego), która przez 12 lat pracowała na co dzień z Kardynałem i mieszkała w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Była świadkiem codziennego życia Prymasa, więc jej wspomnienia są bezcenne. Doskonale, plastycznie i sugestywnie kreśli jego sylwetkę i sposób bycia, przytacza liczne anegdoty, ale też bogato cytuje z nauczania Stefana Wyszyńskiego. Pokazuje żywego człowieka: mądrego, odważnego, nieugiętego, dowcipnego i serdecznego. Pasterza Kościoła i męża stanu, ale zarazem człowieka charakteryzującego się olbrzymią pokorą i dystansem do samego siebie. Kogoś, kto łączy wielkość swej osobowości i dalekowzroczność myślenia, z bezpośrednim, prostym sposobem bycia i relacji z innymi.
A przede wszystkim, co niezmiernie ważne, odnajdujemy w książce doskonale zrekonstruowany portret duchowości kard. Wyszyńskiego. Poznajemy jak bardzo był on zjednoczony z Bogiem, pozwalając Mu w pełni zawładnąć sobą. Do tego stopnia, że stawał się – jak sam mawiał – „przeciwnikiem swoim”, pragnąc wypełnienia woli Bożej i przyjmował na siebie kolejne cierpienia, byle oszczędzić ich ludziom.
Rastawicka wykazuje jak bardzo Wyszyński całe życie uczył o Bogu, który jest Miłością i swe miłosierdzie kieruje ku potrzebującym w tym ku największym grzesznikom. Z tej wiary rodziła się postawa przebaczenia, jaką Prymas darzył swoich prześladowców – co jest jakże ważnym rysem jego świętości.
Zasadniczym elementem ukazanego w książce duchowego portretu Stefana Wyszyńskiego jest jego część, przywiązanie i oddanie się w „macierzyńską niewolę” Matce Bożej, w ślad za jego duchowym mistrzem św. Ludwikiem Marią Grignion de Montfort.
Dalej Rastawicka dowodzi jak bardzo duchowość Prymasa stanowiła fundament wielkich dzieł przezeń inspirowanych, wśród których można wymienić Wielką Nowenną oraz Millenijny Akt oddania narodu polskiego w macierzyńską niewolę Matce Bożej.
Autorka prezentuje też syntezę społecznego nauczania prymasa Wyszyńskiego, które jest nowoczesne i prekursorskie wobec nauczania Soboru Watykańskiego II. A to dlatego, że jego podstawą jest antropologia oparta na uwypukleniu godności osoby ludzkiej i przysługujących jej praw. To właśnie ta pogłębiona antropologia pozwoliła Prymasowi na tak skuteczną konfrontację z marksizmem, wspartą oczywiście wiarą polskiego ludu, której to wiary był odnowicielem.
W nawiązaniu do społecznego nauczania prymasa Autorka osobny rozdział poświęca jego stosunkowi do kobiet i wizji roli kobiety w Kościele i współczesnym świecie. Przytaczane fragmenty zaskakują aktualnością. Okazuje się, że Prymas nie jest przeciwnikiem pracy zawodowej kobiet, ale zwolennikiem równego a nawet wyższego ich wynagradzania w porównaniu z mężczyznami, gdyż dodatkowo pracują one w domu. Prymas doceniał olbrzymią rolę kobiety w budowie współczesnego świata i w życiu Kościoła. Ale jego wizja opiera się – nie na próbie zrównania kobiety z mężczyzną jak w przypadku feminizmu – ale na zasadzie uznania wyjątkowej misji kobiety i jej komplementarności w stosunku do mężczyzny.
Wreszcie Autorka, nawiązując do historycznej wizyty prymasa Wyszyńskiego jaką w 1978 r. odbył wraz z kard. Karolem Wojtyłą w Republice Federalnej Niemiec, pokazuje jego pogłębioną wizję Europy, jako „Betlejem dla świata”, której kultura wyrasta z chrześcijańskich korzeni. Rastawicka wykazuje jak bardzo wizja ta jest bliska tej, którą głosił i rozwijał Jan Paweł II.
Książka jest kompendium wiedzy o Prymasie Tysiąclecia napisanym z literackim zacięciem. Jest to też ważna lekcja historii Polski. Publikacja ta z pewnością pomoże zapoznać się z naszym nowym błogosławionym. Winna być obowiązkową lekturą przed beatyfikacją, która – ufamy – nastąpi w Warszawie wiosną 2021 r. Tym bardziej – jak zauważa abp Józef Michalik we wstępie do książki – stawiając pytanie: „czy myśmy nie przegapili księdza prymasa Wyszyńskiego, czyśmy nie pominęli jego mądrości, i co więcej – nie przegapili jego mocy i świętości”.
Książka powstała przy współpracy z firmą Aurel – producentem filmu dokumentalnego „Ojciec i Pasterz”. Na spotkaniu promocyjnym – w najbliższy poniedziałek – będzie można zobaczyć fragmenty tej wyjątkowej produkcji.
—-
Anna Rastawicka to wieloletnia współpracownica kardynała Stefana Wyszyńskiego i wytrwała propagatorka jego nauki. Członkini Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz autorka licznych artykułów, odczytów i konferencji związanych z jego nauczaniem. W latach 1969-1981 pracowała w Sekretariacie Prymasa Polski. Była świadkiem życia kardynała Wyszyńskiego oraz redaktorem homilii, wystąpień oraz publikacji.
Urodziła się 9 czerwca 1944 roku w Warszawie. W latach 1969–1981, pracując w Sekretariacie Prymasa Polski, była świadkiem heroicznego życia Sługi Bożego, jednego z ojców polskiej wolności, który w latach komunistycznego zniewolenia podtrzymywał ducha narodu. Zajmowała się redakcją przemówień kard. Stefana Wyszyńskiego, a bezpośrednia styczność z wielkim Polakiem ukształtowała ją na przyszłość. Idea służby Polsce i narodowi, której wierny był prymas Wyszyński, była jej zawsze bliska.
Od 1981 roku, pracując w Instytucie Prymasowskim, Anna Rastawicka działa na rzecz utrwalenia duchowego dziedzictwa, nauczania i zachowania pamięci o kard. Stefanie Wyszyńskim. Prowadzi do tego m.in. upowszechnianie jego spuścizny kaznodziejskiej, realizowane poprzez działalność wydawniczą.
Wśród prac opublikowanych przez Instytut Prymasowski, m.in. dzięki pracy redakcyjnej Anny Rastawickiej, szczególne miejsce zajmuje wielotomowe wydawnictwo „Dzieła zebrane” kard. Wyszyńskiego. Innym unikatowym świadectwem niestrudzonej działalności prymasa są jego osobiste zapiski z lat 1948–1981, publikowane w przewidzianej na 27 tomów edycji „Pro memoria”. Jest to wspólne przedsięwzięcie edytorskie Archidiecezji Warszawskiej, Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Anna Rastawicka to także autorka licznych artykułów na temat życia i nauczania Prymasa Tysiąclecia, m.in. na łamach „Niedzieli”, „Przewodnika Katolickiego” i „Naszego Dziennika”. Wiedzę o zasługach wybitnego Polaka krzewi nie tylko wśród czytelników gazet, ale również na spotkaniach w szkołach, parafiach czy uczelniach wyższych. Współpracuje jako konsultant merytoryczny z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Uczestniczy w pracach fundacji Golgota Wschodu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.