Tłumy pielgrzymów w sanktuarium w Budsławiu
02 lipca 2010 | 20:06 | kg Ⓒ Ⓟ
Do Narodowego Sanktuarium Kościoła katolickiego na Białorusi w Budsławiu przybyli pątnicy z kraju i zagranicy. Samych tylko pielgrzymów pieszych dotarło tam w tym roku prawie 2,5 tysiąca.
Tradycyjnie każdą grupę przybyłych witał miejscowy kustosz o. Wiktor Burłaka OFM. Wśród grup pątniczych była V pielgrzymka pokutna z Mińska i 17 pielgrzymów z Polski na motocyklach, wędrujących pod hasłem „Po byłych drogach naszych ojców”.
Uroczystości rozpoczęły się 1 lipca wieczorem Mszą św. w intencji przybyłych, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec. W kazaniu wezwał wiernych, by modlili się do Matki Bożej o niezbędną łaskę poznania prawdy Bożej, aby umieć „budować swe współżycie zgodnie z wolą Bożą”.
Przez całą noc trwała modlitewna adoracja Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku. Chór greckokatolicki odśpiewał akatyst ku czci Maryi.
Głównym punktem pierwszego dnia uroczystości była Msza św. o północy, poprzedzona procesją ze świecami, w której szli księża, siostry zakonne i świeccy. Liturgię koncelebrowało 90 kapłanów pod przewodnictwem metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza.
Następnie w miasteczku namiotowym odbył się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru „Niebaschił” z Mińska i Alesi Wnukowskiej. Równolegle w bazylice sanktuarium trwała liturgia greckokatolicka.
1 lipca do Budsławia przybył wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego obwodu mińskiego Wiktor Szczećko. Wraz z innymi przedstawicielami władz obwodowych i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem omówili stan przygotowań do planowanych na 2013 r. obchodów 400-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej w Budsławiu. Rozmawiano nt. wspólnego udziału Kościoła i władz lokalnych w remoncie bazyliki. Według metropolity, najważniejszym zadaniem jest dokończenie remontu świątyni. Dotychczas wykonano 70% prac na zewnątrz obiektu: wymieniono dach i instalację elektryczną oraz częściowo okna.
„Zeświecczenie współczesnego świata stawia przed nami wiele wyzwań. Dlatego takie uroczystości, jak święto w Budsławiu, popularne nie tylko na terenie Białorusi, ale również za granicą, odgrywa wielka rolę. Widzimy, ilu przychodzi pielgrzymów, ile kilometrów muszą pokonać. Chcemy, by człowiek, który może zgubił się na tym świecie, odnalazł drogę do Boga” – powiedział metropolita mińsko-mohylewski.
2 lipca – w uroczystość Matki Bożej Budsławskiej – głównym punktem była Msza św., której przewodniczył abp Kondrusiewicz. Wraz z nim koncelebrowało ją 5 innych hierarchów, w tym biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser i nuncjusz apostolski na Białorusi abp Martin Vidović. Przybyli pielgrzymi z różnych zakątków Białorusi oraz z Polski, Rosji, Ukrainy i Litwy. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, akredytowanego w tym kraju, w tym pracownicy ambasady Polski.
W homilii główny celebrans nawiązał do biblijnego opisu wygnania przez Boga Adama i Ewy z raju. „Dziś w Budsławiu skierujmy wzrok na Maryję, która przez całe swoje życie zachowała pełnię łaski. W odróżnieniu od Ewy nie sprzeniewierzyła się Ona woli Bożej i przyjęła ją” – przypomniał abp Kondrusiewicz. Podkreślił, że szczególnie było to widać w scenie Zwiastowania, gdy przyjęła to, co przekazał Jej archanioł Gabriel, „bo dobrze wiedziała, że jeśli Bóg chce czegoś, to tylko dobra”.
„Również dzisiaj zastępujemy główne wartości sztucznymi, a Bóg szuka nas jak niegdyś Adama” – mówił dalej kaznodzieja. I tak jak nasz praojciec schował się przed Panem, bo był nagi, tak samo obecnie wielu ludzi zdaje się być nagimi w sensie duchowym, tzn. pozbawionymi odzienia, jakim jest łaska Boża – dodał arcybiskup.
Na zakończenie liturgii odczytano Akt Zawierzenia i Oddania Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, po czym odbyła się procesja eucharystyczna z udziałem wszystkich obecnych.
Ważnym elementem obchodów budsławskich była prezentacja białoruskiego przekładu Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego i innych publikacji wydawnictwa kościelnego „Pro Christo”. „Książkę tę powinien mieć u siebie każdy chrześcijanin. I nie tylko mieć, ale zaglądać do niej, aby znaleźć odpowiedzi na najważniejsze problemy życiowe” – zachęcał metropolita mińsko-mohylewski.
Uroczystości dzisiejsze rozpoczęły trzyletni cykl duchowej odnowy Kościoła na Białorusi. W tym roku będzie on przebiegał pod hasłem „Maryja – wybrana córka Ojca Niebieskiego”; w następnych dwóch latach przygotowaniom towarzyszyć będą hasła: „Maryja – świątynia Ducha Świętego” i „Maryja – Matka Zbawiciela”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.