Toruń – Dni Szelążkowe z okazji 75. rocznicy śmierci Sługo Bożego bp. Adolfa P. Szelążka
09 lutego 2025 | 16:31 | rc | Toruń Ⓒ Ⓟ
Konferencja „Sługa Boży Biskup Adolf Piotr Szelążek – pielgrzym nadziei w burzliwych czasach” (7 lutego), koncert „Akordem miłości przemówię” zespołu Sunrise (8 lutego) oraz niedzielna Msza św. w sanktuarium św. Jakuba, gdzie znajduje się grób Sługi Bożego, w intencji jego rychłej beatyfikacji, złożyły się na Dni Szelążkowe w Toruniu.
Mszy św. przewodniczył biskup łucki Witalij Skomarowski, a homilię wygłosił bp Józef Szamocki.
W świątyni zgromadziły się licznie siostry terezjanki, których założycielem jest bp Szelążek, oraz wierni świeccy. Jak zauważył we wstępie proboszcz parafii, ks. Kan. Wojciech Kiedrowicz, bp Szelążek był kapłanem bardzo otwartym na ludzi. – Swoim życiem wskazywał na to, że z bliskości z Panem rodzi się pokój serca, ale i radość spełnionego życia, także wśród niewygód codzienności. Zwraca nam uwagę na wierność wartościom wyższym, jest przykładem przeżywania codzienności w komunii z Panem Bogiem.
Przypomniał również, że od 2013 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny.
W homilii bp Józef Szamocki stwierdził, że być może to właśnie bp Szelążek wymodli cud zakończenia wojny na Ukrainie. Zauważył, że liturgia z dnia, która mówi o Bożym wezwaniu, bardzo wpisuje się w dzieje biskupa wygnańca.
– Droga wiary jest naszym życiowym skarbem, a wygrywa ten, kto współpracuje z łaską. Łaska wypaliła grzech Izajasza, powstrzymała Pawła na drodze bratobójczych prześladowań, rzuciła Piotra na kolana. Łaska zabrała od nich lęk i uczyniła świadkami. Mądrość bp. Szelążka, przyjaciela Boga, polegała na tym, że potrafił się tą łaską dzielić.
Biskup zwrócił uwagę, że „nasze życie ma sens, ponieważ pochodzi od Boga. Mamy misję do spełnienia”. Jezus wszedł w codzienność uczniów, stworzył wspólnotę, której powierzył troskę o głoszenie Dobrej Nowin. – Pozwólmy Bogu wejść w naszą codzienność, a On będzie ją przemieniał, abyśmy nie zmarnowali danej nam łaski.
Opowiadając o bohaterach wiary – proroku Izajaszu, apostołach Piotrze i Pawle, wreszcie bp. Adolfie Piotrze Szelążku – nazwał ich „świadkami wiary, którzy chcą nas umacniać w jej wyznawaniu”, ale i w walce duchowej. U grobu bp. Szelążka Jezus pyta, kogo ma posłać. „Odpowiedzmy Mu: „Oto ja, poślij mnie!”. Zacznijmy od słuchania Słowa Bożego, natchnień Ducha Świętego, a łaska nam dana dotrze do naszych braci”.
Bp Witalij Skomarowski podziękował za modlitwę w intencji Ukrainy i o zakończenie wojny. Na zakończenie wierni zebrali się przy sarkofagu bp Szelążka, by wspólnie pomodlić się za jego wstawiennictwem. Przełożona sióstr terezjanek, s. Lucyna Lubińska, podziękowała wszystkim za obecność, szczególnie zaś biskupom diecezji, z którymi związany był bp Szelążek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.