Toruń: Obchody XVII Dnia Judaizmu
16 stycznia 2014 | 10:17 | pb Ⓒ Ⓟ
Spotkaniem z abp. Stanisławem Gądeckim, wiceprzewodniczącym KEP rozpoczęły się 15 stycznia obchody XVII Dnia Judaizmu. Wykład abp. Gądeckiego nt. „Dlaczego Kościołowi potrzebny jest Dzień Judaizmu?” odbył się w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu. W ramach toruńskich obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce mieszkańcy Torunia będą mogli wysłuchać ciekawych wykładów oraz uczestniczyć w nabożeństwie biblijnym.
W ramach obchodów XVII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce 15 stycznia w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej do Torunia przybył abp Stanisław Gądecki. Spotkanie w formie panelu dyskusyjnego prowadził prorektor WSFH. W pierwszej części abp Gądecki zarysował kilka kwestii, które stały się tłem dalszej dyskusji. Zauważył, że Jezus jest pomostem między Żydami a innymi narodami. „Krzyż to nie grzech Izraela, Nowy Testament pokazuje, że krzyż to wybawienie i pojednanie, a Jezus zburzył mur między wiernymi a poganami, bo zbawił wszystkich” – powiedział abp Gądecki. Hierarcha podkreślił, że Żydzi to nie poganie, a religia żydowska jest czymś wewnętrznym dla katolików, jest korzeniem, z którego wyrastamy. „Postawa respektu i szacunku wobec judaizmu jest jedyną słuszną” – podkreślał hierarcha.
Abp Gądecki nawiązał także do nauki Soboru Watykańskiego II, który przypomina, że chrześcijaństwo to Stary i Nowy Testament. „Chrześcijaństwo nie jest zastąpieniem, ale wypełnieniem judaizmu” – mówił. W obliczu tego Dzień Judaizmu staje się okazją do kultywowania pamięci o ofiarach holokaustu, o Polakach, którzy im pomagali. To także zarysowanie pól współpracy: umacnianie w społeczeństwach wiary w Boga, kształtowanie wrażliwości na wymiar transcendentny, obrona życia i rodziny, wychowanie młodych do braterstwa, budowanie świata, w którym będzie królował pokój.
W części dyskusyjnej poruszono m.in. kwestię owoców Dnia Judaizmu, do których należy zaliczyć głębsze spojrzenie Kościoła na relację Kościół – judaizm, powstanie wielu dokumentów dotyczących dialogu, wiele spokoju w rozmowach. „Chrześcijanin powinien charakteryzować się spokojnym podejściem do judaizmu, bo inaczej jest to chrześcijaństwo defektywne” – podkreślał abp Gądecki. Ów spokój powinien przejawiać się na gruncie rozmów teologicznych, jak również współpracy w ramach budowania relacji międzyludzkich i przyjaźni.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. o. dr Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ks. dr hab. Dariusz Kotecki, dziekan wydziału teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania oraz z Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej.
16 stycznia, podczas drugiego dnia obchodów o godz. 18. w auli WSFH przy ul. Poznańskiej 49 odbędzie się spotkanie z dr Rivką Halperin z USA nt. „Jerozolima wczoraj i dziś”. Po spotkaniu o godz. 19. w kościele pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Poznańskiej 49 wierni będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie biblijnym, którego mottem będą słowa zaczerpnięte z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą (…)! Jemu zawdzięczam moje ocalenie”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.