Toruń: Rozpoczął się Festiwal Muzyki Sakralnej „Musica Vera”
23 października 2016 | 13:54 | xpb,eg Ⓒ Ⓟ
I Festiwal Muzyki Sakralnej – MUSICA VERA, rozpoczął się wczoraj w Toruniu. Wydarzenie zostało zainaugurowane konkursem chórów, w którym zaprezentowało się 19 chórów z Polski i Białorusi. Festiwal zorganizowany pod hasłem „Muzyka Nowych Świątyń” potrwa do 12 listopada.
Konkurs Chóralny MUSICA VERA jest powrotem do tradycji konkursu Ars Liturgica odbywającego się w Toruniu w latach 2004 i 2006. Chórzyści stanęli przed komisją złożoną z najwybitniejszych autorytetów polskiej muzyki chóralnej, takich jak ks. prof. Kazimierz Szymonik czy prof. Jan Łukaszewski.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu od wczesnego ranka do godzin wieczornych. Zwieńczeniem Konkursu była uroczysta Msza św., podczas której świątynia pw. św. Maksymiliana na Skarpie wypełniła się śpiewem wykonanym wspólnie przez blisko 400 chórzystów wraz z wiernymi parafii.
Po Mszy św. odbyła się gala wręczenia nagród oraz koncert laureatów. Jury przyznało dwa wyróżnienia dla: Grodziskiego Chóru Kameralnego Cantata z Grodziska Mazowieckiego oraz Chóru Polonijnego Cantus Cordis z Mińska na Białorusi. Jurorzy przyznali dwie trzecie nagrody, które trafiły do: Zespołu Wokalnego Minimus z Poznania oraz Chóru Kameralnego Canzona z Koszalina. Drugą nagrodę zdobył Chór Dziewczęcy Gimnazjum Katedralnego z Poznania.
Zwycięzcą konkursu został Chór Nadzieja z Nakła, który jako zdobywca pierwszego miejsca otrzymał nagrodę ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal potrwa do 12 listopada. W kolejne soboty w Toruniu zabrzmią dźwięki najpiękniejszego i najprawdziwszego ze wszystkich obliczy muzyki: muzyki liturgicznej i sakralnej. Schola Cantorum Thorunensis, jako gospodarz Festiwalu MUSICA VERA, podjęła się wielkiego dzieła ukazującego tę sztukę w sposób bardzo przekrojowy, lecz nie chaotyczny.
W repertuarze festiwalu znajdzie się zarówno najstarszy śpiew Kościoła Katolickiego – chorał gregoriański, jak i sakralna muzyka współczesna. Niecodziennym i ciągle mało znanym zjawiskiem będzie muzyka cerkiewna, wykonywana przez rodzimych wyznawców prawosławia. Obok tego zabrzmi muzyka romantyczna, improwizacje organowe i nie może oczywiście zabraknąć śpiewu chóralnego.
Prawdziwą duchową i muzyczną ucztą Festiwalu będzie muzyka komponowana na żywo ręką jednego z najwspanialszych europejskich improwizatorów organowych. Kolejną niespodzianką będzie wykonanie tradycyjnych śpiewów Kościoła przez kapłanów diecezji toruńskiej oraz ojców paulinów z toruńskiej wspólnoty.
W koncercie finałowym oprócz wspaniałych solistów pokroju Piotra Kusiewicza i Leszka Skrli oraz instrumentalistów z zespołu Sierra Manta, wystąpi gospodarz Festiwalu – Schola Cantorum Thorunensis pod kierunkiem swojego założyciela i dyrygenta Pawła Głowińskiego.
Festiwal został objęty honorowym patronatem Biskupa Toruńskiego JE Andrzeja Suskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.
Program festiwalu na www.musicavera.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.