Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzy pozwu przeciw autokefalii
15 marca 2019 | 09:19 | kg (KAI/RISU) / pw | Kijów Ⓒ Ⓟ
Trybunał Konstytucyjny Ukrainy (TKU) nie będzie rozpatrywał interpelacji grupy posłów do Rady Najwyższej w sprawie zbadania zgodności z konstytucją Uchwały Rady z prośbą o nadanie przez patriarchę Bartłomieja autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie. Sędziowie Trybunału wyjaśnili wnioskodawcom-przeciwnikom autokefalii, że ich prośba ma wymiar polityczny, oni zaś mogą oceniać zagadnienia wyłącznie o charakterze prawnym.
Informacja o całej sprawie pojawiła się 7 marca na stronie internetowej Trybunału. Przypomniano w niej, że grupa deputowanych do Rady Najwyższej, głównie z Bloku Opozycyjnego, w liście otwartym do Trybunału zażądała od niego zbadania, czy Uchwała Rady z 19 kwietnia 2018, zawierająca prośbę do patriarchy Konstantynopola o nadanie autokefalii prawosławiu w ich kraju, jest zgodna z konstytucją Ukrainy. Według sędziów ocena takich działań parlamentu nie należy do kompetencji Trybunału, gdyż uchwalony dokument wyraża polityczne stanowisko Rady, popierając wcześniejszą prośbę prezydenta kraju do patriarchy w tej samej sprawie. TKU natomiast zajmuje się wyłącznie sprawami o charakterze prawnym.
Wspomnianą prośbę 47 posłów (m.in. Jurij Bojko, Ołeksandr Wiłkuł i Wadym Nowiński), w większości należących do Bloku Opozycyjnego, skierowało w grudniu ub.r. Według nich uchwała Rady Najwyższej oznaczała „mieszanie się państwa w sprawy kościelne”, „pogwałcenie konstytucyjnych praw i swobód obywateli, w tym także prawa do wolności wyznania” itd.
Ponadto do Sądu Najwyższego Ukrainy wpłynęły jeszcze trzy inne pozwy, związane z oprotestowaniem działań organów państwa w procesie otrzymania autokefalii przez prawosławie ukraińskie, a skierowane do Rady Najwyższej Ukrainy: od stowarzyszenia religijnego „Religijna Wspólnota Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego [UKP] przy świątyni pw. św. Mikołaja Eparchii Berdiańskiej Miasta Berdiańska w Obwodzie Zaporoskim”; od męskiego klasztoru stauropigialnego św. Jerzego w Gródku i od biskupa makariowskiego , wikariusza eparchii kijowskiej UKP. Wszystkie one zawierały prośbę o uznanie za sprzeczną z prawem i o unieważnienie wspomnianej uchwały Rady z 19 kwietnia ub.r.
Prawosławny Kościół Ukrainy powstał z dwóch Kościołów prawosławnych w tym kraju: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefalicznego na soborze zjednoczeniowym w Kijowie 15 grudnia ub.r., autokefalię od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja otrzymał 6 stycznia br. a jego zwierzchnik, metropolita Epifaniusz uroczyście objął urząd 3 lutego br. Dotychczas dołączyło doń ok. 400 parafii, należących przedtem do UKP Patriarchatu Moskiewskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.