Twardogóra: Misterium Pasyjne „Zawitaj Ukrzyżowany”
13 kwietnia 2025 | 08:31 | ek | Twardogóra Ⓒ Ⓟ

W Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze odbyło się I Diecezjalne Misterium Pasyjne „Zawitaj Urzyżowany” w wykonaniu chórów i instrumentalistów z diecezji kaliskiej. Misterium nie było zwykłym koncertem, ale formą modlitwy wielkopostnej. Poprzedziła je Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla.
W homilii biskup kaliski podkreślał, że rozpoczyna się Wielki Tydzień, czyli czas rozważania męki Pańskiej. – To zaproszenie dla nas, byśmy znaleźli czas dla Pana Jezusa, aby wrócić do tamtych wydarzeń i wejść w nie głębiej. Znajdźmy czas na czytanie Bożego Słowa, które tamte wydarzenia nam opisuje. Znajdźmy czas na spokojniejszą modlitwę, aby być blisko naszego Pana Jezusa Chrystusa, aby Mu towarzyszyć, dziękować za to wszystko, co dla nas uczynił – przekonywał kaznodzieja.
Wskazał, że są wydarzenia historyczne, ale są one ważne dla człowieka, bo przez krzyż Jezus Chrystus wyzwala nas z niewoli grzechu. – Przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystus otwiera nam bramę nieba. Ważne jest, żebyśmy te wydarzenia wspominali, medytowali i pozwolili, żeby one dotknęły naszych serc. Zadbajmy, żeby ten cały tydzień nie przeszedł obok nas – mówił bp Bryl.
Wykonawcami I Diecezjalnego Misterium Pasyjnego „Zawitaj Urzyżowany” w Twardogórze były: Kępiński Chór Męski „Cantamus” z parafii św. Marcina w Kępnie (dyr. Łukasz Lipieta), Chór św. Grzegorza z parafii św. Marcina w Odolanowie (dyr. Jan Szkudlarz), Chór „Marcinki” z parafii św. Marcina w Odolanowie (dyr. Jan Szkudlarz), Chór „Rapsodia” z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (dyr. Helena Piotrowska), Robert Orlikowski (organy), Joanna Orlikowska (wiolonczela), Alicja Kowalik (skrzypce), Katarzyna Borzemska-Kawałko (sopran). Misterium prowadził ks. dr kan. Jarosław Powąska, a autorem scenariusza i zarazem reżyserem był Marek Łakomy.
Koncert odbył się w formie litanii, gdzie poszczególne wezwania słowne przeplatane były pieśniami.
Organizatorem wydarzenia była Federacji Chórów i Zespołów Diecezji Kaliskiej. – Federacja jest spadkobiercą Związku Chórów Diecezji Kaliskiej, który powołany został w 1998 r. przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Dzięki przychylności obecnego biskupa kaliskiego Damiana Bryla po kilku latach możemy wznosić działalność organizacyjną i muzyczną, nie ograniczając się tylko do chórów, ale objąć swoją opieką również zespoły muzyczne działające w parafiach naszej diecezji – powiedział ks. dr Jarosław Powąska, asystent kościelny Federacji Chórów i Zespołów Diecezji Kaliskiej.
Na zakończenie biskup kaliski Damian Bryl podziękował za wspólną modlitwę i wręczył dyrygentom podziękowania za udział w misterium.
Misterium Pasyjne zaprezentowano już w poprzednią sobotę, 5 kwietnia, w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Wcześniej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który nawiązując do tytułu misterium zaznaczył, że tajemnica krzyża zawiera w sobie wielkie myśli, sprawy, które dotyczą wszystkich ludzi bez względu na religię i narodowość, ponieważ dotyka on głębi człowieka, istoty jego życia.
Wówczas zaśpiewały: Chór Bazyliki Kaliskiej (dyr. Małgorzata Piotrowska), Chór parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu (dyr. Patrycja Kliber-Rapacz), Chór „Familia Nostra” z parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim (dyr. Waldemar Cieślak), Stowarzyszenie Chór św. Grzegorza w Nowych Skalmierzycach (dyr. Mariusz Jernalczyk) i organista dr Krzysztof Niegowski.









cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.