Uczelnie kościelne i seminaria nie podlegają lustracji
24 kwietnia 2007 | 21:29 | im Ⓒ Ⓟ
Uczelni kościelnych, podlegających Stolicy Apostolskiej, nie obowiązuje ustawa lustracyjna. Ich pracownicy naukowi nie muszą składać oświadczeń. Dotyczy to także seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Porozumienie w tej sprawie uzyskano dzięki rozmowom między Komisjami Konkordatowymi – kościelną i rządową.
Poinformował o tym KAI bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.
Pierwsze spotkanie Komisji Konkordatowych w sprawie kościelnych uczelni oraz seminariów duchownych i ich autonomii wobec ustaw państwowych odbyło się pod koniec marca br. Pozytywna odpowiedź ze strony rządowej nadeszła 23 kwietnia.
– Wyłączenie kościelnych uczelni i seminariów z obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych wynika z postanowień konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Kościół, zgodnie z Konstytucją i konkordatem, w swoich sprawach kieruje się własnym prawem – przypomina w rozmowie z KAI bp Pieronek.
Dlatego uczelnie kościelne, podlegające Stolicy Apostolskiej: Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie z dwiema sekcjami – Bobolanum i św. Jana Chrzciciela oraz jezuickie Ignatianum w Krakowie nie podlegają ustawie lustracyjnej. Dotyczy to także wszystkich seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych.
– Pismo od rządowej Komisji Konkordatowej, podpisane przez premiera Ludwika Dorna, kończy tą kwestię – powiedział bp Pieronek. – Nie jest to żadne wyjęcie spod ustawy lustracyjnej, tylko interpretacja obowiązującego porządku prawnego – podkreśla biskup.
Ta autonomia nie obejmuje Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ani wydziałów teologicznych, które działają na uczelniach państwowych. Pracownicy tych uczelni muszą poddać się lustracji.
Kościelna Komisja Konkordatowa została powołana do życia 11 maja 1998 r. przez Stolicę Apostolską, zajmuje się przede wszystkim sprawami związanymi z realizacją postanowień konkordatu pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Analizuje prace legislacyjne podejmowane w tym zakresie przez rząd i parlament. Jedną z pierwszych spraw jaką musiała się zająć Komisja było opracowanie i wydanie 15 listopada 1998 r. „Instrukcji dla księży dotyczącej małżeństw konkordatowych”, która określa cywilnoprawne skutki ślubu zawartego w kościele. Ponadto Komisja wydała: „Instrukcję dotyczącą zakresu i sposobu uzyskania osobowości prawnej przez instytucje kościelne na podstawie prawa polskiego” oraz „Instrukcję dotycząca sposobu powiadamiania organów państwowych o uzyskaniu osobowości prawnej przez terytorialne i personalne instytucje”. Komisja ma także w gestii podatki oraz ubezpieczenie zdrowotne i społeczne dla duchownych. Dlatego też Komisja prowadziła w 2005 r. rozmowy z członkami rządowej Komisji Konkordatowej w sprawie propozycji zlikwidowania Funduszu Kościelnego, z którego m.in. płyną środki na ubezpieczenie duchownych.
Przewodniczącym kościelnej Komisji Konkordatowej jest bp Tadeusz Pieronek, w jej skład wchodzą abp Zygmunt Kamiński, bp Piotr Libera, ks. Witold Adamczewski SJ, ks. Remigiusz Sobański.
W skład rządowej Komisji Konkordatowej wchodzą obecnie m.in.: wicepremier Ludwik Dorn (przewodniczący), minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, minister nauki i szkolnictwa wyższego Michał Seweryński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.