Ukazała się książka ks. dr. Platy „Dojrzałość uczuciowa w formacji do kapłaństwa”
21 października 2020 | 13:37 | rl Ⓒ Ⓟ
Nakładem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ukazała się książka ks. dr. Łukasza Platy zatytułowana „Dojrzałość uczuciowa w formacji do kapłaństwa”. Opracowanie jest doktoratem napisanym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II pod kierunkiem o. prof. dr. hab. Andrzeja Derdziuka OFMCap. W publikacji autor sformułował kryterium pozwalające rozeznać, czy kandydat osiągnął wystarczającą dojrzałość uczuciową.
Książka ks. Łukasz Platy jest doktoratem napisanym na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod kierunkiem o. prof. dr. hab. Andrzeja Derdziuka OFMCap. Publikacja stanowi odpowiedź na apel papieża Franciszka, jaki wystosował w przemówieniu na zakończenie szczytu poświęconemu tematowi ochrony nieletnich z lutego 2019 r. Papież zwrócił uwagę na kwestię weryfikacji seminarzystów i potrzebę wypracowania konkretnych kryteriów dopuszczania do święceń.
W perspektywie osób powołanych i przygotowujących się do przyjęcia prezbiteratu, Kościół skrupulatnie pilnuje, aby było spełnione kryterium dojrzałości uczuciowej. Dzisiejszy świat wystawia bowiem bardzo surową ocenę tym kapłańskim postawom i nadużyciom, które świadczą o uczuciowej niedojrzałości. Stąd też, współczesne trudności, wynikające z czynników zewnętrznych i wewnętrznych samych kandydatów do kapłaństwa, jak również oczekiwania społeczne, domagające się przejrzystości i dojrzałości życia kapłanów, stały się przyczynkiem do podjęcia tematu książki „Dojrzałość uczuciowa w formacji do kapłaństwa”.
Efektem kilkuletnich poszukiwań badawczych jest autorskie opracowanie klasyfikacji cech dojrzałości uczuciowej, sformułowanie kryterium pozwalającego rozeznać, czy kandydat osiągnął wystarczającą dojrzałość uczuciową oraz zaproponowanie autorskiej definicji. Opracowana klasyfikacja dojrzałości uczuciowej i wspomniane kryterium może pomóc w doborze kandydatów i wykluczaniu z formacji jednostek problematycznych.
Wśród tych kryteriów ks. dr Plata wymienia m.in. zdolność do panowania nad sobą w zakresie płciowości, życia uczuciowego, zdolność do świadomego zintegrowania seksualności, zdolność do doznawania, rozpoznawania i nazywania emocji. Każde z tych kryteriów autor szeroko mawia i wyjaśnia.
Jak zauważył recenzent tej publikacji ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach praca ta jest „niezmiernie aktualna i potrzebna od względem badawczym”, a „przedstawione zagadnienia – w oparciu o nauczanie Kościoła – są kluczem do rozumienia chrześcijańskiej kultury życia osobistego i społecznego”.
Książka, która ukazała się nakładem Towarzystwa Naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest bardzo aktualna i potrzebna zarówno samym kandydatom do kapłaństwa, jak też i ich bliskim oraz całej społeczności Kościoła. „Do najbardziej istotnych osiągnięć rozprawy należy dokonanie syntezy nauczania Kościoła na temat dojrzałości uczuciowej kandydatów do kapłaństwa oraz ukazanie tego zagadnienia, jako bardzo istotnego w procesie budowania wspólnoty Kościoła. Oryginalność tej pracy polega na stworzeniu własnej autorskiej definicji dojrzałości uczuciowej oraz wyliczeniu znamion, które ją weryfikują i pozwalają na stwierdzenie jej zaistnienia” – pisze we wstępie o. prof. dr. hab. Andrzej Derdziuk OFMCap, pod kierunkiem którego napisana została ta praca doktorska. Jak dodaje, zagadnienie podjęte w rozprawie jest bardzo ważne i aktualne i do tej pory nie było przedmiotem tak pogłębionych badań naukowych.
Ks. Łukasz Plata urodził się 15 maja 1985 roku w Nowym Sączu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 2011 roku. Jest kapłanem diecezji tarnowskiej. Odbył studia licencjackie na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, a następnie został skierowany na studia specjalistyczne stacjonarne doktoranckie z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Od czerwca 2016 r. jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Teologów Moralistów.
W obszarze jego zainteresowań naukowych znajdują się następujące tematy: formacja kandydatów do kapłaństwa, wychowanie, dojrzałość uczuciowa, problematyka cudu, Nowa Ewangelizacja, Katolicka Odnowa Charyzmatyczna. Wspomnianym zainteresowaniom towarzyszyły publikacje naukowe: 1 monografia autorska, 5 artykułów naukowych i 3 recenzje. Ponadto Ks. Plata brał udział w tworzeniu poradnika metodycznego do katechizmu dla młodzieży ponadgimnazjalnej „Najważniejsza jest Miłość”, a także poradnika metodycznego i pamiętnika bierzmowanego „Nowe życie”.
Na kanale YouTube Katolickiej Agencji Informacyjnej dostępny jest zapis rozmowy poświęconej tej publikacji. O książce rozmawiają: o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap – Katedra Teologii Moralnej Społecznej KUL; ks. dr Łukasz Plata (autor); ks. dr Piotr Kot – Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.