Ukazała się monumentalna biografia o Benedykcie XVI
14 kwietnia 2021 | 13:00 | tom (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak ukazała się monumentalna biografia „Benedykt XVI. Życie” autorstwa Petera Seewalda. Licząca ponad 1100 stron książka jest najbardziej kompleksową pracą na temat życia papieża seniora i nowym obrazem „papieża z Bawarii” i „papieża przełomu czasów”. Jest przede wszystkim źródłem wielu wcześniej nieznanych szczegółów z życia Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Została nazwana „biografią stulecia”.
We wstępie Seewald pisze: „Jako papież przełomu wieków jest Benedykt XVI jednocześnie kończy stare i zaczyna nowe, jest budowniczym mostów między dwoma światami. Pokazał, że religia i rozum nie są ze sobą sprzeczne. Że właśnie rozum jest gwarantem ochrony religii przed popadaniem w szalone fantazje i fanatyzm. Imponował szlachetnym charakterem, bystrym umysłem, uczciwością analizy oraz głębią i pięknem głoszonego przekazu. Każdy kto miał z nim do czynienia, wiedział , że to, co głosił, może być niewygodne, ale jest zgodne z nauką Ewangelii, z tradycją ojców Kościoła i reformami II Soboru Watykańskiego. Doradzał też żeby nie majsterkować przy pozorach, tylko skupiać się na istocie rzeczy, tym co najważniejsze w życiu i wierze”.
Seewald zastrzega, nie nikt nie musi podzielać wszystkich jego poglądów, lecz „Josepha Ratzingera można niewątpliwie nazwać nie tylko wybitnym uczonym, ale też przypuszczalnie największym teologiem, jaki kiedykolwiek zasiadał na tronie Piotra, a także mistrzem duchowym przekonującym swą prostolinijnością i autentyzmem. Jego wskazówki nic nie straciły ze swej aktualności, wręcz przeciwnie. To „Wielki Papież”, taki hołd złożył mu jego następca, „wielki z powodu siły i przenikliwej inteligencji, wielki z powodu swojego znaczącego wkładu w teologię; wielki z powodu swej miłości do Kościoła i do ludzi`. I wreszcie, co nie mniej ważne, `wielki ze względu na swoje cnoty i wiarę`”.
Seewald przypomniał, że od 1992 r. w ciągu następnych lat prawdopodobnie zadał kardynałowi, papieżowi, papieżowi seniorowi około dwóch tysięcy pytań, może nawet więcej. Przy ostatnich się wahał. Odpowiedź, jak skomentował „stanowiłaby nieuchronnie ingerencję w działanie obecnego papieża”. „Musiałem i chcę uniknąć wszystkiego, co zmierza w tym kierunku” – podkreślił Benedykt XVI.
We wstępie Seewald dziękuje przede wszystkim samemu Benedyktowi XVI, który „przez całe lata z anielską cierpliwością odpowiadał nawet na najbardziej absurdalne pytania”.
W swojej biografii Seewald stara się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Kim tak naprawdę jest ten człowiek? Jakie jest jego przesłanie? Czy rzeczywiście istniała „trauma z 1968 r. „, która zmieniła go z postępowego teologa w reakcyjnego hamulcowego? Czy był „pancernym kardynałem” i jak był przedstawiany? Czy ukrywał i milczał w sprawie skandalu nadużyć? Czy jego pontyfikat był porażką, jak twierdzą niezmordowanie jego przeciwnicy?.
Biografia Seewalda to nie tylko dzieje Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, ale też niezwykle pasjonujące kompendium wiedzy, historycznych kontekstów jego życia m. in. postawy Kościoła katolickiego w Niemczech i w ogóle chrześcijaństwa w czasach hitleryzmu, prześladowania, terroru i morderstw katolickiego duchowieństwa, czy też niezwykle ważnej roli katolików w odbudowie państwa niemieckiego po 1945 r.
W książce wiele miejsca autor poświęca też kulturalnym pasjom „genialnego teologa”: miłości do muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz literatury z ulubionymi pisarzami: Hermanem Hesse (Wilk Stepowy, Gra szklanych paciorków) na czele, Tomaszem Mannem, Franzem Kafką, Paul Claudelem, Georges Bernanosem, François Mauriacem a także Robertem Hugh Bensonem z apokaliptyczną powieścią „Władca świata”. Ale najważniejsze są dla niego dwa dzieła, które zabrałby na bezludną wyspę: Biblia i „Wyznania” św. Augustyna. To właśnie św. Augustyn jest dla niego wzorem, ponieważ „choć bardzo tęsknił za medytacją, za pracą duchową, to jednak cały się poświęcił codziennym drobiazgom i chciał żyć dla ludzi”.
Czytelnicy lubiący „podglądać” kuluary życia bohaterów biografii też będą usatysfakcjonowani: młody Ratzinger był zakochany i wahał się, czy nie zrezygnować ze stanu kapłańskiego i założyć rodzinę.
Co ważne dzieje życia i dzieła papieża seniora oparte są również nie tylko na rozmowach z samym bohaterem książki, ale także na około stu wywiadach ze „świadkami”, osobami z najbliższego z otoczenia Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.
Nad książką nazywaną „biografią stulecia” Seewald pracował ponad pięć lat. Ukazała się ona nie tylko w krajach języka niemieckiego, ale także we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA.
Joseph Ratzinger, wcześniej profesor teologii na wielu uniwersytetach niemieckich, został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Przez ponad 20 lat był jednym z najbliższych powierników św. Jana Pawła II i na tym stanowisku był świadkiem politycznych wstrząsów w Europie Wschodniej, które doprowadziły od upadku komunizmu. Na konklawe w 2005 r. został wybrany papieżem. Benedykt XVI był pierwszym papieżem Niemcem od czasów Wiktora II (1055-57). W 2013 r. zrezygnował z urzędu Następcy św. Piotra i od tego czasu żyje w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich. 16 kwietnia ukończy 94 lata.
Peter Seelwald (rocznik 1954), był redaktorem i publicystą w niemieckich tygodnikach “Der Spiegel”, „Stern” oraz w magazynie dziennika „Süddeutsche Zeitung”. Obecnie jest niezależnym publicystą, mieszka w Monachium. Jest autorem kilku książek o kardynale Josephie Ratzingerze, m.in. wywiadów-rzek „Sól ziemi” i „Bóg i świat” na temat chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego u progu XXI wieku oraz opublikowanego w 2010 roku wywiadu z Benedyktem XVI pt. „Światłość świata. Papież. Kościół. Znaki czasu” i w 2016 r. wywiadu z papieżem seniorem pt. „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”. Wszystkie te książki stały się bestsellerami na całym świecie, zostały również wydane w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.