UKSW – warsztaty nauk społecznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych
05 marca 2024 | 17:36 | tl/ UKSW, lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ponad 600 uczniów z osiemnastu szkół ponadpodstawowych wzięło udział w Warsztatach Nauk Społecznych zorganizowanych przez Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW.
– Jesteście tu, bo chcecie się czegoś dowiedzieć. My jesteśmy tu, bo wydaje nam się, że nasze badania mogą pomóc wam coś odkryć i zrozumieć – mówił dr hab. Michał Gierycz, dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego, zwracając się do zebranych w Auli Schumana uczniów. – Odkrywajcie z otwartym umysłem i sercem naszą uczelnię. Mam nadzieję, że się wam u nas spodoba – dodał.
Wykładowca podkreślił, że uniwersytet jest miejscem, w którym podejmowana jest interdyscyplinarna próba poznania i rozumienia natury oraz porządku świata. Podkreślił brak sprzeczności między nauką a wiarą. Gdyby tej wiary zabrakło, idea uniwersytetu również musiałaby ostatecznie upaść. Nie miałyby już sensu wydziały jako części jednej całości pozostającej ze sobą w ciągłym dialogu.
Zaznaczył też, że brak zainteresowania prawdą o rzeczywistości, odkrywaną przez różnorakie gałęzie wiedzy, ostatecznie oznaczałby brak zainteresowania prawdą. A bez poszukiwania prawdy „nie ma nauki, pozostaje ideologia”. Dlatego nie należy się bać związku nauki i wiary. – Poniekąd paradoksalnie – dodał – to właśnie wiara dzisiaj ratuje naszą rozumność.
Warsztaty Nauk Społecznych odbywają się UKSW po raz drugi. W tym roku przyszli studenci mogli zarejestrować się na jeden z ośmiu warsztatów prowadzonych przez wykładowców WSE, a także odwiedzić stoiska kół naukowych działających na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym uczelni.
Jakim politykiem mógłbyś być? Czy przywódcą człowiek się rodzi czy nim zostaje? Dlaczego w historii pojawiło się tylu psychopatycznych polityków? – zastanawiała się dr Monika Brzezińska podczas cieszących się największym powodzeniem zajęć z zakresu psychologii politycznej. Posługując się symboliką kolorów, prelegentka zaprezentowała uczniom proste i ciekawe metody pozwalające na odkrycie własnego i cudzego potencjału przywódczego.
Nie brakowało też chętnych do udziału w warsztatach poświęconych roli pieniądza w gospodarce. Dr Adam Zając zdefiniował pojęcie pieniądza, omówił jego funkcje i cechy, przedstawiając jego ewolucję od barteru po waluty wirtualne. Omówił ponadto rodzaje zabezpieczeń banknotów przed fałszerstwem.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się ponadto prowadzone przed dr. Piotra Zakrzewskiego warsztaty dotyczące zarządzaniem w kryzysie na przykładzie przygotowań do matury.
– „Quo vadis Europo” – pytała natomiast dr hab. Anna Skolimowska podczas warsztatu poświęconego analizie wyzwań, z jakimi konfrontowana jest współczesna Europa. Analiza osadzona została w debacie nad międzynarodową rolą i tożsamością Unii Europejskiej.
– Liczba uczestników dzisiejszych warsztatów robi ogromne wrażenie – zwróciła się do licealistów dr hab. Jolanta Łodzińska, prodziekan ds. studenckich i administracyjnych WSE, zapraszając ich do podjęcia w przyszłości studiów na UKSW. – To może być początek Państwa przygody na naszym uniwersytecie. Został on powołany do tego, by poszukiwać Prawdy. I my tej Prawdy szukamy – podkreśliła.
Wydział Społeczno-Ekonomiczny UKSW prowadzi następujące kierunki studiów: bezpieczeństwo wewnętrzne (I i II stopień), socjologia (I i II stopnia), europeistyka (studia I stopnia), politologia (studia I i II stopnia), ekonomia, zarządzanie, praca socjalna (studia I stopnia), ekonomia menedżerska i Big Data w analityce społecznej (studia II stopnia).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.