UPJPII podjął uchwałę w sprawie agresji na Ukrainę
05 marca 2022 | 16:57 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podjął specjalną uchwałę w sprawie toczącej się wojny na Ukrainie. „Jesteśmy teraz blisko Was, ogarniamy Was naszą modlitwą, ale także jesteśmy gotowi do niesienia konkretnej i potrzebnej Wam pomocy” – zwrócono się do Ukraińców w dokumencie.
Na wstępie uchwały zaznaczono, że Wspólnota Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z wielkim bólem przyjęła wiadomość o agresji Rosji i bezprawnym wtargnięciu na Ukrainę, które określono jako „wolne i niepodległe państwo”.
„Wyrażamy solidarność z Ukraińskim Narodem w tych trudnych dla nich chwilach. Nigdy możliwe do akceptacji nie są imperialistyczne zapędy jednego kraju w stosunku to tych, którzy pragną pokoju i współpracy. Dlatego też jednoznacznie potępiamy te wojenne działania zamiast pokojowego dialogu we wszystkich spornych sprawach” – podkreślono.
W uchwale zawarto słowa jedności dla ukraińskich uczelni współpracujących z krakowską uczelnią papieską na polu naukowym, a także dla studentów i pracowników, którzy stanowią cześć naszej akademickiej wspólnoty w Krakowie i we Lwowie. „Jesteśmy teraz blisko Was, ogarniamy Was naszą modlitwą, ale także jesteśmy gotowi do niesienia konkretnej i potrzebnej Wam pomocy” – zapewniono.
Zacytowano również słowa papieża Franciszka, który już w trakcie działań wojennych na Ukrainie podczas modlitwy Anioł Pański apelował o to, by zamilkła broń, a Bóg wprowadził pokój. „To wołanie i ta prośba stają się naszymi, a zjednoczeni z następcą św. Piotra podejmujemy post i modlitwę z całym chrześcijańskim światem” – można przeczytać dalej w uchwale.
Przywołano też słowa św. Jana Pawła II, który we Lwowie w 2001 r. w swoim przesłaniu do Ukrainy powiedział: „Duc in altum! Wypłyń na głębię, Pan jest z Tobą! Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo!”.
„Jesteśmy przekonani, że słowa te, po przeszło 20 latach, nabierają głębokiego i jakże aktualnego sensu w zaistniałej sytuacji. Dlatego tym mocniej chcemy podkreślić, że jedynie w pokojowym dialogu ma sens rozwiązywanie wszystkich konfliktów. Jako zaś wspólnota chrześcijańska – zarówno katolicy, jak i prawosławni – jesteśmy szczególnie do tego zobowiązani” – podsumowano, wzywając wstawiennictwa patrona uczelni oraz wszystkich patronów narodu ukraińskiego.
Dokument kończą słowa: „Modlimy się o nadzieję dla udręczonego Ukraińskiego Narodu. Błagamy o pokój na Ukrainie. Niech Bóg błogosławi wolną Ukrainę!”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.