Ponad 100 tys. wiernych wzięło udział w uroczystościach ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W homilii Prymas Polski kard. Józef Glemp podkreślił, że bez zdrowej i silnej rodziny państwo nie może się rozwijać tak, aby zapewnić obywatelom spokój i bezpieczeństwo.
Na Jasną Górę przybyła także 300-osobowa delegacja Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie ze swoim zwierzchnikiem kard. Lubomyrem Huzarem.
– *Bez zdrowej i silnej rodziny* państwo nie może rozwijać się tak, aby zapewnić obywatelom spokój i bezpieczeństwo – przestrzegał na Jasnej Górze Prymas Polski. Jednak – stwierdził kardynał Glemp – smutny obraz rodziny w ostatecznym rozrachunku nie wygląda tak źle, bowiem „rodziny bronią się przed wyziębieniem ogniska domowego, bo wiedzą, że ostateczną ostoją i szczęściem małżeństwa i rodziny jest miłość”.
Hierarcha zwrócił uwagę, że zagrożeniem dla tej miłości, a zarazem i rodziny jest proponowana miłość fałszywa, która zaczyna się od zdrady i doprowadza do rozwodu. – Rozwody bywają ucieczką od drugiego człowieka, a faktycznie są ucieczką przed samym sobą – stwierdził Prymas.
*Wśród „wrogów rodziny” hierarcha wymienił* propagowany perwersyjny seksualizm, który nie pozwala mówić o „nieprawidłowościach, tylko o innej orientacji”. Prymas podkreślił, że u podłoża tej niebezpiecznej tendencji leży „nowy trend ideologiczny”: odrzucanie miłości męża i żony w małżeństwie, a promowanie nowoczesnych technik przenoszenia gatunku np. przez zapłodnienie in vitro, klonowanie lub inne manipulacje genetyczne.
– To nie topniejące lodowce zagrażają kataklizmem kuli ziemskiej, ale pomysły człowieka na samozniszczenie – mówił kardynał. Na zakończenie prosił Maryję o wstawiennictwo i pomoc, aby leczyć okaleczoną miłość.
Po homilii biskupi ponowili jasnogórskie Śluby Narodu – wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii. Zostały one przygotowane przez uwięzionego w Komańczy Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Po raz pierwszy od czasów króla Kazimierza i jego ślubowania w Lwowie, pod nieobecność Prymasa Tysiąclecia, śluby zostały odnowione przez Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 r.
*W specjalnym telegramie skierowanym do uczestników* uroczystości papież Jan Paweł II podkreślił, iż w myślach i modlitwie jednoczy się z Episkopatem Polski, wspólnotą Ojców Paulinów i z wszystkimi pielgrzymami, którzy jak co roku gromadzą się w jasnogórskim sanktuarium, aby oddawać hołd Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej.
Ojciec Święty dodał, iż myśląc o Ojczyźnie pragnie zawierzać Jasnogórskiej Królowej „szczególnie los ludzi dotkniętych ubóstwem, rodzin cierpiących brak środków do życia, dzieci, które rozpoczynając nowy rok szkolny będą doświadczać niedostatku, ludzi chorych i starych, którzy nie mogą liczyć na dostateczną opiekę”. Wszystkie te sprawy Jan Paweł II zawierzył wstawiennictwu Matki Bożej, aby stało się ono rękojmią przemian, które zaowocują pomyślnością Polski i Polaków.
*Mszę św. na jasnogórskim szczycie koncelebrowało* trzech kardynałów, wśród których był abp większy Lwowa kard. Lubomyr Huzar; ponad dziesięciu arcybiskupów, m.in. metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego Jan Martyniak, abp Istvan Seregely, przewodniczący episkopatu Węgier; oraz około 30 biskupów diecezjalnych. Głównym celebransem był abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli również przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego, parlamentarzyści oraz władze samorządowe.
W uroczystościach, będących dziękczynieniem w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę oraz Aktu Oddania Kościoła i Świata Jasnogórskiej Matce Kościoła, na zaproszenie Prymasa Polski, wzięła udział 300-osobowa delegacja Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, na czele z arcybiskupem większym Lwowa kard. Lubomyrem Huzarem.
*Zabierając głos na zakończenie Mszy św. kard. Huzar* przypomniał, że celem odbywającej się już po raz piąty polsko-ukraińskiej pielgrzymki była wspólna modlitwa „by między naszymi narodami było przymierze, porozumienie i prawdziwe sąsiedztwo”.
– Ponad tysiąc lat jesteśmy sąsiadami, czasem bardzo dobrymi, ale czasem także nie tak bardzo dobrymi – stwierdził zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Jednak „doszliśmy do przekonania, że najwyższy czas, ażebyśmy odłożyli pomyłki i grzechy przeszłości i zaczęli iść razem, jak prawdziwi dobrzy sąsiedzi i nawet więcej jak sąsiedzi, do lepszej, spokojnej przyszłości”.
Tuż po zakończeniu wystąpienia Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski oraz przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski wręczyli kardynałowi Huzarowi kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z intencją, aby Matka Boża wypraszała wszystkim narodom trwały pokój i prawdziwą zgodę.
*Uroczystości ku czci NMP Częstochowskiej* rozpoczęły się już 25 sierpnia wieczorną procesją maryjną z archikatedry pw. św. Rodziny na Jasną Górę, po której licznie zgromadzeni wierni uczestniczyli we Mszy św.
W homilii bp Zygmunt Zimowski przestrzegał przed bagatelizowaniem dyskusji wokół zakazu handlu w niedzielę. – Każdy zamach na niedzielę konsekwentnie jest zamachem na zmartwychwstanie Chrystusa, przez który to zamach człowiek godzi w swoje dobro i szczęście – uznał ordynariusz radomski. – Nie pozwólmy wydać się politycznym i ekonomicznym mocom, aby one decydowały o kształcie niedzieli w naszym narodzie – wołał. Hierarcha uznał, iż w sporze na temat handlu w niedzielę w naszej ojczyźnie ekonomia ludzka musi ustąpić ekonomii Bożej.
*Wczesnym rankiem 26 sierpnia*, na placu przed szczytem zgromadzili się pątnicy z archidiecezji łódzkiej. Zwracając się do pielgrzymów biskup Adam Lepa podkreślił, iż „będąc społeczeństwem postkomunistycznym nadal zbyt szybko i łatwo ulegamy propagandzie mediów”.
Za niedopuszczalną hierarcha uznał manipulację, jakiej dokonuje się przy okazji dyskusji wokół poprawek do ustawy o świadczeniach zdrowotnych. – W niektórych wypowiedziach kwestia ta jest naświetlana w ten sposób, jakoby duchowni uchylali się od płacenia tych składek. Wszystko to sprawia, że obraz Kościoła w Polsce budowany jest na nieprawdzie – stwierdził łódzki biskup pomocniczy.
Przed sumą odpustową wierni odmówili modlitwę różańcową w intencji Jana Pawła II. Po południu natomiast młodzież z jasnogórskiego duszpasterstwa „Hale” poprowadzi Drogę krzyżową po Wałach. Uroczystości zakończy wieczorna procesja eucharystyczna pod przewodnictwem o. Stanisława Jarosza, definitora generalnego Zakonu Paulinów, po której Mszę św. na szczycie sprawował będzie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
*Biuro Prasowe Jasnej Góry poinformowało*, iż na uroczystość NMP Częstochowskiej, w dniach od 18 do 26 sierpnia, do sanktuarium weszły 83 pielgrzymki piesze, w których wędrowało ponad 40 tys. osób. Najliczniejszymi grupami były: 22. pielgrzymka diec. tarnowskiej, w której wędrowało 8, 5 tys. osób; 28. pielgrzymka diec. opolskiej – ponad 3, 5 tys. pątników; 79. pielgrzymka łódzka – prawie 3 tys. osób; oraz dwie grupy po 2 tys. osób – 12. pielgrzymka diec. gliwickiej i 13. pielgrzymka diec. sosnowieckiej. Ogółem od 26 maja, czyli od początku „sezonu pielgrzymkowego”, w 217 pielgrzymkach na Jasną Górę dotarło prawie 160,5 tys. osób.
Niestety podczas tegorocznego wędrowania na Jasną Górę doszło również do tragicznego wypadku. W ostatnim dniu pielgrzymki opolskiej, 21 sierpnia, tuż pod Częstochową, niedaleko miejscowości Wręczyca Wielka, samochód osobowy wjechał w 50-osobową grupę pątników. Jedna osoba zginęła, a druga została lekko ranna.
*Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej* ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu. Ojcowie paulini kilkakrotnie zabiegali o ustanowienie takiego święta; po raz pierwszy po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Ówczesna Kongregacja Obrzędów wydała zgodę tylko na odprawianie Mszy świętych wotywnych.
Dopiero w 1904 r. Papież Pius X zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Pius XI w 1931 r. ustalił dzień 26 sierpnia jako uroczystość i zatwierdził nowe teksty formularza Mszy św. Od 1956 r., na mocy decyzji Piusa XII, święto jest obchodzone jako uroczystość całego Kościoła katolickiego w Polsce.
Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o
wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite. Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz
tutaj.