Uroczystości 99. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami
16 sierpnia 2019 | 11:05 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Eucharystią w katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęto w Płocku kilkudniowe obchody 99. rocznicy obrony miasta w wojnie polsko-bolszewickiej. Był to także dzień odpustu w bazylice katedralnej: – Maryja, to Nauczycielka naszego postępowania – podkreślił ks. Jarosław Mokrzanowski, sekretarz biskupa płockiego Piotra Libery.
Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. mgr Jarosław Mokrzanowski, sekretarz biskupa płockiego Piotra Libery oraz dyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia w Płocku. Za św. Josemarią Escrivą zachęcił do kontemplowania życia Maryi, naśladowania Jej miłości, przyrodzonej i nadprzyrodzonej elegancji, posłuszeństwa Bogu w „delikatnym połączeniu służby i panowania”.
W kazaniu podkreślił, że miłość, to przede wszystkim czyny, a także wierność i lojalność. Maryja była też dyskretna i często pozostawała niezauważona. Nie lubiła przyjmować pochwał, ponieważ nie pragnęła własnej chwały. W czasie wielkich cudów i aplauzu tłumów – znikała. Nie było Jej, gdy tłum chciał obwołać Jezusa królem, ale była pod krzyżem, kiedy wszyscy stamtąd uciekli.
– W Maryi nie ma nic z postawy panien głupich, które są posłuszne, ale w sposób bezmyślny. Maryja słucha tego, czego pragnie Pan, rozważa to, czego nie rozumie, pyta o to, czego nie wie. To Nauczycielka całego naszego postępowania. Uczy nas, że posłuszeństwo Bogu nie jest służalczością, ale pozwala odkryć wolność dzieci Bożych – zaakcentował kaznodzieja.
Ksiądz sekretarz zachęcił też do modlitwy w intencjach bp. Piotra Libery, przebywającego w eremie kamedulskim w Krakowie. Odczytał fragmenty jego listu do diecezjan, z zapewnieniem o duchowej jedności i pamięci o uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej w Smardzewie.
Po Eucharystii jej uczestnicy złożyli kwiaty na Bratniej Ziemi koło katedry. Potem przeszli pod Płytę Nieznanego Żołnierza gdzie m.in. wysłuchali hymnu państwowego i złożyli kwiaty. Strzały na wiwat wykonały Płocka Drużyna Kusznicza i Płockie Bractwo Kurkowe. Potem na Starym Rynku koncert dała Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej koło Płocka.
W programie obchodów rocznicowych tego dnia znalazło się też złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, związanego z Płockiej legionisty i poety – Władysława Broniewskiego oraz Obrońców Płocka 1920 r.
W gronie uczestników uroczystości byli m.in. członkowie Stowarzyszenia Jeździeckiego im. 4. Pułku Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej, 64. Batalionu Lekkiej Piechoty Szóstej Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, kombatanci, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe i Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Technicznych w Płocku.
Płockie uroczystości związane z 99. rocznicą obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 roku potrwają do 18 sierpnia. W programie będzie m.in. IV Bieg Obrońców Płocka 1920 roku, capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku i spacer z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej do miejsc związanych z bohaterską obroną miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.