Ustawa zwiększająca ochronę dzieci w Polsce leżakuje w Sejmie
31 maja 2023 | 16:26 | ar, mk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ustawa zwiększająca ochronę dzieci w Polsce jest gotowa, ale od 12 maja leżakuje w Sejmie. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do Marszałek Witek o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad projektem, który został złożony w Sejmie 12 maja. Do tej pory nie otrzymała jednak druku sejmowego, mimo że zawiera szereg istotnych zmian w systemie ochrony dzieci w Polsce. Proponowane rozwiązania pozwoliłyby uniknąć wielu dziecięcych tragedii, takich jak śmierć 8-letniego Kamila z Częstochowy.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w gronie 23 instytucji i organizacji pozarządowych apeluje do marszałek Elżbiety Witek o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad projektem ustawy. Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw to projekt poselski współtworzony przez m.in. wiceministra sprawiedliwości dr Marcina Romanowskiego, który został złożony w Sejmie 12 maja br. Zawiera on szereg rozwiązań, mających na celu ochronę dzieci przed przemocą i zapewnienie im kompleksowej pomocy w przypadku krzywdy. Projekt przewiduje m.in. analizę poważnych i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, wprowadzenie standardów ochrony dzieci we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, wprowadzenie krajowych strategii przeciwko przemocy wobec dzieci oraz przestępstwom seksualnym wobec dzieci oraz obowiązkowe szkolenia dla sędziów rodzinnych.
– Od dawna jako Fundacja, ale też szereg innych organizacji i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem krzywdzeniu dzieci, apelujemy o rozwiązania, które znalazły się w projekcie ustawy. Na wielu poziomach uszczelniają system ochrony dzieci, począwszy od wprowadzenia standardów ochrony dzieci, które będą obowiązkowe dla wszystkich podmiotów pracujących z dziećmi, tak by szybciej i skuteczniej reagowały na oznaki przemocy wobec dzieci, poprzez większą podmiotowość i uwzględnienie potrzeb dziecka uczestniczącego w postępowaniach sądowych, po analizę śmiertelnych i poważnych przypadków krzywdzenia dzieci, w celu wyciągania wniosków i poprawy systemu ochrony dzieci – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Na te rozwiązania czekają też dzieci w Polsce. 1 czerwca byłby świetną symboliczną datą na rozpoczęcie prac nad projektem. – Mamy nadzieję, że Pani Marszałek skieruje jak najszybciej projekt pod obrady, pokazując tym samy, że ostatnie dziecięce tragedie, jak np. śmierć Kamila z Częstochowy nie poszły w niepamięć – dodaje Szredzińska.
– Wierzymy, że natychmiastowe uchwalenie zmian prawnych zwiększy bezpieczeństwo dzieci w Polsce i zapewni im odpowiednią ochronę. Apelujemy o pilne podjęcie prac nad projektem, aby krajowe strategie ochrony dzieci mogły jak najszybciej wejść w życie. Jako Fundacja jesteśmy gotowi wspierać proces legislacyjny – mówi Monika Kamińska, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) od 1991 roku dąży do tego, by wszystkie dzieci miały bezpieczne dzieciństwo i były traktowane z poszanowaniem godności i podmiotowości. Chroni dzieci przed krzywdzeniem i pomaga tym, które doświadczyły przemocy, by znały swoje prawa, wierzyły w siebie i cieszyły się życiem.
W ramach Fundacji działa również Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, za pośrednictwem którego blisko 120 tys. dzieci rocznie szuka pomocy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.