VIII Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej już za miesiąc w Warszawie
21 sierpnia 2024 | 14:25 | Izabela Tyras KSCCh | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kolejny Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej „Od teorii do praktyki” odbędzie się już za miesiąc w Warszawie (19-21.09). Jego tematem będzie „Odpowiedzialność społeczna”. W programie m.in. konferencje, debaty eksperckie i warsztaty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja (festiwalkns.pl). Organizatorem Festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego misją jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa. Współorganizatorami są Fundacja „Civitas Christiana” oraz Fundacja Obserwatorium Społeczne.
Wydarzenie, którego celem jest promocja katolickiej nauki społecznej zgodnie z przyjętą metodologią „od teorii do praktyki”, ma na celu integrację środowisk oraz wymianę myśli ludzi zatroskanych o dobro wspólne. – To wyjątkowy czas dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie spraw społecznych, politycznych oraz gospodarczych – podkreśla Kamil Sulej, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i członek Rady ds. Społecznych KEP.
W czasie tegorocznego Festiwalu KNS ważna będzie konfrontacja z zagrożeniami wynikającymi z braku konsekwencji społecznej w odniesieniu do poprawnego rozumienia wolności. Dla uczestników przygotowano debaty eksperckie i warsztaty dotyczące m.in.: odpowiedzialności społecznej biznesu, wolności społecznej czy państwa jako wspólnoty.
Odnosząc się do tematu organizowanego już po raz ósmy Festiwalu Kamil Sulej podkreśla, że „koncepcja rozumienia odpowiedzialności społecznej wiąże się ze zrozumieniem wolności”. – Warto zaznaczyć, że pozostanie wolnym w społeczeństwie, a nie od społeczeństwa, domaga się świadomego i mądrego przeżywania spraw społecznych, umożliwiających dokonywanie zmian w świetle wartości i zasad – dodaje. Prezes Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zauważa również, że współczesne społeczeństwo przechodzi kryzys relacji i braterstwa, tworząc coraz większy dystans między osobami, społecznościami i narodami, co rodzi brak zaufania oraz coraz większy niepokój. Istnieje w związku z tym większa potrzeba odpowiedzialności społecznej, dzięki której, w oparciu o właściwe rozumienie prawdy i wolności, będziemy mogli efektywniej realizować nasze posłannictwo w świecie.
Podczas wydarzenia będzie miała miejsce również gala, na której zostanie wręczona nagroda Bonum et Lucrum (łac. Dobro i Zysk). Otrzymują ją biznesmeni służący dobru wspólnemu oraz prowadzący przedsiębiorstwa aktywnie wspierające działania budujące stabilne relacje społeczne.
Przyznane zostanie także wyróżnienie dla najlepszej publikacji z zakresu katolickiej nauki społecznej.
Festiwal jest odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne, aby nauka społeczna Kościoła była żywo obecna w otaczającym nas świecie. Wydarzenie adresowane jest szczególnie do osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym i gospodarczym oraz działających w obszarach edukacji i ekonomii społecznej.
– To strefa rozmów na najważniejsze tematy, a także przestrzeń, w której biznes, gospodarka, kwestie społeczne i polityczne stykają się z Ewangelią i etyką – podkreślają organizatorzy.
Nad merytoryczną stroną Festiwalu czuwa Rada Programowa pod przewodnictwem bpa Mariana Florczyka, Przewodniczącego Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.
Organizatorem Festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego misją jest upowszechnianie moralnego i religijnego aspektu życia społecznego, gospodarczego i politycznego, opartego na chrześcijańskiej koncepcji człowieka i społeczeństwa. Współorganizatorami są Fundacja Civitas Christiana oraz Fundacja Obserwatorium Społeczne.
Patronat honorowy nad tą inicjatywą objął m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Pełny plan VIII Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.festiwalkns.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.