W archidiecezji gnieźnieńskiej kończy się nawiedzenie obrazu MB Jasnogórskiej
08 lutego 2023 | 17:49 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Dobiega końca nawiedzenie kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. Uroczyste podziękowanie i pożegnanie Wizerunku będzie miało miejsce w niedzielę 19 lutego w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem blisko 30 biskupów i wiernych z całej archidiecezji.
Mszy św. kończącej peregrynację przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Obecni będą m.in.: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej, która jako następna gościć będzie Jasnogórską Ikonę w roku 900-lecia swojego istnienia. Do Gniezna przyjedzie również generał paulinów o. Arnold Chrapkowski OSPPE oraz przeor klasztoru na Jasnej Górze o. Samuel Pacholski OSPPE.
Po Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękuje za peregrynację i zawierzy Matce Bożej całą archidiecezję gnieźnieńską. Odbędzie się również pobłogosławienie nowego samochodu-kaplicy, który zastąpił poprzedni, służący Wizerunkowi od blisko 20 lat.
Ofiary z tacy zebrane w czasie Mszy św. przekazane zostaną na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii.
Modlitwa przy Jasnogórskiej Ikonie trwać będzie w katedrze gnieźnieńskiej od piątku 17 lutego, kiedy rozpocznie się nawiedzenie parafialne. W sobotę 18 lutego uroczystości diecezjalne zainauguruje wieczorna modlitwa uwielbienia, po której Apel Jasnogórski z rozważaniem poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński będzie również przewodniczyć Mszy św. o 22.00 w intencji powołań. Po Eucharystii rozpocznie się całonocne czuwanie przed Ikoną, a katedra gnieźnieńska będzie otwarta dla wszystkich.
„Dziękujemy za wszystkie dary i łaski, jakimi w czasie nawiedzenia Bóg nas obdarował przez Maryję. Dziękujemy za wszystkich, którzy spotkali się z Bogiem przez Nią, którzy przez swoją modlitwę i obecność uwielbiali Boga” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak zapraszając na uroczystości. Jak przyznaje, doświadczenie z nawiedzenia w parafiach w archidiecezji gnieźnieńskiej było bardzo piękne. Maryja wszędzie była wyczekiwana, była witana otwartym sercem, gromadziła na modlitwie bardzo wielu wiernych.
Sobotnie uwielbienie i Apel Jasnogórski oraz niedzielna Msza św. kończąca nawiedzenie transmitowane będą online przez diecezjalne media – YouTube i Facebooka archidiecezji gnieźnieńskiej. Transmisja dostępna będzie na stronach archidiecezja.pl i prymaspolski.pl.
Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymuje po archidiecezji gnieźnieńskiej od dziesięciu miesięcy. W chwili zakończenia będą to dokładnie 303 dni. Swoją wędrówkę Wizerunek rozpoczął w odpust św. Wojciecha (23 kwietnia 2022) w Gnieźnie, skąd po uroczystościach wyruszył do Inowrocławia, by w kolejnych dniach i miesiącach nawiedzać parafie poszczególnych dekanatów. Każda ze wspólnot przygotowywała się na spotkanie zarówno w wymiarze duchowym, poprzez rekolekcje lub misje święte, jak i zewnętrznym, dekorując domy, ulice i kościoły. Przygotowanie w wymiarze diecezjalnym zaczęło się wcześniej, 9-miesięczną nowenną, w czasie której w pierwsze soboty miesiąca, we wszystkich parafiach odmawiana była modlitwa różańcowa, a następnie sprawowana Msza św., a po jej zakończeniu Apel Jasnogórski z rozważaniem opartym na myśli kard. Stefana Wyszyńskiego.
Oprócz parafii Matka Boża nawiedziła również szpitale, więzienie, domy zakonne. Obraz obecny był w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Gnieźnie, w Domu Pomocy Społecznej sióstr dominikanek w Mielżynie, w Domu Pomocy Społecznej sióstr elżbietanek w Łopiennie, w hospicjum w Wągrowcu, w szpitalach w Żninie i Inowrocławiu, w więzieniu w Gębarzewie, w kaplicy Domu Prymasa Polski, w Domu Księży Seniorów, Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym i domu sióstr pallotynek w Gnieźnie
Kończącemu się nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej towarzyszyło hasło „Bogarodzica”, w nawiązaniu do prastarego hymnu z początków Kościoła i państwa polskiego, którego autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi. Na pieśni „Bogarodzica” oparte były katechezy przygotowujące wspólnoty parafialne do nawiedzenia w czasie poprzedzającej je nowenny.
Archidiecezja gnieźnieńska uruchomiła również specjalną stronę peregrynacji nawiedzenie.archidiecezja.pl, gdzie opublikowane zostały zdjęcia z nawiedzenia Obrazu we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Znaleźć tam można również tzw. gnieźnieńskie wykonanie Bogarodzicy, teksty historyczne i formacyjne, a także skrzynkę intencji i świadectw.
W niedzielę 5 marca odbędzie się również dziękczynna pielgrzymka diecezjalna na Jasną Górę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.