W Bagdadzie obradował synod Kościoła chaldejskiego
21 lipca 2024 | 15:06 | ts | Bagdad Ⓒ Ⓟ
W Bagdadzie obradował w dniach 15-19 lipca synod Kościoła chaldejskiego. W przesłaniu przyjętym na zakończenie obrad biskupi wezwali swoich wiernych na całym świecie do „jedności i wspólnoty”, poinformował patriarchat.
Biskupi zachęcali członków Kościoła, aby pozostali niezachwiani w wierze pomimo trudnych prób, których doświadczyli w ostatnich latach. Nawiązali przede wszystkim do dramatycznych wydarzeń w Iraku w ciągu ostatnich 20 lat, które zmusiły dużą liczbę chrześcijan do opuszczenia kraju. „Jak zawsze, zbierzcie się wokół swoich pasterzy” – zaapelowali biskupi. Jedność i wspólnota prowadzą do zbawienia, natomiast podział i rozproszenie doprowadzają do zguby. „Stoimy u waszego boku i robimy dla was wszystko, co w naszej mocy, i żądamy pełni waszych praw”, zapewnili biskupi chrześcijan w swoim przesłaniu.
Biskupi chaldejscy spotkali się pod przewodnictwem zwierzchnika tego Kościoła, patriarchy kardynała Louisa Raphaëla I Sako. W sierpniu 2023 r., po eskalacji sporu między prezydentem Iraku Abdulem Latifem Rashidem a Kościołem chaldejskim, patriarcha Sako wycofał się do Erbil w Autonomicznym Regionie Kurdystanu. Pod wpływem „Brygad Babilońskich”, jedynej chrześcijańskiej milicji w Iraku, Raszid uchylił dekret swojego poprzednika, przyznający patriarsze szerokie uprawnienia do zarządzania sprawami fundacji chaldejskiej. Dopiero w kwietniu, po ośmiu miesiącach konfliktu, kard. Sako wrócił do swojej oficjalnej rezydencji w Bagdadzie na zaproszenie premiera Iraku Mohammeda Shia Al-Sudaniego. Patriarcha ponownie uzyskał wszystkie dotychczasowe uprawnienia prawne. 18 lipca biskupi spotkali się w Bagdadzie z premierem Al-Sudanim.
Każdy podział jest destrukcyjny
W swoim przemówieniu inauguracyjnym wygłoszonym 15 lipca patriarcha Sako podziękował biskupom za wsparcie w ostatnim trudnym roku. Wezwał także biskupów do zjednoczenia. „Każdy podział jest destrukcyjny, budzi wątpliwości wśród wierzących i ostatecznie nie przynosi nikomu korzyści” – powiedział patriarcha. Zwrócił się także pośrednio do tych biskupów, którzy nie przyjęli zaproszenia na synod. „Problemy należy zawsze rozwiązywać w drodze odpowiedzialnego i uczciwego dialogu, a nie bojkotu” – powiedział chaldejski patriarcha, który 4 lipca obchodził swoje 75. urodziny.
Podczas synodu biskupi dyskutowali m.in. o wyzwaniach związanych z powołaniami duchownymi. Ponadto podjęto także pewne decyzje personalne. Synod przedłużył kadencję biskupa Antoine’a Audo. 78-letni hierarcha od 1992 r. stoi na czele chaldejsko-katolickiej diecezji Aleppo w Syrii. Nowym sekretarzem generalnym synodu został mianowany biskup Felix Dawood Al Shabi, kierujący chaldejsko-katolicką diecezją Zakho w północnym Iraku.
Podziękowania dla papieża
Ojcowie synodu przesłali także list do papieża Franciszka, dziękując mu za wsparcie dla chrześcijan w Iraku i wspominając jego historyczną wizytę w Iraku w 2021 r. „Wiemy, Ojcze Święty, że w sposób zdecydowany bronisz obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie, dlatego prosimy Cię o modlitwę za nas i błogosławieństwo dla nas i wszystkich naszych rosnących wspólnot w diasporze” – napisali biskupi.
Istniejący od 1553 roku Chaldejski Kościół Katolicki jest jednym z najważniejszych wśród Kościołów na Bliskim Wschodzie. Stanowi on katolicką gałąź Asyryjskiego Kościoła Wschodu. Jest w pełnej wspólnocie z papieżem w Rzymie, ale swoją liturgię sprawuje w obrządku wschodniosyryjskim i w języku starosyryjskim.
Dziś liczy około 650 000 wiernych na całym świecie. Siedziba patriarchatu znajduje się w Bagdadzie (Irak); Ze względu na migrację i ucieczkę przed islamskim terrorem, istnieją również duże społeczności chaldejskie w Ameryce Północnej, Australii i Europie Zachodniej. Na Bliskim Wschodzie znaczące społeczności chaldejskie istnieją w Iraku, Syrii, Libanie i Iranie.
Kościół jest zorganizowany w 20 archieparchiach i eparchiach, które odpowiadają archidiecezjom i diecezjom Kościoła łacińskiego. W Iraku, oprócz archidiecezji Bagdadu, istnieją cztery chaldejskie archieparchie: w Mosulu, Basrze, Irbilu i Kirkuku oraz trzy eparchie w Alkosz, Amadijah-Zaku i Akrze. Inne archieparchie na Bliskim Wschodzie istnieją w Aleppo, Kairze, Bejrucie, Jerozolimie, a także w Iranie oraz w diasporze.
75-letni patriarcha, kard. Louis Raphaël I Sako stoi na czele tego Kościoła od 2013 roku. Siedziba patriarchatu Babilonu została przeniesiona z Mosulu do stolicy Iraku, Bagdadu w 1950 roku. Kard. Sako jest również arcybiskupem Bagdadu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.