„W biznesie. W kryzysie. W wierze” – IV Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę
09 czerwca 2022 | 15:58 | lk | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„W biznesie. W kryzysie. W wierze” – to hasło IV Pielgrzymki Przedsiębiorców na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 19 czerwca. Wezmą w niej udział pracodawcy, samozatrudnieni i freelancerzy, a także organizacje katolickich przedsiębiorców oraz duszpasterze środowisk biznesowych. Do licznego udziału w pielgrzymce zaprasza abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców.
Organizatorami pielgrzymki są Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res”. Jak informują w zaproszeniu, na treść i przesłanie pielgrzymki złożą się trzy wymiary, jakie współistnieją w jednym człowieku – katoliku w biznesie. Będzie to zatem spotkanie tych, którzy przywiozą swoje doświadczenia, aby odczytać je w świetle wiary.
Niektórzy z nich podzielą się swoimi świadectwami, jak np. Mateusz Kłosek (Eko-Okna), przedsiębiorca zaangażowany, z misją społeczną oraz człowiek odpowiedzialny m.in za głośne kampanie billboardowe w obronie życia i rodziny. Drugim gościem będzie Grzegorz Górny, dziennikarz, publicysta, a także przedsiębiorca – twórca katolickich mediów.
Osobistą odpowiedzią każdego uczestnika na te wyzwania stanie się dokonanie lub odnowienie Aktu oddania się Bogu przez Niepokalane Serce Maryi podczas najważniejszego momentu pielgrzymki – Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu, której będzie przewodniczył bp Zbigniew Zieliński z Koszalina.
Pielgrzymka ma charakter otwarty. Spotkanie adresowane jest do przedsiębiorców, pracodawców, samozatrudnionych i freelancerów, organizacji katolickich przedsiębiorców oraz duszpasterzy środowisk biznesowych. Wszystkich zaprasza abp Józef Kupny, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców.
„Obecny czas stawia przed nami nowe wyzwania, dla wielu przedsiębiorców jest czasem kryzysu. Szczególnie teraz dobrze funkcjonujące firmy oraz przedsiębiorcy wrażliwi na ludzkie potrzeby mogą ukazywać głębszy sens działalności gospodarczej sprzyjającej egzystencji człowieka i jego rozwojowi. Mam nadzieję, że to spotkanie umocni nas w odwadze realizacji powołania do przedsiębiorczości” – napisał w zaproszeniu na pielgrzymkę abp Józef Kupny.
Rejestracji można dokonać na stronie pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl/#rejestracja
Organizacje zrzeszające katolickich przedsiębiorców to co najmniej kilkanaście podmiotów działających w całej Polsce. Ich członkowie uczyli się biznesu sami, od podstaw, niekiedy mając doświadczenie wieloletniej pracy w międzynarodowych korporacjach, które z czasem opuścili i rozpoczęli własną działalność w duchu zasad inspirowanych nauką społeczną Kościoła.
Dziś udzielają się m.in. jako doradcy, trenerzy i mentorzy w biznesie. Prowadzą w ramach swoich stowarzyszeń kursy duchowości dla przedsiębiorców i konferencje motywacyjne w duchu chrześcijańskim, organizują wsparcie młodych właścicieli firm (akademie przedsiębiorcy), doradztwo startupowe, realizują projekty charytatywne (ostatnio na rzecz Ukrainy a wcześniej także na rzecz osób potrzebujących w Polsce), wykłady z zarządzania kryzysowego czy śniadania biznesowe. Niektórzy należą do różnych ruchów katolickich, piszą rozważania do rekolekcji dla ludzi biznesu oraz opracowują materiały kształceniowe dla katechetów o ekonomii na potrzeby szkolnej katechezy. Cyklicznie spotykają na mszach świętych, po których organizują prelekcje o etycznym wymiarze przedsiębiorczości.
Za integrację środowiska katolickich przedsiębiorców odpowiedzialne jest Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Duszpasterstwo organizuje dla ludzi biznesu konferencje, rekolekcje, pielgrzymki i warsztaty. Podstawową formą pozostają comiesięczne spotkania lokalne (obecnie w 30 miastach Polski) współtworzone przez samych przedsiębiorców oraz lokalnych duszpasterzy diecezjalnych i zakonnych. Spotkania mają charakter formacyjny, oparty np. o zasady duchowości ignacjańskiej. Spotkania mają charakter otwarty, adresowane są do przedsiębiorców, menedżerów, osób odpowiedzialnych za pracę innych — szeroko rozumianych ludzi biznesu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.