W Budapeszcie rozpoczęło się spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich
06 września 2021 | 15:06 | kg (KAI/RISU) | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 5 września, wraz z otwarciem 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, w Budapeszcie rozpoczęło się doroczne spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich z krajów europejskich. Obrady, które potrwają do 8 bm., toczą się pod hasłem „Eucharystia i synodalność”. Obecni są m.in. melchicki patriarcha antiocheński Jusef Absi i sekretarz Kongregacji Kościołów Wschodnich abp Giorgio Demetrio Gallaro. Jednym z uczestników tego wydarzenia jest biskup wrocławsko-koszaliński Włodzimierz Juszczak.
W sesji inauguracyjnej, którą otworzył greckokatolicki arcybiskup Hajdudorog – Fülöp Kocsis, przemówienia wygłosili m.in. prymas Węgier kard. Péter Erdő, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco i nuncjusz apostolski na Węgrzech abp Michael A. Bloom.
W dyskusji, jaka się wywiązała w czasie właściwych obrad, przedstawiciele poszczególnych wschodnich Kościołów katolickich mówili o ich życiu, posłudze i warunkach, w jakich działają, nierzadko przypominając ich działalność w latach rządów komunistycznych, gdy w takich krajach jak ówczesny ZSRR, Rumunia czy Czechosłowacja, Kościoły te były zlikwidowane przez władze.
Na zakończenie spotkania 8 bm. arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik najliczniejszej w Europie i na świecie wspólnoty wschodniokatolickiej – Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) – Swiatosław Szewczuk wygłosi wykład „Praktyczne aspekty synodalności”.
Pierwsze spotkanie katolickich biskupów wschodnich z naszego kontynentu odbyło się w dniach 30 czerwca-6 lipca 1997 w węgierskim mieście Nyíregyháza z inicjatywy ówczesnego prefekta Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Achille Silvestriniego. Chciał on w ten sposób stworzyć przestrzeń dla wymiany doświadczeń i bieżących spraw przez pasterzy Kościołów, które w większości doświadczyły ciężkich prześladowań ze strony reżymów komunistycznych. Miało to być również miejsce, w którym biskupi wschodniokatoliccy „będą mogli znajdować coraz wyraziściej swoją rolę w dzisiejszej Europie oraz zostaliby docenieni za swoją historię wierności Kościołowi i papieżowi, za co zapłacili wysoką cenę” – powiedział wtedy na Węgrzech kard. Silvestrini.
Spotkania początkowo nie były regularne, ale sytuacja zmieniła się w czerwcu 2005, gdy na wniosek ówczesnego zwierzchnika UKGK kard. Lubomyra Huzara biskupi greckokatoliccy przybyli z pielgrzymką do Rzymu. W czasie narady w Wiecznym Mieście ustalili, że odtąd będą się regularnie spotykać co roku, w różnych miastach tych krajów, w których istnieją większe skupiska katolików wschodnich. Odtąd odbywają się one mniej lub bardziej regularnie, zwykle co roku, choć w ub.r. panująca obecnie pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie kolejnego spotkania. Narada w stolicy Węgier będzie 24. takim wydarzeniem.
Obecnie na świecie istnieją 24 katolickie Kościoły wschodnie „sui iuris”, czyli kierujące się w codziennej działalności własnym prawem, w tym 15 należących do bizantyńskiej tradycji liturgicznej. 14 z nich jest obecnych w Europie i to one biorą udział w spotkaniach. Działają one w Albanii, na Białorusi, w Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze (Kościół maronicki, należący do tradycji antiocheńskiej), w Grecji i Turcji (jeden Kościół), Serbii i Czarnogórze, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, na Ukrainie i Węgrzech oraz we Włoszech (dwie diecezje italoalbańskie).
Jednocześnie należy podkreślić, że wierni UKGK mieszkają nie tylko na Ukrainie, ale także w Polsce i w wielu krajach na różnych kontynentach (USA, Kanada, Australia, Europa Zachodnia itp.), mając tam własne struktury (diecezje z biskupami, parafie, klasztory itp.), ale wszystkie one wchodzą w skład UKGK. Ponadto na Ukrainie istnieje odrębna greckokatolicka diecezja mukaczowska, niezależna od UKGK.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.